Sok más szakmai tevékenységhez hasonlóan a mezőgazdaság sikere is több tényezőtől függ és a részletekben rejlik. Az agrárium munkafolyamatai a leginkább kitettek a különböző időjárási szélsőségeknek, amelyek ráadásul olyan tényezők, melyeket befolyásolni nem tudnak a gazdák, de a megfigyelések, a tapasztalatok és a gyakorlati ismeretek ezek kedvezőtlen hatásait is enyhíthetik. Az alapműveletek helyes kivitelezése rendkívül fontos, ezek közül a tarlóhántás fontosságáról írt egy kárpátaljai magyar falugazdász.

A nem befolyásolható, külső tényezők mellett a mezőgazdasági termelés sikere a munkafolyamatok helyes elvégzésében rejlik - írta a Kárpátinfo oldalon Huszár Tibor, a Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetségének falugazdásza. Tudjuk, milyen fontos a megfelelő magágykészítés, a tápanyagpótlás, a helyes vetés, a minőségi vetőmag, a növényvédelem. Ám kevesebb szó esik az aratást követően a tarlóápolásról. A kárpátaljai gazdák többsége nem, vagy nem megfelelően végzi el ezt a munkafolyamatot. Az elmúlt években a szakmai cikkeknek és figyelemfelkeltésnek köszönhetően ugyan a helyzet javuló tendenciát mutat, de az optimálistól sajnos még sok esetben messze állunk - fogalmazott a szakember.

A szélsőséges időjárási események miatt kiemelten fontos a tarlóhántás - Fotó: Magro.hu, CSZS, Tápióbicske

Miért is fontos a tarlóhántás?

A tarló időszak a talaj megújulásának, pihenésének ideje. Amennyiben nem ápoljuk megfelelően, akkor az nem regenerálódik és állapota jobban romlik, mint a tenyészidőszak alatt. Tarlóhántásnak azt a talajművelő tevékenységet hívjuk, amelyet a talaj felszínén végzünk el az aratást követően. A talajmunka során a felaprított szárakat és gyökérmaradványokat dolgozzuk be a talajba. Aratást követően ezzel a munkafolyamattal meggátoljuk a talaj állapotának romlását. Segítünk abban, hogy a talaj minél megfelelőbb legyen a jövő évi termés minőségi fejlődéséhez. 

Az optimálisan elvégzett tarlóhántásnak több előnyös hatása van:

  • megkönnyíti a később elvégzésre kerülő talajmunkákat
  • jelentősen növeli a talaj vízbefogadó képességét
  • megőrzi a talaj vízkészletét és elősegíti a talaj élővilágának optimális állapotát
  • jelentős szerepet játszik a kártevők irtásában és a gyomok fejlődésének visszaszorításában.

A talajlazítási munka elvégzése során enyhül a talaj tömörsége. Ennek hatására a talaj térfogattömege csökken, de növekszik a levegőtérfogat százaléka. Ezen felül a lazább szerkezetnek köszönhetően a vízbefogadó képessége is sokkal jobb lesz. A talaj tömörödése a harmadik leggyakoribb talajt fenyegető tényező a szerves anyag csökkenés, az erózió és a szikesedés mellett.

Tárcsázás, szárazanyag bedolgozás, nedvességtartalom

A szárazanyag-bedolgozás a csapadékos időszakban tárcsával végezhető. Az esős időszak beálltáig nagyon jól lehetett középmély talajlazítást végezni talajlazítóval is. Azonban a csapadékos időjárás miatt már ez nem ajánlott. Az eső beállta után learatott táblákon a szárazanyag bedolgozása a talajba már csak a tárcsával ajánlott. Az elmúlt évek szélsőséges időjárási viszonyai még inkább igazolták a tarlóhántás szükségességét. A 2021-es tavasz a Kárpátalján is nagyon csapadékos volt, a nyár és az ősz aszályos, majd hirtelen csapadékos időszak állt be. A talaj nedvességtartalmának megőrzése és optimalizálása emiatt különösen fontos lett.

Annak ellenére, hogy a tarlóápolási munka elvégzése többletköltséggel jár a gazdák számára, a munkafolyamatot nem szabad kihagyni, hiszen egy megfelelő vízháztartással és élővilággal rendelkező talaj, mely megfelelően regenerálódni tud a tarló időszakban, kamatostól hozza vissza a befektetett munkát és pénzt az aratáskor - írta Huszár Tibor, a KMVSZ falugazdásza.

Megosztás

További híreink

Mit tehetünk a cseresznyelégy ellen? A cseresznye növényvédelmének kulcskérdései

2025.03.20.

A megfelelő növényvédelmi stratégiák alkalmazása elengedhetetlen a sikeres cseresznyetermesztéshez, amelyhez fontos ismerni a legfőbb kórokozókat és kártevőket, valamint a védekezés lehetőségeit.

Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Összesen 30 országba szállítja majd az új burgonyás chipsét a Chio-termékek győri gyártója

2025.03.20.

Megkezdte az új, burgonya alapú snackje készítését a győri üzemében a Chio-termékek gyártója, az oven chips gyártósora 8 milliárd forintba került.

Apró kártevő, óriási veszteség – a burgonya-fonálféreg veszélyei és a megoldások

2025.03.19.

A burgonya-fonálféreg (Globodera rostochiensis) a burgonyatermesztés egyik legjelentősebb kártevője, amely világszerte komoly gazdasági károkat okoz. Ez a mikroszkopikus méretű fonálféreg a burgonya gyökereit támadja meg, ami a növények gyengüléséhez és a terméshozam csökkenéséhez vezet.

Szakmai útmutatót adott ki a tavaszi lemosó permetezéshez a Gazdahely

2025.03.19.

A megfelelő időben és szakszerűen végzett tavaszi lemosó permetezés segít a szezon során a fertőzési nyomás csökkentésében.

Nincs sok idő az eGN beadására: március 31-ig kell teljesíteni a nitrát adatszolgáltatást

2025.03.19.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívta a termelők figyelmét, hogy a nitrát adatszolgáltatás határideje 2025. március 31-e.

Partnerhírek
Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Valtra T152 twintrac

Hitelesített telefonszám

21 500 000 HUF

+ áfa
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Kögel ZDKV 18 tandem

Hitelesített telefonszám

4 500 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 191 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás