A Case IH/Steyr traktorgyártó bemutatta a hibrid Steyr traktor második változatát. Alapjában véve ez egy hagyományos CVT-traktor elektromos meghajtású első tengellyel. Röviden: a teszttraktor megosztotta a hajtásláncot. A hátsó tengelyt hagyományosan a Case IH-tól és a Steyr-től ismert hagyományos CVT-váltóval ellátott dízelmotor hajtja. Az első tengely viszont elektromos meghajtású.

Az elektromos energia részben egy fedélzeti generátorból, részben pedig akkumulátorokból és úgynevezett power hubokból származik. Az a tény, hogy a hajtáslánc megosztott, és részben elektromos, lehetőségeket teremt.

Az a tény, hogy az első tengely kritikus, és nagy erőt képes átadni, azt jelenti, hogy nehéz, független rugózású első tengelyt választottak. Ez nagyon hasonlít a Fendt 900-as sorozat vagy a John Deere 8R első tengelyéhez. (Forrás: Steyr)

100 lóerős teljesítménynövelés

A dízelmotor akár 180 lóerő teljesítmény leadására is képes. Az elektromos komponenssel kiegészítve a motor teljesítménye 260 lóerőre nő. Ez a teljesítmény folyamatosan vagy gyorsításkor, illetve hirtelen emelkedőn való haladáskor lökettérfogatként leadható.

Az a tény, hogy az első tengely kritikus, és nagy erőt képes átadni, azt jelenti, hogy nehéz, független rugózású első tengelyt választottak. Ez nagyon hasonlít a Fendt 900-as sorozat vagy a John Deere 8R első tengelyéhez.

Ahogy a prototípus most kinéz, néhány elektromos alkatrész a dízelmotor alatt helyezkedik el. A bal oldali sárvédőre egy extra hűtőt helyeztek el. Végül valahol a motorháztető alá fogják beépíteni.

Moduláris koncepció

A jövőben a koncepció fokozatosan bővülni fog. A hátsó tengely CVT modulja helyettesíthető egy másik hibrid vagy akár elektromos hajtásegységgel is. Hogyan és mikor? Erről a gyártó nem tud és nem is akar nyilatkozni.

Az elektromos első tengelyhez akár 700 volt is elérhető, és akár 75 kW (110 lóerő) is átvihető alulra. Az, hogy a hajtáslánc megosztott és részben elektromos, amúgy is sok új lehetőséget kínál. A Case IH/Steyr már jól átgondolt marketingfogalmakat talált ki erre, mint például:

- E active hold: a traktor elektromos aktív tartása lejtőn.

- E-Shuttling: állítható (gyors/lassú) váltás előrehaladásról tolatásra és fordítva. És mindezt állandóan alacsony motorfordulatszám mellett.

- E-Torque Vectoring: mivel tengelyenként különböző erőkkel dolgozik, tengelyenként is szabályozható a nyomaték és a sebesség. Így például a traktor orrát áthúzhatja a kanyarban (E-kormányzás), valamint stabilabb és okosabb vezetési viselkedést biztosíthat az úton, például amikor nehéz teherrel gyorsít egy közlekedési lámpánál.

- E-Torque Filling: a terepen nagyon változó körülményeket gyors és erős erőkkel kompenzálhatja, így a vezető kevesebbet vesz észre, és a munka gyorsabban és következetesebben folytatódik.

- E-Boost: extra teljesítmény elérhetővé tétele nagyon gyorsan, például emelkedőn való haladáskor.

- E-shift: az elektromos első tengelynek köszönhetően a hátsó tengely mechanikus-hidraulikus CVT váltója simábban, gyorsabban és hatékonyabban működik (nagyobb mechanikus tartomány).

- E-eco üzemmód: a hátsó tengely független hajtásának és az elektromos első tengelynek a kombinációja azt jelenti, hogy a motor mindig a legkedvezőbb fordulatszámon működhet. A munkától és a vezető kívánságaitól függően legalább 15%-os üzemanyag-megtakarítás érhető el.

- E-fékezés: (hosszan tartó) fékezés vagy ereszkedés közben az energia úgynevezett teljesítménycsapokban tárolható, így az emelkedőn való haladáskor azonnal újra rendelkezésre áll.

- E-meghajtás: 700 Volt feszültségen kívülről elektromos gépeket lehet meghajtani 75 kW teljesítményig. Erre a célra a traktor elején és hátulján is vannak konnektorok (az AEF szerint).

Agritechnica

Markus Putz, a Steyr Hybrid projektvezetője egyelőre nem tudja megmondani, hogy a hibrid Steyr koncepció mikorra készül el a piacra. Annyi bizonyos, hogy a hibrid Steyr traktort teljes körűen tesztelik, és az Agritechnica kiállításon bemutatják.

(Forrás: futurefarming.com

Megosztás

További híreink

Nő a hazai erdőterület, már 184 millió fa elültetésénél tart az Országfásítási Program

2025.03.17.

Megfelelő ütemben halad a 2019- ben indult Országfásítási Program megvalósítása, az elmúlt években 184 millió fát ültettek az erdőgazdaságok és a települések hazánkban.

Fejlesztés, innováció és alkalmazkodás kell a sikeres élelmiszertermeléshez a NAK osztályülése alapján

2025.03.17.

A kedvezőtlen gazdasági környezet és a klímaváltozás okozta kihívások ellenére sem mondtak le a beruházásokról a hazai gazdálkodók a NAK osztályülése szerint.

Viharos széllel és hózáporokkal indul a hét

2025.03.17.

Délutántól viharos széllökések várhatók főként északkeleten és nyugaton, estére azonban mérséklődik a szél, miközben a középső országrészben hózáporok alakulhatnak ki, helyenként vékony hóréteget hagyva maguk után.

Talajos programok lesznek március 21-én, több helyen is meg lehet tudni a talajszelvények titkait

2025.03.17.

A Magyar Talajtani Társaság (MTT) 2025. március 21-én országos figyelemfelkeltő kampánynapot szervez „TALAJ a talpad alatt” címmel

Egyetlen növény, amely minimális munkával is bőséges termést ad!

2025.03.16.

A spenót termesztése viszonylag egyszerű, mivel hidegtűrő növény, és akár kertben, balkonládában vagy magaságyásban is nevelhető. Magyarországon nagyüzemi és kisgazdasági termesztése is jelentős, a frisspiaci spenótot többnyire kézzel szedik, míg az ipari feldolgozásra géppel takarítják be.

Megfizethető robotokkal teszi hatékonyabbá a FarmRobo a kis gazdaságok munkáját

2025.03.16.

A Future Farming interjút készített Sreekanth Reddy Vajralával, a FarmRobo vezérigazgatójával, akinek iMog robotja elnyerte a rangos Az év mezőgazdasági robotja 2025 díjat. Az exkluzív beszélgetésben Vajrala betekintést nyújtott az inspirációba, a tervezés folyamatába és a mezőgazdaság számára forradalmi autonóm megoldás jövőjébe.

Partnerhírek
Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Partner

AgroFlow: a magyar fejlesztés, ami érdemben könnyíti meg a gazdálkodók életét

2025.03.15.

Március 6-án került sor a HSSI Group Szakmai Napjára, amelyen a nagyszámú érdeklődő 3 szekcióban, az agrárdigitalizáció, az öntözésfejlesztés és a precíziós gazdálkodás témájában hallgathatott meg előadásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 190 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás