Hirdetés
Jelentős versenytárs az ukrán mezőgazdaság
Az ukrán mezőgazdaság azért nagy versenytársa az európainak, mert többségében multinacionális, azon belül is amerikai nagyvállalatok kezében van. Ez igaz a termelésre és a kereskedelemre is. Az európai tőke jóval kisebb a térségben. Ukrajnában a bérek rendkívül alacsonyak, ami közvetlenül hozzájárul a mezőgazdaság versenyképességéhez. A mezőgazdasági dolgozók átlagos bruttó órabére 2 euró.
A Mezőhír írt az ukrán mezőgazdaság információiról, ezt az anyagot szemléztük. Eszerint a kiváló termőföld és az olcsó munkaerő felkeltette a nyugati befektetők érdeklődését is, mára az ukrán földek közel 30%-a multinacionális vállalatok kezében van. Például az amerikai hátterű NCH Capital közel 300 ezer hektáron gazdálkodik. A külföldi cégek egy része a legmodernebb öntözési rendszereket és a legkorszerűbb technológiákat alkalmazza a gazdaságukban.

A Kernel az ország legnagyobb terménykereskedője, közel 600 ezer hektáron gazdálkodik.
Hirdetés
Az állattenyésztésben is a nyugati cégek dominálnak. Ukrajna egyik fő exportterméke a baromfihús, melyet sokkal alacsonyabb költséggel képesek előállítani, mint az uniós termelők. Ez főként az ágazat koncentrációjával magyarázható, mivel egyetlen (főként amerikai tőkéből működő) vállalat felelős a termelés 70 százalékáért. A koncentráció hasonló mértékű a tojástermelésben is: a száraz tojástermékek ukrajnai piacának 2/3-át egyetlen (szintén nyugati hátterű) cég tartja a kezében - írta a cikk.
Több termékben is piacvezető az ukrán mezőgazdaság
Ukrajna gazdasága erősen függ a mezőgazdaságtól, amely az ország exportjának közel felét teszi ki. Az ágazat nemzetgazdasági súlyát jól jellemzi, hogy a GDP több mint 10%-a származik a mezőgazdaságból, és a háború előtt minden hetedik ember ebben az ágazatban dolgozott.
A világ napraforgóolaj-exportjának 40%-át, az uniós import több mint 90%-át Ukrajna adja. A globális búzaforgalom 10%-a is Ukrajnából származik. Kukoricából közel 30 millió tonna termett náluk tavaly (Magyarországon 5 millió tonna), és a globális forgalom 15%-a érkezik innen. Árpa esetében 13%-os az ukrán export világpiaci részesedése.
Az ukrán gabona legnagyobb vásárlói sorrendben Spanyolország, Kína és Románia (ez utóbbi a kikötők miatt). Ezek az államok együttesen az ukrán gabonaexport mintegy 44%-át vásárolták fel - írta a cikk.
A külkereskedelmi egyenleg az Európai Unióval
Ukrajna külkereskedelme a háború kitörése után megélénkült az Európai Unióval, és volt egy rövid időszak, amikor az EU mérlege deficitessé is vált. Ukrajnából alapvetően nyersanyagok lépnek be az EU-ba, míg kifelé főként a vegyipar, a gépjárműipar, illetve az energiaipar termékei lépnek ki. A háború előrehaladtával ezek exportja egyre több és több bevételt hoz az EU-nak, annak ellenére, hogy a nyersanyagok importja is emelkedett 2022 óta.
Az unió egyre jobban támaszkodik az ukrán napraforgóolajra, kukoricára, szójaolajra és repcemagra. Mivel az unió kereskedelmi egyenlege hatszor jobb, mint a háború előtt volt, mindez nem probléma az ipari szereplők számára, a mezőgazdaságból élőket viszont aggasztja.
Egészségesek az Ukrajnában termelt élelmiszerek?
Az ukrán termelés nem mentes a GMO-któl. Az azonban bizonyos, hogyha az ukrán gazdaságok az EU piacán akarnak érvényesülni, akkor nem engedhetik meg maguknak a szermaradékokkal vagy GMO-val kevert tételeket. A kukoricaimportőröktől gyakran hallani, hogy aflatoxinos években sokkal jobb minőségű kukoricákat lehet importálni Ukrajnából, mint itthoni forrásból. Egyszóval arra a kérdésre, hogy rosszabb-e az ukrán áru, mint az uniós, nem lehet egyszerűen válaszolni.
Kik exportálnak Ukrajnában?
Idén az árak nem is adtak lehetőséget a kukorica és a búza importjára: túl drága volt az ukrán termény. Emellett az uniós importfék-mechanizmus és a kikötők szabad munkája is sokat enyhített az ukrán importnyomáson. Amennnyiben az ukrán cégek szabadon kereskedhetnek a világgal, akkor az EU-ba csak az a termék lép be, amit a helyi piac igényel. Pontosan annyi és olyan minőségben. A cikk szerint az ukrán gabonakereskedelem is a globális vállalatok kezében összpontosul, amelyek a kereslet alapján döntenek az értékesítésről. Az EU a vámokon kívül csak a minőségi elvárásokkal tudja szabályozni az importot.
A legnagyobb terménykereskedők piaci részesedése Ukrajnában 2023-ban:
a luxemburgi bejegyzésű napraforgóolaj-gyártó, a Kernel: 8%
a holland alapanyagkereskedő és feldolgozó, a Louis Dreyfus: 7%
az agrártermékek kereskedelmével foglalkozó, amerikai Cargill: 5%
az ukrán gabonaszállítmányozó, a Nibulon: 5%
az amerikai alapanyagkereskedő és feldolgozó, az ADM: 5%
a gabonakereskedelem finanszírozásával is foglalkozó, az amerikai NCH Capitalhoz tartozó Agroprosperis: 4%
Ázsia legnagyobb élelmiszer-alapanyag kereskedője és feldolgozója, a kínai Cofco: 3%
a holland terménykereskedő és feldolgozó, a Viterra: 3%
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
A földnek ára, a termőtalajnak értéke van
2025.06.19.A nyári aratások után talajaink víz- és tápanyagtartalmának megőrzése vagy növelése kulcsfontosságú az őszi vetések sikerességének érdekében.
Advanta Seeds × K-Adriatica: Partnerség, ami átformálhatja az európai vetőmagpiacot
2025.06.18.Az Advanta Seeds új stratégiai együttműködésre lépett a K-Adriatica-val, hogy tovább erősítse az európai termékkínálatát.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHO napraforgó lombtrágya réz-kén-kálium-bór-cink gombaölő hatással
980 HUF
+ áfaCukorrépa C-komplex dr. Szakál Pál Győrszentiván lombtrágya
1 020 HUF
+ áfaMagro.hu Piactér
Több mint 3.500 hirdetés 212 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés