Hirdetés
Ismét felbukkant az afrikai sertéspestis
Az elmúlt hetekben három gazdaságban is kimutatták az afrikai sertéspestis (ASP) vírusát Olaszországban, Pavia tartományában. Az érintett állományokat az olasz hatóság felszámolta, a Nébih pedig haladéktalanul elrendelte a szükséges elővigyázatossági intézkedést. A járványkitörésben érintett Lombardia régió Olaszország egyik legnagyobb házisertés-állománnyal rendelkező területe.
Magyarországon is forgalmazzák a régióban előállított sertéstermékeket
A régióban előállított sertéstermékeket világszerte, így Európában és Magyarországon is forgalmazzák.
Az ASP olaszországi megjelenését követően a magyar állategészségügyi hatóság azonnal megtette a helyzet indokolta elővigyázatossági lépéseket.
Hirdetés
Kizárólag garantáltan biztonságos termékek kerülhetnek az élelmiszerláncba!
A Nébih és a kormányhivatalok szakemberei jelenleg, a húsipari vállalkozók együttműködésével, felmérik az olasz kitörést megelőző 15 napos inkubációs időszakban az adott régióból Magyarországra beszállított termékeket. A vizsgálatok jelenleg is folyamatban vannak. Kizárólag azok a termékek kerülhetnek az élelmiszerláncba, amelyek garantáltan biztonságosak!
Az afrikai sertéspestis (ASP) vírusa emberre nem veszélyes, a házisertés-állományok fertőződése azonban rendkívül komoly gazdasági kárt okozhat. A Nébih felhívja a magyar állattartók, élelmiszer-feldolgozók és -kereskedők figyelmét, hogy legyenek körültekintőek. Amennyiben rendelkeznek sertést, sertéshúst vagy -húskészítmányt beszállító észak-olasz kereskedelmi partnerekkel. Kövessék nyomon a járványhelyzet alakulását.
Az ASP átvitelének és terjedésének kockázata
Korábban már megírtuk, hogy a sertéshús iránti növekvő kereslet és a sertések és sertéstermékek határokon átnyúló mozgásának ezzel párhuzamos növekedése növeli az ASP átvitelének és terjedésének kockázatát, és komoly kihívást jelent a sertéságazat számára.
Az ASP elleni biztonságos és hatékony vakcina kifejlesztésének legfőbb akadályai olyan tényezők, mint a vírus rendkívüli genetikai és antigéndiverzitása és a gyenge keresztvédettség.
A genotípusok terjedésének megértése
A különböző virulenciájú, különböző genotípusokat világszerte különböző kitörésekkel hozták összefüggésbe, és a genotípusok terjedésének megértése alapvető fontosságú az ASP megelőzési és ellenőrzési stratégiáinak szempontjából. A kutatók a vírust 24 genotípusba sorolják (I-XXIV. kategória) több specifikus genetikai célpont, köztük a p72 (B646L), a CVR (B602L) és a p54 (E183L) segítségével.
A témában számos hasznos információ olvasható a Nébih tematikus aloldalán: https://portal.nebih.gov.hu/afrikai-sertespestis
(Forrás: nebih.gov.hu)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási technológia
A hosszú és egyre szárazabb nyár után dönteni kell. Maradunk-e az egyre gyakrabban nem működő szilárd NPK mellett, vagy továbblépünk. Mutatunk egy-egy olyan technológiát, ami a szilárd és már folyékony tápanyagok használatán alapul, és minden berendezés megtalálható hozzá, még a legkisebb gazdaságban is.
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is
A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 38 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés