Borsó-levéltetű veszélyezteti a virágzó borsóvetéseket, megjelentek a fekete cseresznye-levéltetű kolóniái, a csonthéjas gyümölcsfákon pedig még akkor is komoly veszély a virág-és hajtásfertőző monília, ha azokon alig van terméskezdemény. Cikkünkben összefoglaltuk, mi a teendő, ha támad a levéltetű és a cseresznyelégy. Felgyorsította a növények fejlődését az átlagosnál melegebb és száraz időjárás. A virágzás minden növénynél igen rövid idő alatt megtörtént, ami nem kedvezett a jó beporzásnak. A mézelő méheket inkább a még most is virágzó repce jobban vonzotta, mint a gyümölcsfa virágzása, de a végleges eredményre még néhány hetet várni kell - írta a Magyar Mezőgazdaság.
Összefoglaltuk, mi a teendő, ha támad a levéltetű és a cseresznyelégy
Az őszibarackon most már jól látszik, hogy a januári enyhe és csapadékos időben a tafrinás levélfodrosodás megfertőzte a levélkezdeményeket a rügyben, és a levelek már eleve fertőzötten fakadtak ki. Különösen az erre fogékonyabb sárga húsú fajtákon feltűnő a betegség tünete. Már elmúlt a veszély, így ezek a levelek hamarosan leszáradnak és lehullnak. Az emiatti levélveszteség energiát vesz el a fáktól, ez pedig a termés rovására megy. Ha erős a fertőzés, többszöri levéltrágyázással érdemes kondicionálni a fákat. A csonthéjas gyümölcsfákon még most is komoly veszély a virág-és hajtásfertőző monília. A kajszifákon annak ellenére sok a fertőzött hajtás, hogy alig akad terméskezdemény, pedig a gomba elvileg a virágon keresztül betegíti meg a hajtásokat és a vesszőket.
A sok virág ellenére is kisebb a terméskötődés a meggyen és a cseresznyén
Már elkezdődött a gyümölcstisztulás, ami még egy ideig eltart. A növekvő hajtásokon megjelentek a fekete levéltetű kolóniái, ezért a tömeges szaporodás megelőzése érdekében, ha a hajtások 10 százalékán zsugorodó, tetvektől eltorzult tüneteket látunk, érdemes valamelyik felszívódó rovarölő készítménnyel védekezni. Hamarosan zsendülésnek indulnak a korai fajták, helyezzük el a fák felső koronaszintjébe a sárga színű ragacsos lapokat a cseresznyelegyek rajzásának megfigyelésére. Az áttelelt bábokból már most is szórványosan rajzik a kártevő, de a folyamatot a meleg idő is felgyorsítja.
A tapasztalatok alapján idén is elhúzódó légyrajzás várható, ami azt jelenti, hogy nem csupán a korai, hanem a későn érő, értékes termés is veszélyben van. Mindaddig, amíg frissen csapdázott legyeket látunk a fogólapokon, rendszeresen védekezni kell az éréstől kezdődően a rövid élelmezés-egészségügyi várakozási idejű rovarölők valamelyikével.
Nagy károkat okoz a buxusbokrokban a selyemfényű puszpángmoly. Az áttelelt hernyók teleléskori méretük többszörösére híztak, ennek megfelelően nagyon nagy az étvágyuk is. A fertőzött bokrokon a tarrágás már most is jelentős, amit távolról is jól lehet látni. Ha még most védekezünk, megelőzhető a bábozódásuk, így talán kisebb lesz a nyári nemzedék kártétele. Tegyünk ki puszpángmoly-csapdákat a lepkék rajzásmenetének megfigyelésére, így nyomon követhetjük a következő nemzedéket és pontosabban időzíthetjük a kelő hernyók elleni védekezést.
Virágzásnak indultak az első borsóvetések is. A növényeket most a borsó-levéltetű veszélyezteti, mely elsősorban a bimbókon és a pálhaleveleken szívogat. A szívogatás miatt lehull a virág, vagy torz hüvelyek képződnek. Egyúttal érdemes permetezni a borsó lisztharmata és a rozsdája ellen is. Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassa meg a www.novenyvedelem.nak.hu és a www.magyarnovenyorvos.hu információs oldalakat.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Partner

Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal

2025.01.16.

2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.

Mielőtt bármire pályázna, nézze meg ezt a táblázatot

2025.01.16.

A közös agrárpolitika (KAP) keretében számtalan nyított pályázat elérhető a gazdálkodók számára, ám az aktuális státuszuk figyelemmel követése nem egyszerű. Az alábbi összefoglaló táblázat segíti az eligazodást.

Sokkal-sokkal könnyebbé vált a gazdaságátadás

2025.01.16.

2025. január 15-én hatályba lépett az agrárgazdaságok átadásáról szóló törvény végrehajtási rendelete, amely jelentős előrelépést jelent a mezőgazdaság generációs megújulásában, a generációk közötti együttműködés elősegítésében és a gazdatársadalom fiatalításában.

Ma napközben is fagy várható többfelé az országban

2025.01.16.

Csütörtöktől egy anticiklon terjeszkedik térségünk fölé, amely ködös, párás és zúzmarás időjárást hoz. A hidegpárna várhatóan jövő hét közepéig megmarad, így jelentős változásra nem számíthatunk.

Partnerhírek
Partner

Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal

2025.01.16.

2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.

Partner

Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal

2025.01.13.

A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 153 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás