Hirdetés
Jóval többet kell költeni a növényvédelemre a sok eső miatt
A gyümölcsösökben néhány ezer hektáron okoztak károkat az elmúlt hetek viharai, amelyek a jelentősebb zöldségtermesztő körzetekben szerencsére kisebb mértékben pusztítottak. A Dunától keletre azonban a sok eső miatt intenzívebb növényvédelemre, ennek következtében magasabb költségekre számíthatnak a termesztők - közölte a FruitVeB alelnöke. Apáti Ferenc szerint a zöldségtermesztőknél országos viszonylatban is jelentős terméskiesést okozó jégverés nem volt, ugyanakkor ahol 40-70 milliméter csapadék esett, ott a meleg, párás időjárás növeli a gombafertőzés veszélyét és minőségi veszteségeket okozhat.
A FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke az MTI-nek nyilatkozta, hogy Magyarországon mintegy 80 ezer hektáron termesztenek zöldséget szabadföldön. A viharos időjárás kisebb gondokat okozott a káposzta-, saláta- és hagymafélék, valamint a gyökérzöldségek esetében, de a paprika- és paradicsomféléknél jelentősen megnövelte a gombabetegségek kialakulásának kockázatát.
Romlik a szállíthatóság és a feldolgozhatóság a sok eső hatására
A magyar gyümölcstermő terület 80 százaléka Pest, Bács-Kiskun megyében és az észak-keleti régióban található, azokon a területeken, ahol az elmúlt hetek során heves esőzések és helyenként jégverések is voltak. A zivatarok ezeken a helyeken néhány ezer hektárt sújtottak. A viszonylag rövid idő alatt leeső sok csapadék a később érő gyümölcsfajoknál - alma, körte, szilva - közvetlenül nem okozott károkat, ugyanakkor a növényvédelmi költségeket megemelte. A cseresznyénél és a meggynél jelentősen nőtt a repedés kockázata. Az arra kevésbé érzékeny fajták termése pedig megpuhulhat, így szállíthatóságuk és feldolgozhatóságuk romlik - mondta az alelnök.
Hirdetés
A sok eső miatt különösen oda kell figyelni a zöldségek és a gyümölcsösök növényvédelmére
A gombás megbetegedések főként a szamócánál, a meggynél, a cseresznyénél és az almánál okoznak gondot, ha a termelők nem tudják elvégezni a megelőző intézkedéseket. Esőben nem lehet permetezni, illetve a túlzottan felázott talajon nem lehet a gyomirtást elvégezni. A fólia alatt, illetve az üvegházban termelt zöldségeknél, többek között a paprikánál és a paradicsomnál a gazdáknak nem kell ilyen jellegű problémákkal szembenézniük. A melegebb idő és a kevesebb csapadék viszont javíthatja a termésminőséget. Olvassa el cikkünket itt!
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Kétszer ad, aki gyorsan ad
El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.
Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok
A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés