Hirdetés
Kiemelten támogatja a kiskultúrás növénytermesztést a NAK
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal és a társszervezetekkel való konstruktív együttműködésnek – hangzott el a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Kiskultúrás munkacsoportjának legutóbbi ülésén. A munkacsoport kiemelt prioritásként kezeli a hatóanyagok engedélyezési folyamatának egyszerűsítését, a kiskultúrák fejlesztését és a külföldi adatok felhasználását a gyorsabb engedélyezési folyamatok érdekében.
Évről évre egyre szigorodnak a növényvédelmi előírások az Európai Unióban, a szűkülő hatóanyag-paletta miatt az úgynevezett kiskultúrák növényvédelme egyre nagyobb kihívások elé állítja a gazdálkodókat. Holott ezen növényi kultúrák regionálisan fontos szerepet tölthetnek be a termelésben, ebbe a kategóriába sorolható a legtöbb zöldség- és gyümölcsfaj, a gyógy- és dísznövények is. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Kiskultúrás munkacsoportja elkötelezetten dolgozik azon, hogy a magyarországi kiskultúrákban tevékenykedő gazdálkodók számára megfelelő növényvédelmi megoldásokat biztosítson - írták.
A munkacsoport a korábbi években szoros együttműködést alakított ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal és a szakmai szervezetekkel, mint például a Növényvédelmi Szövetség, Növényorvosi Kamara, FruitVeB, Gyógynövény Szövetség és Terméktanács, valamint a növényvédőszer-gyártókkal és termelő szervezetekkel. Az összefogásnak köszönhetően az idei évben összesen 40 készítmény felhasználását engedélyezte a hatóság 400 kiskultúrára. A lépés komoly segítséget jelentett a kiskultúrás növénytermesztő gazdálkodóknak.
Hirdetés
A 2024-es évben az alábbi növényvédőszerek engedélyokiratai kerültek kiterjesztésre.
A munkacsoport legutóbbi ülése 2024. november 11-én volt Dunaharasztiban, ahol az előzetes felmérést követően a tagok közösen tekintették át az elért eredményeket és a további teendőket. Az egyeztetésen Balázs Viktor, a NAK környezeti fenntarthatóságért és innovációért felelős országos alelnöke bemutatta a munkacsoport új vezetőjét, Filler Zsófiát és kiemelte a kiskultúrák engedélyeztetésének bővítésére irányuló lehetőségeket, beleértve a hatóanyagok engedélyezésének egyszerűsítését és új technológiák bevezetését.
A szakember ismertette az EU-s növényvédőszer-piac helyzetét és a technológiai hiányosságok nehézségeit, valamint az alakuló nemzetközi Biocontrol Coalition törekvéseit. Az alelnök kiemelte a hatóságokkal és a társszervezetekkel való konstruktív együttműködés fontosságát.
A jövőbeni feladatokról
A NAK továbbra is támogatja a kiskultúrás növényvédelmi megoldások fejlesztését és a szakmai partnerekkel való együttműködést, segítve a hazai gazdálkodók eredményes működését - fogalmaztak. A munkacsoport kiemelt prioritásként kezeli a hatóanyagok engedélyezési folyamatának egyszerűsítését, a kiskultúrák fejlesztését és a külföldi adatok felhasználását a gyorsabb engedélyezési folyamatok érdekében. Az együttműködésre és kommunikációra tett javaslatok jelentős előrelépést jelenthetnek a kiskultúrák támogatásában - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Isterra tavaszi ajánlat - a szója végre elfoglalja megérdemelt helyét a hazai vetésszerkezetben
A szójakínálatunk legújabb fajtája a korai csoport elején érő Dorothy. Új, 2013-ban elismert fajta. Minősítésekor termése 10%-kal haladta meg a standard fajták szintjét.
InFolen - nitrogéntartalmú levéltrágya biostimulátorral
A TIMAC AGRO által fejlesztett InFolen olyan biostimulátor tartalmú lombtrágya, ami segíti a kijuttatott nitrogén felvételét és átalakulását.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.200 hirdetés 159 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés