Hirdetés
Jócskán visszaesett a magyarországi élősertés- és a húsexport, csökkentek az árak is
A hazai élősertés- és sertéshúsexport mennyisége visszaesett tavaly, miközben az árak jelentősen csökkentek. Az áresés már megjelent a feldolgozói átadási árakban és – az előbbinél jóval kisebb mértékben – a kiskereskedelemben is – számolt be róla a Világgazdaság.
Visszaesett Magyarország élősertés-kivitele tavaly január és november között – írta húspiaci jelentésében az Agrárközgazdasági Intézet (AKI).
Csak Romániába sikerült – alig egy százalékkal – növelni az exportot
A KSH adatai szerint a 32 ezer tonnás kivitel 11 százalékos csökkenés az egy évvel korábban a külpiacon eladott mennyiséghez képest. A legnagyobb vevő Románia, Ausztria és Hollandia volt. Mint írják, közülük csak Romániába sikerült – csekély mértékben, alig egy százalékkal – növelni az exportot, míg Ausztriába 22, Hollandiába 30 százalékkal kevesebb sertés került.
Az élősertés-behozatal 29 százalékkal, 67 ezer tonnára nőtt a megfigyelt időszakban. A legnagyobb mennyiségben Szlovákiából, Horvátországból és Németországból érkezett sertés – írja a Világgazdaság.
A nemzetközi piacon értékesített sertéshús mennyisége 2 százalékkal (139 ezer tonnára) csökkent, míg az értéke 5 százalékkal nőtt 2020 januárja és novembere között a 2019. januári–novemberihez képest. A legtöbb sertéshúst Romániába, Olaszországba és Horvátországba szállították, a három célpiac közül csak Horvátországba emelkedett a kivitel.
31 százalékos csökkenés egy év alatt
A sertéshúsimport volumene 23 százalékkal (121 ezer tonnára), értéke pedig 11 százalékkal mérséklődött.
Az adatok szerint a sertéshús 61 százaléka Németországból, Spanyolországból és Lengyelországból származott. Az AKI adatai szerint a hazai termelésű vágósertés termelői ára áfa és szállítási költség nélkül, hasított, melegsúlyban kilogrammonként 429 forint volt az idén januárban, ami 31 százalékos csökkenés az egy évvel korábbi átlagárhoz képest. (A KSH a minap közölt termelői áras statisztikájában a tavalyi egész évre – élősúlyra vetítve – csupán 1 százalékos árcsökkenés szerepel.)
Mi a helyzet a darabolt áruval?
A darabolt sertéshús (karaj, tarja, comb) feldolgozói értékesítési ára az idei év első hónapjában 27 százalékkal mérséklődött az egy évvel korábbihoz képest. A KSH adatai szerint a rövidkaraj fogyasztói ára 7,8, a sertéscombé 9,4 százalékkal csökkent ugyanekkor. Az Európai Unió húsexportja (friss, fagyasztott és feldolgozott sertéshús) eközben 19 százalékkal, 5,4 millió tonnára emelkedett 2020-ban.
Hova irányul az export?
Hogy alakulnak a sertéspiaci árak uniós szinten? Az Európai Unió húsexportja (friss, fagyasztott és feldolgozott sertéshús) 19 százalékkal, 5,4 millió tonnára emelkedett 2020-ban.
Az export 62 százaléka Kínába irányult, ahova az egy évvel korábbinál 45 százalékkal több, 3,3 millió tonna uniós sertéshús került a vizsgált időszakban. További nagy célpiac Japán (360 ezer tonna) és Hongkong (284 ezer tonna) volt: Japánba 21 százalékkal csökkent, Hongkongba 32 százalékkal emelkedett a kivitel.
Uniós szinten is lejtmenet
A sertéspiaci árak uniós szinten is lejtmenetben vannak: az EU-ban az E kereskedelmi osztályba tartozó sertés vágóhídi belépési ára 1,28 euró volt kilogrammonként 2021 januárjában, ami egy év alatt 31 százalékos visszaesés. Az uniós sertéspiac szempontjából meghatározó vállalatok és vágóhidak sertésárai 34 százalékkal voltak alacsonyabbak 2021 hetedik hetében az előző év azonos hetének átlagáránál. A németországi szerződéses ár a Westfleisch és a Tönnies felvásárlási ára: 1,21 euró hasított súly volt kilogrammonként a megfigyelt héten. A Vion 1,33, a Danish Crown 1,28, a Tican 1,29 euró hasítottsúly-áron vásárolta a sertéseket kilogrammonként a hetedik héten. A németországi vágóhidak átvételi ára az előző hetihez viszonyítva 2 százalékkal emelkedett a hetedik héten.
Az USA-ban már emelkedést várnak
Az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériumának (USDA) elemzése szerint az USA sertéshústermelése nem változik számottevően 2021 első negyedévében a 2020. január–március között előállított mennyiséghez képest. Az USDA szakértői a hízósertés termelői árának 18 százalék körüli emelkedésére számítanak.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Költségcsökkentés helyett az intenzifikációban látja a kiutat a TIMAC AGRO
A műtrágyapiac az elmúlt években folyamatos változásokon ment keresztül, amelyek mély hatással voltak az agráriumra. Az árak normalizálódása, a kereslet ciklikussága és a gazdálkodók alkalmazkodó-képessége új kihívásokat teremtett. Tóth Balázs, a TIMAC AGRO ügyvezető igazgatója segít megérteni, hogyan látják a hazai műtrágyapiacot és milyen innovációkat hoz a vállalat az ágazat számára.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 100 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés