Hirdetés
Későn jött az esőzés – válságba sodorja a román takarmányipart a szárazság
A Dél-Európát is sújtó tartós aszály nagy pusztítást végzett a román takarmányiparban, emellett pedig tovább rontotta az amúgy is gondokkal küzdő állattenyésztési ipart.
Az elmúlt évtizedek egyik legsúlyosabb szárazsága miatt Románia – Franciaország után Európa második legnagyobb gabonaexportőre – kukorica- és napraforgótermése idén zuhanni fog. A szárazság közel 2 millió hektárnyi mezőgazdasági táblát érintett.
A szárazság megsemmisítő csapást mért a romániai zöldségtermesztésre is, a legutóbbi előrejelzések szerint a termelés 40%-kal esett vissza az előző évekhez képest. Valószínűleg a kukoricakibocsátás is megsínyli ezt az időszakot.
Hirdetés
A gazdálkodók kártérítést kapnak a károsodott termésért
Ahogy Florin Barbu mezőgazdasági miniszter a közelmúltban megígérte a gazdáknak, hektáronként 200 és 250 euró közötti kártérítést kapnak a károsodott termésért. Az aszálykompenzáció teljes becsült összege 500 és 600 millió euró között mozog, bár csak részben fedezné a gazdálkodók idén elszenvedett veszteségeit.
Valójában ebben a szezonban az országnak hiányzik a kukorica ahhoz, hogy teljes mértékben kielégítse a hazai keresletet, és teljesítse exportvállalásait. Az exportértékesítésekkel folytatott kemény verseny magasra fogja emelni a romániai takarmánygyártók kukorica-nagykereskedelmi árait.
„Ráadásul Románia felszínének nagyon nagy része kis részekre darabolt. Ez azt jelenti, hogy a kisparcellák tulajdonosai elültetik a kukoricájukat, hogy gondoskodjanak állataikról, például sertésekről, csirkékről, szarvasmarhákról, bármiről, ami az udvarukban van” – mondta Cezar Gheorghe, a bukaresti székhelyű AGRIColumn tanácsadó cég alapítója, hozzátéve, hogy nekik is fájt a szárazság, és most a nyílt piacon kell keresniük takarmánynövényeket.
Emellett – tette hozzá – a költségek „hógolyóként” emelkednek az ellátási lánc mentén. A piaci turbulenciával szemben a helyi szereplők egyre gyakrabban panaszkodnak a közvetítőkre, akik a gazdálkodóktól vásárolnak árut, hogy aztán 100-200%-os felárral értékesítsék.
Veszélyben a gazdaságok jövedelmezősége
A kibontakozó takarmányválság további nyomást jelent az állattenyésztési ágazatra.
A Business24 helyi hírportál arról számolt be, hogy a termelési költségek jelenlegi szintjén a romániai sertéshústermelésnek gazdaságilag már nincs értelme. 2016 óta a sertések száma 4,3 millióról 2,8 millióra csökkent az országban, és folyamatosan csökken.
A kiadvány becslése szerint az egy-egy román által évente átlagosan elfogyasztott 37,5 kilogramm sertéshúsból legfeljebb 7 kilogramm származik romániai gazdaságoktól.
Ioan Ladoși, a Romániai Sertéshústermelők Szövetségének (APCPR) elnöke ugyanakkor úgy becsülte, hogy a román gazdaságok részesedése a helyi sertéshústermelésben nem sokat változott az elmúlt év során, és még mindig megközelíti a 20%-ot. Egy bizonyos forgatókönyv szerint azonban ez a szám csaknem a felére, mindössze 10%-ra zsugorodhat.
(Forrás: allaboutfeed.net)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Földmunkához és erdészeti feladatokhoz Valentini Antonio erdészeti zúzók és marók
A Hergon Plus Kft. 2022-ben kezdte meg az olasz Valentini Antonio gépek forgalmazását. Kínálatukban a gyár teljes portfóliója elérhető, úgymint a mezőgazdasági felhasználású talajmarók, forgóboronák, szárzúzók és kultivátorok, valamint kőzúzók és az erdészeti célú gépek is.
Szárbontás az AÖP tükrében
A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatSolis 26 univerzális kis traktor
Több mint 3.400 hirdetés 109 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés