Hirdetés
Ízlik a magyar nyuszi a világnak – a kanadaiak is megkóstolhatják
A világon előállított nyúlhús mennyisége 1961 és 2012 között több mint háromszorosára nőtt, 2012-ben meghaladta a 1,4 millió tonnát. Az elmúlt fél évszázadban megváltozott a termelés kontinensek szerinti megoszlása. Amíg Európa 91%-os részesedése 1961-hez képest 2012-re 40% alá csökkent, addig Ázsia már a világ termelésének több mint felét (52%) adta. Az egyes kontinensek nyúlhústermelése a nyúltenyésztésben vezető szerepet betöltő országok teljesítményétől függ.
Az országok rangsorát 1993-ig Olaszország, azóta pedig Kína vezeti, 2012-ben a két ország együtt a termelés több mint kétharmadát adta. A legnagyobb növekedést a távol-keleti ország érte el, amely 2012-ben 735 ezer tonna nyúlhúst, a világ termelésének 52%-át állította elő. Kínában a nyúlhús mint egészséges élelmiszer előállítását a kormány is támogatja.
Fejenként, évenként 30 dekagramm – ez a megduplázódott fogyasztás
Az elmúlt évtizedekben jelentős fejlesztések történtek: a Hycole francia hibrid-előállító vállalat tenyésztőközpontot létesített, saját tenyésztési programokat hajtanak végre, nagy – bár európai szemmel nem korszerű – nyúltelepeket építettek, granulált nyúltápokat gyártanak, nagy vágóhidak épültek, a nyúltelepektől a vágóhídig szervezik a termelést, a fejlesztésekbe bevonják az egyetemeket és a kutatóintézeteket.
Hirdetés
Magyarországon mindeközben megduplázódott a nyúlhúsfogyasztás, ami fejenként évente mintegy 30 dekagrammra tehető – mondta az agrárminiszter egy fesztiválon. Nagy István hangsúlyozta: az itthon méltatlanul elfeledett nyúlhús az egyik legegészségesebb táplálék, a legmagasabb a fehérjetartalma, és a legalacsonyabb a koleszterin-, illetve a zsírszintje. A tárcavezető jelezte: jelenleg is nyitott egy 50 milliárd forintos, állattelepek korszerűsítését szolgáló pályázat, amelyre nyúltelepi beruházásokat is várnak.
Juráskó Róbert, a Nyúl Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke arról beszélt, hogy évente 580-600 tonna friss, csomagolt terméket értékesít az ágazat a hazai áruházláncokon keresztül, szeretnék ezt a mennyiséget 5-10 százalékkal növelni.
Magyarország Európa legnagyobb nyúlhúsexportőre: a termelés 97 százalékát, mintegy 4,5 millió nyulat, több mint tízezer tonna nyúlhúst szállít elsősorban Svájcba, Németországba, a Benelux-államokba, Olaszországba, valamint a Távol-Keletre.
Négy éven át tárgyaltak, most megállapodtak
Megkezdődhet a nyúlhús és a -hústermékek exportja Kanadába. A sikeres auditot követően, több éven át tartó tárgyalássorozat eredményeként így új termékpálya került fel a kanadai exportpalettára – tudósított az MTI.
A megállapodás nagy lehetőséget jelent a hazai előállítók számára – jelentette be az Agrárminisztérium (AM).
A termékpálya bevezetése új lendületet adhat a kanadai export egészének, és ez az állategészségügy elismerésén túl nemzetgazdasági szempontból is kiemelkedő jelentőségű lehet – fogalmazott a minisztérium közleménye.
Az elfogadott állategészségügyi bizonyítvány lehetővé teszi nyúlhús és -hústermékek kivitelét az észak-amerikai állam területére. Az exportra történő engedélyezés üzemi szinten történik, a lehetőség iránt érdeklődő cégek a további információkról a területileg illetékes járási hivatalban tájékozódhatnak – tette hozzá az AM.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Munkába állás gyorsan és egyszerűen? A lehetőség adott!
Adódnak olyan élethelyzetek, amikor az ember nem ér rá sokat töprengeni és egy helyben álldogállni. Az egyik ilyen fő szituáció, amikor a lehető leggyorsabban és leghamarabb, SOS kell a munka. Ilyenkor viszont nincs idő az állásinterjúkra és a hosszú kiválasztási folyamatokra. A hangsúly azon van, hogy a munkába állás minél gördülékenyebb legyen – szerencsére sok munkáltató is így gondolja ezt.
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási technológia
A hosszú és egyre szárazabb nyár után dönteni kell. Maradunk-e az egyre gyakrabban nem működő szilárd NPK mellett, vagy továbblépünk. Mutatunk egy-egy olyan technológiát, ami a szilárd és már folyékony tápanyagok használatán alapul, és minden berendezés megtalálható hozzá, még a legkisebb gazdaságban is.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 39 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés