Hirdetés
Jár-e táppénz magyarországi foglalkoztatása esetén az ukrán munkavállalónak?
Jogosult-e táppénzre a Magyarországon foglalkoztatott ukrán állampolgár? Egy olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt. Az ukrán állampolgárok táppénz-jogosultsága kapcsán a Magyar Államkincstár 2021/3. számú tájékoztatója ad teljeskörű felvilágosítást. A témához kapcsolódó részletek segítenek a helyzetek felismerésében és a szabályozás megfelelő alkalmazásában. Magyarország és Ukrajna között szociális biztonsági tárgyú egyezmény van hatályban.
Az Adózóna írta meg a témával kapcsolatos ismereteket egy szakértő segítségével. A kérdés részletesen így szólt: Néhány héttel ezelőtt hallottam, hogy ukrán állampolgár foglalkoztatása esetén – egy érvényben lévő ukrán-magyar szociális megállapodás alapján – a munkavállalót nem illeti meg táppénz. Ez valóban így van? Ha igen, ez azt jelenti, hogy az ukrán munkavállaló az egészségbiztosítás pénzbeli ellátása után fizetendő járulékot sem kell, hogy megfizesse?
Az Adózóna szakértője így válaszolt:
Az ukrán állampolgárok táppénz-jogosultsága kapcsán a Magyar Államkincstár 2021/3. számú alábbi tájékoztatója ad teljes körű felvilágosítást, amely ide kattintva elérhető.
Hirdetés
A tájékoztató szövege a következő:
„Magyarország és Ukrajna között szociális biztonsági tárgyú egyezmény van hatályban, amely még a Magyar Népköztársaság és a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége között került megkötésre Budapesten, 1962. december 20-án. Az egyezményt az 1963. évi 16. törvényerejű rendelet hirdette ki, és 1963. július 1-jétől kezdődően a mai napig hatályban van. Ez a jogszabály jelenleg is alkalmazandó Magyarország és Ukrajna kétoldalú kapcsolataiban. A két ország viszonylatában hatályos magyar-szovjet egyezmény a nemzetközi jog 5 elsődlegességének elve révén elsőbbséget élvez, azt a jogalkalmazás során figyelembe kell venni. Az egyezmény sajátos (területi, és nem biztosítási elvű) szabályozási rendszeréből eredően előfordulhat, hogy a járulékfizetés állama eltér az ellátást ténylegesen folyósító államtól.
Az állandó lakhely fontos tényező
Az egyezmény 2-4. és 7. cikke értelmében - figyelembe véve a Magyar Népköztársaság és a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége között a szociális ellátás területén való együttműködés tárgyában Budapesten, az 1962. december 20-án kötött egyezmény kihirdetéséről szóló 1963. évi 16. törvényerejű rendelet végrehajtásáról szóló 7/1964. MüM rendelet 1. §-ában foglaltakat is – csak akkor lehet pénzbeli egészségbiztosítási ellátást megállapítani a Magyarországon biztosított személy részére, ha itt található az állandó lakóhelye (kifejezetten lakóhellyel kell Magyarországon rendelkeznie, a tartózkodási hely az ellátás megállapításához nem elegendő).
A magyar-szovjet egyezményben foglalt szabályok helyes alkalmazásának egyes kérdései megtalálhatók a Magyar Államkincstár hivatalos honlapján 2020. augusztus 14-én közzétett Kifizetőhelyi Tájékoztató 4.2.1. pontjában is. (Azzal, hogy 2020. december 1-je óta Oroszországra már nem terjed ki ezen egyezmény hatálya). Az érintett munkavállalók az egyes ellátások iránti igényeik érvényesítése érdekében Ukrajna Társadalombiztosítási Alapjának Végrehajtó Igazgatóságához fordulhatnak, amelynek elérhetőségei a következők:
cím: Boricsiv Tik út, 28, Kijev, 04070,
telefon: (044) 206-04-04, (044) 206-04-06,
e-mail: fssu@fssu.gov.ua.
Az egyezmény 11. cikk (1)–(2) bekezdése alapján az érintett ukrán állampolgárok benyújthatják az ellátások iránti kérelmeiket közvetlenül az ukrán fél részére, illetve a társadalombiztosítási kifizetőhelynél is. Ez utóbbi esetben a kifizetőhely gondoskodik a kérelemnek az ukrán szerv részére történő megküldésről.”
A magyar-szovjet egyezmény nem rendelkezik a járulékfizetésről, így a biztosított ukrán állampolgár társadalombiztosítási járulékfizetésére a 2019. évi CXXII. törvényt (Tbj.) kell alkalmazni, azaz a magyar biztosítási jogviszony – jelen esetben munkaviszony – kapcsán fizetnie kell az ukrán munkavállalónak a társadalombiztosítási járulékot.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Acélcsarnok-építés? Most dupla pályázati segítséget is kaphatnak az állattartók
Újra mezőgazdasági célú pályázatok nyílnak 2024 őszén, amelyek ez alkalommal az állattartó gazdaságok versenyképességének fokozását célozzák a termeléshez szükséges eszközök korszerűsítésének vagy éppen építési beruházás finanszírozásával. Az agrárszíntéren igen elterjedt acélcsarnokok utóbbihoz kínálnak, vállalkozásra szabott épületkonstrukciókat. Nézzük a modern acélcsarnokok előnyeit!
Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag
Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet. Párat említünk ezek közül a cikkben.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.000 hirdetés 67 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés