A mezőgazdasági termelői árak szintje közel 50 százalékkal nőtt 2022-ben 2021-hez viszonyítva. Ezen belül a növényi termékek mintegy 52 százalékkal, az élő állatok és állati termékek pedig 46 százalékkal drágultak. A gabonafélék ára kétharmadával, a zöldségeké és a burgonyáé több mint harmadával nőtt, az ipari növényeké pedig mintegy másfélszeresére emelkedett. A gyümölcsöké nőtt a legkisebb mértékben, 6 százalékkal. Az inputanyagok közül a legjelentősebben a műtrágyák átlagos ára emelkedett a bázisidőszakhoz mérten, több mint két és félszeresére.

A KSH tájékoztatása alapján a mezőgazdasági termelői árak szintje 49,7 százalékkal nőtt 2022-ben az előző évhez viszonyítva. A mezőgazdasági termelés ráfordításainak árszintje 44,7 százalékkal volt magasabb, ami a folyó termelőfelhasználás árszínvonalának 49,5, illetve a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 14,9 százalékos növekedéséből adódott.

A növényi termékek termelői ára 51,5 százalékkal, az élő állatok és állati termékek ára 45,6 százalékkal lett magasabb, mint 2021-ben. A növényeken belül a gabonafélék termelői ára kétharmadával, a zöldségeké és a burgonyáé több mint harmadával nőtt, az ipari növényeké pedig mintegy másfélszeresére emelkedett. A gyümölcsöké nőtt a legkisebb mértékben, 5,6 százalékkal. A termeléshez közvetlenül használt anyagok körében a legjelentősebben a műtrágyák átlagos ára emelkedett a bázisidőszakhoz mérten, több mint két és félszeresére. Ezt követte az energia 50 és a takarmány 47 százalékos növekedése 2021-hez képest. A növényvédő szerek ára 22 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. A negyedévente kumulált műtrágyaárak 2022 első negyedévében közel háromszorosára ugrottak, az első fél évben, illetve a háromnegyedévben már meg is haladták a háromszorosát a bázisidőszaki áraknak.

Néhány fontosabb műtrágya áfa nélküli átlagárának alakulása évenként (2019–2022)

Forrás: AKI

2022-ben a káliumklorid (+294 százalék) és az ammónium-nitrát ára növekedett a legnagyobb mértékben (+277 százalék) az előző évhez képest. Valamivel kisebb mértékben nőtt a 27 százalékos nitrogéntartalmú mészammon-salétrom (MAS, CAN, pétisó stb.), a karbamid, a MAP (11-53) és az NPK 15-15-15-ös összetett (+232 és 245 százalék között) ára.

A tárgyidőszak utolsó negyedévéről elmondható, hogy az árak további növekedése – a fenti kiemelt műtrágyákat tekintve – 2–8 százalékkal folytatódott. Ez alól kivétel a MAP és a mészammon-salétrom, melyek esetében 2022 harmadik negyedévéhez képest 6–7 százalékos árcsökkenés történt az utolsó, negyedik negyedévben.

Megosztás

További híreink

Elfogy sokak kedvenc magyar gyümölcse: júniusban zárul a szamócaidény

2025.06.17.

Elfogy sokak kedvenc gyümölcse: június közepén zárul a szamócaidény Magyarországon

A vetőmagágazathoz kapcsolódó kiemelt képzések indultak el Szarvason

2025.06.17.

A vetőmagágazat szakmai fejlődése szempontjából mérföldkőnek számító képzéssorozat indult el 2025. május 26-28. között a MATE szarvasi képzési helyén.

Óriási gondok vannak a spanyol mezőgazdaságban a legnagyobb szakmai érdekképviseletek szerint

2025.06.17.

A spanyol mezőgazdaság kritikus helyzetére figyelmeztetett az Asaja, a Coag és az UPA gazdálkodói szakszervezet.

Apró kagylók jelenthetik a megoldást a Balaton vizének tisztán tartásában

2025.06.16.

A kvagga kagylók megoldást hozhatnak a Balaton vizének tisztítására, mert hatékonyan szűrik ki a szennyező anyagokat a vízből

Partner

Tonnánként mindössze 300 forintból jobb lesz a takarmány

2025.06.16.

A tárolás és tartósítás környezeti feltételei alapvetően meghatározzák, hogy a takarmányok milyen minőségben jutnak el az állatokig.

Érdemes megnézni, mennyit kereshetnek idén a dolgozók a mezőgazdaságban

2025.06.16.

Érdemes megnézni, milyen bérezéssel számolhatnak azok, akik a mezőgazdaságban szeretnének elhelyezkedni.

Partnerhírek
Partner

Tonnánként mindössze 300 forintból jobb lesz a takarmány

2025.06.16.

A tárolás és tartósítás környezeti feltételei alapvetően meghatározzák, hogy a takarmányok milyen minőségben jutnak el az állatokig.

Partner

A szoptató kocák ad libitum takarmányozása

2025.06.14.

Több és nagyobb súlyú malac lett le választva az ad-libitum etetett kocáktól.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Tápanyag-gazdálkodási terv

Tápanyag-gazdálkodási terv

1 500 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 211 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás