A FruitVeB szerkesztősége a kajszitermesztők körében készített sziromhullást követő körképet, és amennyire ilyenkor lehet, egy rögtönzött prognózist az idei év terméskilátásairól. Általánosságban elmondható, hogy fagykárt szinte kizárólag a korai fajták szenvedtek, az ültetvények jelenlegi állapota pedig jó, de legalább közepes termést ígér.

Tolna megyében Kisvejke környékén csak a korai fajtáknál (Tsunami, Spring Blush) jelentkezik terméskiesés, ezeknél legfeljebb 40-50%-os termésre számítanak. Ami azonban még mindig jobb, mint az előző években. A Mediabel és a Pinkcot fajtáknál is van némi fagykár, de ez csak a kedvezőtlenebb adottságú, mélyebben fekvő ültetvényeknél számottevő.

A termelők szerint az érésben nem lesz késés, nem volt olyan tartósan hideg időszak, mint a tavalyi évben (Fotó: Pixabay)

Már végzik a ritkítást

A fő fajtáknál általánosságban erős közepes, normál termést várnak. És már végzik a ritkítást, amivel várhatóan május közepén végeznek a térségben. A korai, június első felében érő fajták kivételével minden fajtát ritkítani kell. Jelenleg a gyümölcsök már közelítenek a zölddió mérethez (fajtától függően).

A termelők szerint az érésben nem lesz késés, nem volt olyan tartósan hideg időszak, mint a tavalyi évben. Jelenleg úgy néz ki a helyzet, hogy a hazai termésű kajszi június első napjaiban már megjelenhet a boltok polcain.

Növényvédelmi szempontból mostanában a levéltetvek jelentenek kihívást, de a szerellátás biztosított. Enyhe Stigmina-nyomást és Monilia-fertőzést figyeltek meg elszórtan, nem regionális kiterjedtségben.

Kecskemét környékén az ültetvények állapota jó, bár több helyről is ágpusztulást jelentettek. Több olyan fajta van, ahol teljes termés várható, sőt, erősen ritkítani kell (Kioto, Farbaly, Faralia). Itt is fél-harmad termés között várhatók a koraiak (Pinkcot és Goldrich), egyébként a gyümölcsök normál fenológiai állapotban vannak.

A méhek is tették a dolgukat

Somogy megyében és a Dunántúl déli részén a pillanatnyi állapotok szerint jó termést várnak, a házikertekben lévő kajszi és az ültetvények állapota is megfelelő. Az idei tavasz enyhe volt, csak gyenge fagyok jelentkeztek, és a virágzás környékén a méhek is jártak, tették a dolgukat.

Fejér megyében is minden rendben, a tavalyihoz képest idén a fagyvédelmet sem kellett a csúcsra járatni. A növények normál fenológiai állapotban vannak, különösebb növényvédelmi probléma a menetrendszerűen érkező levélbarkókon kívül itt sem jelentkezett.

Az ültetvények jelenlegi állapota szerint a piacon júniustól lesz magyar kajszi, áruhiánytól nem kell tartani (Fotó: Pixabay)

A Nyugat-Dunántúlon és Győr környékén viszont a kimondottan korai fajtákat komolyan elkapták a tavaszi fagyok. Ugyanakkor a július-augusztusban érő fajtáknál már jó közepes termés várható. Igaz, a május közepe-vége felé jelentkező első gyümölcshullásig biztosat állítani még nem lehet.

Levéltetű, monília

Növényvédelmi szempontból különösen nagy probléma nincs, jelenleg itt is a levéltetvek ellen védekeznek. Moníliás tüneteket ebben a térségben is megfigyeltek ugyan, de nem kajszin, hanem a korai meggyfajtákon. Győr környékén az ültetvények fenológiai állapota a szokásosnál 10-15 nappal hátrébb jár.

Borsod megyét is elkerülték a jelentős fagykárok, már csak azért is, mert ebben a régióban a legérzékenyebb korai fajtákat csak elenyésző mennyiségben, szórványosan termesztik.

Idén tavasszal az őszibarackhoz hasonlóan kajsziban sem keletkeztek jelentős fagykárok. Ez az elmúlt két év után jó hír a gazdák számára. Az ültetvények jelenlegi állapota szerint a piacon júniustól lesz magyar kajszi, áruhiánytól nem kell tartani. Ugyanakkor a korai fajtákat megcsipkedő fagyok miatt a piacot megingató rekordtermés sem várható.

(Forrás: FruitVeB)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Hogy kikerülhessen a tábla a kertre: PATKÁNYMENTES ÖVEZET!

2024.09.20.

Elege van abból, hogy a rágcsálók tönkreteszik értékes termékeit és virágait? Most nyolc olyan eljárást ismertetünk, amelyek révén különösebb erőfeszítés nélkül patkánymentes övezetté tehető a kert!

Újabb árucikkekkel bővítette lejárati útmutatóját a Nébih

2024.09.20.

További termékkategóriákkal bővült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programjának lejárati útmutatója

A hirtelen jött esők mindent megváltoztattak, de hogyan alakul a termés minősége?

2024.09.20.

Az elmúlt tíz napban jelentős mennyiségű csapadék hullott országszerte, ami alaposan átnedvesítette a talaj felső rétegeit. Bár az időjárás a múlt héten hűvösebb volt, most visszatért a meleg, ami kedvező feltételeket teremt a mezőgazdasági munkákhoz. Az őszi káposztarepce vetése és kelése, valamint a nyári kapásnövények betakarítása is optimális körülmények között zajlik. A napos, száraz időjárás elősegíti a munkálatokat, így a gazdák hatékonyabban tudják folytatni a betakarítást.

Kedden újra fordulat áll be az időjárásunkban

2024.09.20.

A következő hét nap időjárása változatos arcát mutatja, a napos, száraz időtől kezdve az esős, felhős napokig minden megtalálható lesz. A hét elején még zavartalan napsütés várható, azonban a hét közepétől változékonyabbra fordul az idő, helyenként záporokkal és élénk széllel. Nézzük, mire számíthatunk naponta!

A talajvédelem új korszaka: 3 millió hektáron indul talajkímélő gazdálkodás

2024.09.20.

Hazánk vállalta, hogy 2023-ra legalább 1 millió hektáron alkalmaznak talajkímélő gazdálkodást, azonban a termelők összesen 3 millió hektáron vállalták a talajvédelmi szempontok érvényesítését.

Közös az EU-s és a magyar érdek: az európai mezőgazdaság erősítéséről tárgyaltak Budapesten

2024.09.20.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által szervezett szeptember 5-6-i budapesti KAP Konferencián a Közös Agrárpolitika volt a fő téma.

Partnerhírek
Partner

Kétszer ad, aki gyorsan ad

2024.09.20.

El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.

Partner

Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok

2024.09.19.

A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon. 

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 szervós kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 szervós kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás