Az ukrán mezőgazdaság azért nagy versenytársa az európainak, mert többségében multinacionális, azon belül is amerikai nagyvállalatok kezében van. Ez igaz a termelésre és a kereskedelemre is. Az európai tőke jóval kisebb a térségben. Ukrajnában a bérek rendkívül alacsonyak, ami közvetlenül hozzájárul a mezőgazdaság versenyképességéhez. A mezőgazdasági dolgozók átlagos bruttó órabére 2 euró. 

A Mezőhír írt az ukrán mezőgazdaság információiról, ezt az anyagot szemléztük. Eszerint a kiváló termőföld és az olcsó munkaerő felkeltette a nyugati befektetők érdeklődését is, mára az ukrán földek közel 30%-a multinacionális vállalatok kezében van. Például az amerikai hátterű NCH Capital közel 300 ezer hektáron gazdálkodik. A külföldi cégek egy része a legmodernebb öntözési rendszereket és a legkorszerűbb technológiákat alkalmazza a gazdaságukban.

Az ukrán mezőgazdaság nagy versenytársa az európainak
Az ukrán mezőgazdaság nagy versenytársa az európainak

A Kernel az ország legnagyobb terménykereskedője, közel 600 ezer hektáron gazdálkodik.

Az állattenyésztésben is a nyugati cégek dominálnak. Ukrajna egyik fő exportterméke a baromfihús, melyet sokkal alacsonyabb költséggel képesek előállítani, mint az uniós termelők. Ez főként az ágazat koncentrációjával magyarázható, mivel egyetlen (főként amerikai tőkéből működő) vállalat felelős a termelés 70 százalékáért. A koncentráció hasonló mértékű a tojástermelésben is: a száraz tojástermékek ukrajnai piacának 2/3-át egyetlen (szintén nyugati hátterű) cég tartja a kezében - írta a cikk.

Több termékben is piacvezető az ukrán mezőgazdaság

Ukrajna gazdasága erősen függ a mezőgazdaságtól, amely az ország exportjának közel felét teszi ki. Az ágazat nemzetgazdasági súlyát jól jellemzi, hogy a GDP több mint 10%-a származik a mezőgazdaságból, és a háború előtt minden hetedik ember ebben az ágazatban dolgozott.

A világ napraforgóolaj-exportjának 40%-át, az uniós import több mint 90%-át Ukrajna adja. A globális búzaforgalom 10%-a is Ukrajnából származik. Kukoricából közel 30 millió tonna termett náluk tavaly (Magyarországon 5 millió tonna), és a globális forgalom 15%-a érkezik innen. Árpa esetében 13%-os az ukrán export világpiaci részesedése.

Az ukrán gabona legnagyobb vásárlói sorrendben Spanyolország, Kína és Románia (ez utóbbi a kikötők miatt). Ezek az államok együttesen az ukrán gabonaexport mintegy 44%-át vásárolták fel - írta a cikk.

A külkereskedelmi egyenleg az Európai Unióval

Ukrajna külkereskedelme a háború kitörése után megélénkült az Európai Unióval, és volt egy rövid időszak, amikor az EU mérlege deficitessé is vált. Ukrajnából alapvetően nyersanyagok lépnek be az EU-ba, míg kifelé főként a vegyipar, a gépjárműipar, illetve az energiaipar termékei lépnek ki. A háború előrehaladtával ezek exportja egyre több és több bevételt hoz az EU-nak, annak ellenére, hogy a nyersanyagok importja is emelkedett 2022 óta.

Az unió egyre jobban támaszkodik az ukrán napraforgóolajra, kukoricára, szójaolajra és repcemagra. Mivel az unió kereskedelmi egyenlege hatszor jobb, mint a háború előtt volt, mindez nem probléma az ipari szereplők számára, a mezőgazdaságból élőket viszont aggasztja.

Egészségesek az Ukrajnában termelt élelmiszerek?

Az ukrán termelés nem mentes a GMO-któl. Az azonban bizonyos, hogyha az ukrán gazdaságok az EU piacán akarnak érvényesülni, akkor nem engedhetik meg maguknak a szermaradékokkal vagy GMO-val kevert tételeket. A kukoricaimportőröktől gyakran hallani, hogy aflatoxinos években sokkal jobb minőségű kukoricákat lehet importálni Ukrajnából, mint itthoni forrásból. Egyszóval arra a kérdésre, hogy rosszabb-e az ukrán áru, mint az uniós, nem lehet egyszerűen válaszolni.

Kik exportálnak Ukrajnában?

Idén az árak nem is adtak lehetőséget a kukorica és a búza importjára: túl drága volt az ukrán termény. Emellett az uniós importfék-mechanizmus és a kikötők szabad munkája is sokat enyhített az ukrán importnyomáson. Amennnyiben az ukrán cégek szabadon kereskedhetnek a világgal, akkor az EU-ba csak az a termék lép be, amit a helyi piac igényel. Pontosan annyi és olyan minőségben. A cikk szerint az ukrán gabonakereskedelem is a globális vállalatok kezében összpontosul, amelyek a kereslet alapján döntenek az értékesítésről. Az EU a vámokon kívül csak a minőségi elvárásokkal tudja szabályozni az importot.

A legnagyobb terménykereskedők piaci részesedése Ukrajnában 2023-ban:

a luxemburgi bejegyzésű napraforgóolaj-gyártó, a Kernel: 8%
a holland alapanyagkereskedő és feldolgozó, a Louis Dreyfus: 7%
az agrártermékek kereskedelmével foglalkozó, amerikai Cargill: 5%
az ukrán gabonaszállítmányozó, a Nibulon: 5%
az amerikai alapanyagkereskedő és feldolgozó, az ADM: 5%
a gabonakereskedelem finanszírozásával is foglalkozó, az amerikai NCH Capitalhoz tartozó Agroprosperis: 4%
Ázsia legnagyobb élelmiszer-alapanyag kereskedője és feldolgozója, a kínai Cofco: 3%
a holland terménykereskedő és feldolgozó, a Viterra: 3%

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A hazánkban őshonos lódarázs is nagyon ijesztő, hát még az ázsiai fajtatársa!

2025.06.22.

Az agresszív és emberre is veszélyes ázsiai lódarázs első magyarországi megjelenésének híre nem véletlenül járta be futótűzként a hazai sajtót. Bár ez az invazív faj 2004-ben mindössze néhány szállítmányozással behurcolt anyával indult el európai hódító útjára, mára olyan mértékben elszaporodott, hogy egyes francia városokban a méhészkedést szinte teljesen ellehetetlenítette.

Elképedés a világpiacon: Brazília mostantól védőoltás nélkül is mentessé vált a száj- és körömfájástól

2025.06.22.

Az Állat-egészségügyi Világszervezet (WOAH) elismerte Brazíliát – a világ vezető marhahúsexportőrét – mint olyan országot, amely száj- és körömfájástól mentes státusszal rendelkezik, oltás alkalmazása nélkül. Ezt egy brazil hivatalos személy és a nemzetközi szervezet szóvivője közölte.

725 kilónyi őshonos halat mentettek meg a Tiszában – közel két tonna inváziósat távolítva el a vízterületről

2025.06.22.

Újabb drámai halmentés zajlott a Tiszán: több mázsa őshonos halat sikerült megóvni, miközben tonnányi inváziós fajt távolítottak el a vízből.

A légy, ami pillanatok alatt romba dönthet egy egész gazdaságot

2025.06.22.

Egy igen tanulságos emlék felidézésével kezdte írását a téma avatott szakértője, Joao Pereira állatorvos, kereskedelmi alelnök (EMEA / APAC régiók), ügyfélélmény-szakértő (milkrite | InterPuls). Az idei húsvétkor egy autós utazáson vett részt – olyan volt, mintha egy európai regény fejezetein keresztül haladt volna: Prága, Brno, Bécs.

Hat olyan fűszernövény, amely meghálálja a visszametszést – jobban fejlődik tőle

2025.06.22.

Tegyük fel, hogy elkészült a kedvenc receptje, és kiszalad a fűszerkertbe egy kis friss zöldfűszerért – de csak megnyúlt, kókadt hajtásokat talál ott, ahol korábban egészséges növények voltak. Ez a kép elkerülhető, ha a növényeket már fiatal korban, néhány valódi levélpár megjelenése után, és később is rendszeresen visszametszi.

Vigyázat! Nem minden szamóca, ami annak látszik!

2025.06.21.

Bár az indiai szamóca (Potentilla indica) vonzó, élénk piros bogyóival könnyen megtéveszti a szemlélőt, messze áll attól, hogy a kertek finom gyümölcse legyen.

Partnerhírek
Partner

A földnek ára, a termőtalajnak értéke van

2025.06.19.

A nyári aratások után talajaink víz- és tápanyagtartalmának megőrzése vagy növelése kulcsfontosságú az őszi vetések sikerességének érdekében.

Partner

Advanta Seeds × K-Adriatica: Partnerség, ami átformálhatja az európai vetőmagpiacot

2025.06.18.

Az Advanta Seeds új stratégiai együttműködésre lépett a K-Adriatica-val, hogy tovább erősítse az európai termékkínálatát.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.500 hirdetés 212 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás