Hirdetés
Kész az új központ Újvidéken, közösen fejleszt a Wageningeni Egyetem és a szerbiai BioSense Intézet szakembercsapata
A 2021-es évben kezdték meg a Szerbiai Európai Kiválósági Központként megjelölt BioSense Intézet új épületének építését. A fejlesztéseket követően 2023. április közepén Mariya Gabriel innovációért, kutatásért, kultúráért, oktatásért és ifjúságért felelős uniós biztos és Ana Brnabić miniszterelnök megnyitotta a kutatóintézet új épületét. Az új telephelyen mintegy 250 a természettudományok terén tudományos munkát végző kutató dolgozik majd. A miniszterelnök szerint a kiemelkedő európai központnak a megnyitása nem csak Szerbiának, hanem a térségnek is új értékeket és innovációkat hoz.
Az Újvidék településen megvalósult központ megnyitóján a miniszterelnök elmondta, hogy Szerbia megmutatta, hogy kiemelkedő központja lehet az ország jövőbeli fejlődése szempontjából nagyon fontos területen, a digitális mezőgazdaságban. A politikus szerint a technológia és a mezőgazdaság metszéspontja vagy szinergiája, amire szükség van az éghajlat és a globális élelmiszerellátás által támasztott kihívások idején. Mariya Gabriel uniós biztos elmondta, hogy a BioSense Intézet nem csak Szerbiában, hanem a Balkánon is a jövőbeli kutatások ékköve lesz. Az Agroberichten Buitenland cikkét a Magyar mezőgazdaság szemlézte.
A támogatások és a befektetések eredménye
Elhangzott az is, hogy az intézet létrehozása az európai támogatások és a globális befektetések együttműködésének köszönhető, melynek célja konkrét eredmények elérése. Az intézet új kiválósági központ, előreviszi a szerb innovációs rendszert, és egyben digitális megoldásokat kínál a mezőgazdaság számára.
Hirdetés
A BioSense Intézet igazgatója, Vladimir Crnojevic köszöntőjében bejelentette, hogy a tudományos és kutatási munka új korszaka elkezdődött Szerbiában. Az ANTARES egy 2. fázisú Teaming projekt a Horizont 2020 keretében, amelyben a holland Wageningeni Egyetem és a szerbiai BioSense Intézet hatékony technológiákat fejleszt a fenntartható mezőgazdaság és élelmiszerbiztonság érdekében. A 14 millió eurós (5,18 milliárd forint) projektben konzorciumi partner holland egyetem globális vezető szerepet tölt be a mezőgazdasági és élelmiszeripari kutatások területén, erős jelenléttel az EU által finanszírozott kutatásban, és szoros kapcsolatokat ápol a vállalati szférával is - írták.
A BioSens székhelye az egyetemi városrészben kapott helyet. Az épület bruttó alapterülete csaknem hat és fél ezer négyzetméter, és számos laboratóriumot, irodát, előadóteremet, amfiteátrumot és egyéb helyiségeket alakítottak ki benne. A korábbi bejelentések szerint az épületben 150 dolgozó számára biztosítanak helyet, de a BioSensnél jelenleg ennél kevesebb tudós és más alkalmazott dolgozik - írta a Vajma.info.
A tudósok mostantól a legkorszerűbb biotechnológiai és nanotechnológiai laboratóriumokban dolgozhatnak.
A további fejlesztések és a jövő
Az építkezés több mint 7 millió euróba került, amely része annak a 28 millió eurós támogatásnak, melyet az Európai Unió az Antares projekten keresztül biztosított új európai kiválósági központok létrehozására, illetve a meglévőek fejlesztésére.
„Az intézet, mint új kiválósági központ, a jövő felé vezeti a szerb innovációs ökoszisztémát, és egyúttal digitális megoldásokat is kínál a mezőgazdaságban”, mondta Gabriel.
Vladimir Crnojević, a BioSens Intézet igazgatója szerint Szerbiában a tudományos kutatómunka új korszaka kezdődik meg.
„Ez technológiailag az egyik legkomplexebb épület Szerbiában. A jövő erődje, amely az elképzelést és az oda vezető utat szimbolizálja” - mondta Crnojević, a 021.rs híradása szerint.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Munkába állás gyorsan és egyszerűen? A lehetőség adott!
Adódnak olyan élethelyzetek, amikor az ember nem ér rá sokat töprengeni és egy helyben álldogállni. Az egyik ilyen fő szituáció, amikor a lehető leggyorsabban és leghamarabb, SOS kell a munka. Ilyenkor viszont nincs idő az állásinterjúkra és a hosszú kiválasztási folyamatokra. A hangsúly azon van, hogy a munkába állás minél gördülékenyebb legyen – szerencsére sok munkáltató is így gondolja ezt.
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási technológia
A hosszú és egyre szárazabb nyár után dönteni kell. Maradunk-e az egyre gyakrabban nem működő szilárd NPK mellett, vagy továbblépünk. Mutatunk egy-egy olyan technológiát, ami a szilárd és már folyékony tápanyagok használatán alapul, és minden berendezés megtalálható hozzá, még a legkisebb gazdaságban is.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 39 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés