A Hortobágy illatos mezőin májustól egészen az aratásig ezrével bontogatja virágait az orvosi székfű, ismertebb nevén a kamilla. Bár a nemzeti park területén engedély nélkül tilos a gyűjtése, a legtöbb erdőszéli, közterületi és állami erdőben bárki szabadon gyűjtheti – évente összesen akár 200–500 tonna is előfordul az Alföldön és a Tiszántúlon.

Miért érdemes kamillát gyűjteni?

A kamilla a népi gyógyászat évszázados alapnövénye, melynek hatóanyagai gyulladáscsökkentő, görcsoldó és nyugtató hatásúak. Torok‐, bél‐ vagy szemgyulladás esetén borogatásként alkalmazva enyhíti a panaszokat, teaként pedig segíti az ellazulást és az alvást. Kívülről sebgyógyító pakolásként is használható, továbbá babafürdetéshez adva a pelenkakiütést csökkenti.

Ha elegendő mennyiséget megszárítunk belőle, hihetetlen, hogy mennyi betegség megelőzhető vagy enyhíthető általa (Fotó: Pixabay)

Hol és mennyi kamillát gyűjthetünk?

  • Állami erdőkben, közterületen: személyenként és naponta legfeljebb 2 kg (egyéni szükségletként).
  • Magánterületen: a tulajdonos engedélye szükséges.
  • Nemzeti parkokban (például a Hortobágyon): csak engedéllyel szedhető.

A kereskedelmi forgalomba hozás kizárólag védett területen kívül, megfelelő engedéllyel lehetséges; egyéni gyűjtés esetén csak háztartási mennyiség hozható be.

Gyűjtési szabályok és etikett

  • Csak biztosan beazonosítható, gyakori fajokat szedjünk!
  • A virágot ollóval, a szárról levágva gyűjtsük, gyökeret ne tövisszük ki.
  • Mindig hagyjunk elég virágot és levelet a növényeken a szaporodáshoz.
  • Kerüljük a talaj és élőhely letaposását, különösen sáros, vizes részeken.
  • Csak tiszta, egészséges soraiból szedjünk, ne az utak mentén!

Hogyan gyűjtsük és szárítsuk?

A korai délelőtti órák a legalkalmasabbak, amikor a harmat már felszáradt, de a virágok még frissek. Csak a teljesen kinyílt virágfejeket szedjük le: kézzel is leemelhetjük, vagy használhatunk kamillafésűt. A leszedett fejeket rétegben, jól szellőző, árnyékos helyen terítsük ki – szúnyoghálóra vagy tiszta vászonra –, és néhány nap alatt, időnként átforgatva szárítsuk ropogósra.

Kertben nevelve

Kamilla könnyen termeszthető balkonládában vagy kertben: magját augusztus végén–szeptember elején vetjük, fényre csírázik, ezért ne takarjuk be. Napos, laza, homokos-kötött talajt kedveli, és egyéves növényként 35–40 cm magasra nő. Virágzáskor folyamatosan szedhetjük a fejeket, így mindig friss készlet áll rendelkezésre.

Ezzel a tudatos hozzáállással otthonunk télre elegendő, minőségi, saját termesztésű vagy gyűjtésű kamillával bővülhet, miközben óvjuk a természetet és betartjuk a gyűjtés szabályait.

(Forrás: penzcentrum.hu/hellovidek

Megosztás

További híreink

A hazánkban őshonos lódarázs is nagyon ijesztő, hát még az ázsiai fajtatársa!

2025.06.22.

Az agresszív és emberre is veszélyes ázsiai lódarázs első magyarországi megjelenésének híre nem véletlenül járta be futótűzként a hazai sajtót. Bár ez az invazív faj 2004-ben mindössze néhány szállítmányozással behurcolt anyával indult el európai hódító útjára, mára olyan mértékben elszaporodott, hogy egyes francia városokban a méhészkedést szinte teljesen ellehetetlenítette.

Elképedés a világpiacon: Brazília mostantól védőoltás nélkül is mentessé vált a száj- és körömfájástól

2025.06.22.

Az Állat-egészségügyi Világszervezet (WOAH) elismerte Brazíliát – a világ vezető marhahúsexportőrét – mint olyan országot, amely száj- és körömfájástól mentes státusszal rendelkezik, oltás alkalmazása nélkül. Ezt egy brazil hivatalos személy és a nemzetközi szervezet szóvivője közölte.

725 kilónyi őshonos halat mentettek meg a Tiszában – közel két tonna inváziósat távolítva el a vízterületről

2025.06.22.

Újabb drámai halmentés zajlott a Tiszán: több mázsa őshonos halat sikerült megóvni, miközben tonnányi inváziós fajt távolítottak el a vízből.

A légy, ami pillanatok alatt romba dönthet egy egész gazdaságot

2025.06.22.

Egy igen tanulságos emlék felidézésével kezdte írását a téma avatott szakértője, Joao Pereira állatorvos, kereskedelmi alelnök (EMEA / APAC régiók), ügyfélélmény-szakértő (milkrite | InterPuls). Az idei húsvétkor egy autós utazáson vett részt – olyan volt, mintha egy európai regény fejezetein keresztül haladt volna: Prága, Brno, Bécs.

Hat olyan fűszernövény, amely meghálálja a visszametszést – jobban fejlődik tőle

2025.06.22.

Tegyük fel, hogy elkészült a kedvenc receptje, és kiszalad a fűszerkertbe egy kis friss zöldfűszerért – de csak megnyúlt, kókadt hajtásokat talál ott, ahol korábban egészséges növények voltak. Ez a kép elkerülhető, ha a növényeket már fiatal korban, néhány valódi levélpár megjelenése után, és később is rendszeresen visszametszi.

Vigyázat! Nem minden szamóca, ami annak látszik!

2025.06.21.

Bár az indiai szamóca (Potentilla indica) vonzó, élénk piros bogyóival könnyen megtéveszti a szemlélőt, messze áll attól, hogy a kertek finom gyümölcse legyen.

Partnerhírek
Partner

A földnek ára, a termőtalajnak értéke van

2025.06.19.

A nyári aratások után talajaink víz- és tápanyagtartalmának megőrzése vagy növelése kulcsfontosságú az őszi vetések sikerességének érdekében.

Partner

Advanta Seeds × K-Adriatica: Partnerség, ami átformálhatja az európai vetőmagpiacot

2025.06.18.

Az Advanta Seeds új stratégiai együttműködésre lépett a K-Adriatica-val, hogy tovább erősítse az európai termékkínálatát.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.500 hirdetés 212 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás