Hirdetés
Jó közepes lesz a termés kajsziból – ígérik a termelői visszajelzések
A FruitVeB szerkesztősége a kajszitermesztők körében készített sziromhullást követő körképet, és amennyire ilyenkor lehet, egy rögtönzött prognózist az idei év terméskilátásairól. Általánosságban elmondható, hogy fagykárt szinte kizárólag a korai fajták szenvedtek, az ültetvények jelenlegi állapota pedig jó, de legalább közepes termést ígér.
Tolna megyében Kisvejke környékén csak a korai fajtáknál (Tsunami, Spring Blush) jelentkezik terméskiesés, ezeknél legfeljebb 40-50%-os termésre számítanak. Ami azonban még mindig jobb, mint az előző években. A Mediabel és a Pinkcot fajtáknál is van némi fagykár, de ez csak a kedvezőtlenebb adottságú, mélyebben fekvő ültetvényeknél számottevő.
Már végzik a ritkítást
A fő fajtáknál általánosságban erős közepes, normál termést várnak. És már végzik a ritkítást, amivel várhatóan május közepén végeznek a térségben. A korai, június első felében érő fajták kivételével minden fajtát ritkítani kell. Jelenleg a gyümölcsök már közelítenek a zölddió mérethez (fajtától függően).
Hirdetés
A termelők szerint az érésben nem lesz késés, nem volt olyan tartósan hideg időszak, mint a tavalyi évben. Jelenleg úgy néz ki a helyzet, hogy a hazai termésű kajszi június első napjaiban már megjelenhet a boltok polcain.
Növényvédelmi szempontból mostanában a levéltetvek jelentenek kihívást, de a szerellátás biztosított. Enyhe Stigmina-nyomást és Monilia-fertőzést figyeltek meg elszórtan, nem regionális kiterjedtségben.
Kecskemét környékén az ültetvények állapota jó, bár több helyről is ágpusztulást jelentettek. Több olyan fajta van, ahol teljes termés várható, sőt, erősen ritkítani kell (Kioto, Farbaly, Faralia). Itt is fél-harmad termés között várhatók a koraiak (Pinkcot és Goldrich), egyébként a gyümölcsök normál fenológiai állapotban vannak.
A méhek is tették a dolgukat
Somogy megyében és a Dunántúl déli részén a pillanatnyi állapotok szerint jó termést várnak, a házikertekben lévő kajszi és az ültetvények állapota is megfelelő. Az idei tavasz enyhe volt, csak gyenge fagyok jelentkeztek, és a virágzás környékén a méhek is jártak, tették a dolgukat.
Fejér megyében is minden rendben, a tavalyihoz képest idén a fagyvédelmet sem kellett a csúcsra járatni. A növények normál fenológiai állapotban vannak, különösebb növényvédelmi probléma a menetrendszerűen érkező levélbarkókon kívül itt sem jelentkezett.
A Nyugat-Dunántúlon és Győr környékén viszont a kimondottan korai fajtákat komolyan elkapták a tavaszi fagyok. Ugyanakkor a július-augusztusban érő fajtáknál már jó közepes termés várható. Igaz, a május közepe-vége felé jelentkező első gyümölcshullásig biztosat állítani még nem lehet.
Levéltetű, monília
Növényvédelmi szempontból különösen nagy probléma nincs, jelenleg itt is a levéltetvek ellen védekeznek. Moníliás tüneteket ebben a térségben is megfigyeltek ugyan, de nem kajszin, hanem a korai meggyfajtákon. Győr környékén az ültetvények fenológiai állapota a szokásosnál 10-15 nappal hátrébb jár.
Borsod megyét is elkerülték a jelentős fagykárok, már csak azért is, mert ebben a régióban a legérzékenyebb korai fajtákat csak elenyésző mennyiségben, szórványosan termesztik.
Idén tavasszal az őszibarackhoz hasonlóan kajsziban sem keletkeztek jelentős fagykárok. Ez az elmúlt két év után jó hír a gazdák számára. Az ültetvények jelenlegi állapota szerint a piacon júniustól lesz magyar kajszi, áruhiánytól nem kell tartani. Ugyanakkor a korai fajtákat megcsipkedő fagyok miatt a piacot megingató rekordtermés sem várható.
(Forrás: FruitVeB)
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Kétszer ad, aki gyorsan ad
El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.
Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok
A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés