A digitális eszközök mindennapi használata, valamint a folyamatokba történő beépülése a mezőgazdaságot is meghatározza. Az ágazat és a szereplők sokszínűsége, illetve egyedi jellegzetességei mentén a technológiában rejlő lehetőségek kihasználása is egyéni válaszokat igényel. Ebben segít az Agrár-EDIH (AEDIH - Agricultural European Digital Innovation Hub) projekt. A digitális jó gyakorlatok terjedését támogató program célja a mezőgazdasági termelők digitális transzformációjának támogatása, továbbá az agrár szaktanácsadók módszertani és szakmai felkészítése.

Az AEDIH szakértői is részt vettek Kecskeméten Magyarország legnagyobb agrárdigitalizációval foglalkozó rendezvényén, a PREGA konferencián. 2025. február 5-én tartottak workshop-ot, amelyen a Magro.hu is ott volt.

Az Agrár-EDIH projekt a digitális jó gyakorlatok terjedését támogatja, fő célja a mezőgazdasági termelők digitális szintlépésének támogatása, továbbá az agrár szaktanácsadók módszertani és szakmai felkészítése - Fotó: AEDIH
Az Agrár-EDIH projekt a digitális jó gyakorlatok terjedését támogatja, fő célja a mezőgazdasági termelők digitális szintlépésének támogatása, továbbá az agrár szaktanácsadók módszertani és szakmai felkészítése - Fotó: CSZS

A Neumann János teremben a résztvevő gazdálkodók és szaktanácsadók néhány mondatban bemutatkoztak, valamint a digitális technológiákkal kapcsolatos tapasztalataikról és érdeklődésükről is beszéltek. Az AEDIH szakemberei ezekhez kapcsolódva ismertették, hogy az igények és tervek megvalósításához milyen megoldások és lehetőségek léteznek, miket vehetnek igénybe a termelők a kihívásaik megoldásához. Az interaktív, kommunikációra épülő programon több esemény, képzés, tesztelési lehetőség és szolgáltatás részleteiről beszéltek.

A magyar állam és az Európai Unió közös finanszírozásában működő program konzorciumi vezetője a gödöllői székhelyű MATE Tangazdaság Nonprofit Kft., tagja pedig a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság, a budapesti központú Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar és az Uni-Agro Food Kft. Mosonmagyaróvárról.

A programban résztvevő gazdálkodóknak az AEDIH olyan szolgáltatásokat nyújt (gazdaság- és igényfelmérés, képzések, bemutatók szervezése, különböző digitális technológiák akár saját gazdaságban történő kipróbálásának biztosítása, forrástervezés), amelyek aktívan támogatják egy adott gazdaság számára egy újabb technológia vagy innováció bevezetését. Ez a digitális technológiákkal kapcsolatos igények szaktanácsadó bevonásával történő felmérésétől kezdve egy konkrét technológiáról szóló képzéseken és azok gyakorlati kipróbálásán keresztül egészen a beszerzést támogató forrásokkal kapcsolatos tanácsadásig terjed - hangzott el Kecskeméten.

A digitalizáció támogatásának lehetőségei - Fotó: CSZS
Az agrárdigitalizációs szolgáltatásokat ki is próbálhatják a gazdák - Fotó: CSZS

A program vezérfonalát dr. Papócsi László Gábor, a MATE Tangazdaság Nonprofit Kft. szakembere vezette, aki az összegyűlt szaktanácsadóktól kérdezte meg, miben szeretnének és tudnának előrelépni a gazdaságuk digitalizációja terén a közeljövőben. Bemutatta a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében megvalósított időjárásállomás adatgyűjtési folyamatát, a beüzemelt talajszenzor működését, valamint hozzátette, hogy a lehetőség további gazdáknak és szaktanácsadóknak is nyitott ezek tesztelésére.

A közönségben az ágazati átlaghoz képest jóval több térinformatikus és informatikus szakember is helyet foglalt, akiknek távérzékelési és térképezési fejlesztések szerepelnek a terveik között.

A Széchenyi István Egyetem képviseletében Kovács Attila professzor beszélt a változás szükségességéről, a felfogás, a hozzáállás és a gyakorlat módosításairól is.

A MATE professzora, Milics Gábor az adatgyűjtés és az elemzés jelentőségéről és megvalósítási módjairól beszélt, kitérve több jelenlévő termelő kihívásaira, továbbá felajánlva nekik a segítségnyújtást a továbblépéshez.

Az AEDIH projektmenedzsere, dr. Hermann Tamás az agrárdigitalizációs szaktanácsadás gyakorlatáról szólt bővebben, kiemelte azt is, hogy a projektben szaktanácsadókat is továbbképeznek, ezzel is segítve egy működőképes rendszer kialakítását.

A közös gondolkodás eredményeként aztán meghatározható, hogyan támogatják a digitális megoldások a gazdaság céljainak elérését - hangzott el.

A digitalizációs szolgáltatások - Fotó: CSZS
A digitalizációs szolgáltatások egy része - Fotó: CSZS

Az Európai Bizottság Digitális Európa Programja keretében a digitalizáció támogatásán dolgozó Európai Digitális Innovációs Központok  a kis- és középvállalkozásokat is megszólítják tevékenységükkel. A digitalizáció, az adatgyűjtés és az információk felhasználása nekik is sok lehetőséget és könnyítést hozhat. Az AEDIH program előzetes igényfelmérés alapján, az adatok, az igények, a feltételek és a lehetőségek alapján, szaktanácsadók bevonásával segít összeállítani az adott gazdaság digitalizációs fejlesztési tervét, és az agrárvállalkozók de minimis (csekély összegű támogatás) keretének terhére nyújtott, térítésmentes szolgáltatásaival támogatja a gazdálkodót tervben foglaltak megvalósításában.

Az Agrár-EDIH műhelymunkán a Magro.hu is ott volt Kecskeméten, 2025. február 5-én - Fotó: CSZS
Az Agrár-EDIH műhelymunkán a Magro.hu is ott volt Kecskeméten, 2025. február 5-én - Fotó: CSZS

Kecskeméten arról is szó volt, hogy az AEDIH konzorciumának meggyőződése, hogy a mezőgazdaságban dolgozók döntő többsége számára komoly előrelépést jelenthet a digitális eljárások bevezetése a mindennapi gazdálkodási tevékenységbe, függetlenül attól, hogy valaki a négyzetrácsos füzetről vált a digitális adatgyűjtésre, vagy a precíziós módszereit szeretné a mesterséges intelligencia alkalmazásával finomhangolni.

Különösen igaz ez egy olyan ágazatban, ahol általánosságban alacsony a digitális eszközök, módszerek elterjedtsége a lehetőségekhez képest. Az agrárinformatika a magyar gazdatársadalom minden tagja számára tud valami hasznosat nyújtani, az AEDIH célja, hogy partnerei (elsősorban az egyéni és családi gazdálkodók, agrár kkv-k) megtalálják és alkalmazzák a gazdaságuk számára testhezálló eljárásokat, ezzel eredményesebbé, hatékonyabbá vagy éppen ellenállóbbá tegyék a vállalkozásukat.

Aki többet szeretne megtudni a gazdaságában alkalmazható digitális eszközökről, eljárásokról, illetve konkrét elképzelése van bizonyos technológiákról és szívesen tájékozódna részletesebben, vagy megtekintené, illetve kipróbálná azokat működés közben, látogassa meg az Agrár-EDIH oldalát! 

Szerkesztette:

Csurja Zsolt
gödöllői agrármérnök 2009
óvári precíziós mezőgazdasági szakmérnök 2021

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Drónfelvételek alapján készített térképekkel törekszik költségmegtakarításra egy cseh agrárszoftver

2025.03.27.

A cseh Skymaps startup mezőgazdasági szoftvere, a CultiWise lehetővé teszi a gazdák számára, hogy néhány óra alatt rendkívül pontos „kijuttatási térképeket” készítsenek egy belépő szintű drón segítségével

Átadta az agrárminiszter a Feldolgozó Üzemek Fejlesztésének Támogatása pályázat támogatói okiratait

2025.03.26.

Nagy István Budapesten, a Feldolgozó Üzemek Fejlesztésének Támogatása pályázat támogatói okiratainak átadása alkalmából beszélt.

Partner

34 év alatt így vált a Poliext Kft. a komplex öntözési megoldások szakértőjévé

2025.03.26.

Az öntözés ma már nem csupán egy lehetőség, hanem a sikeres mezőgazdasági termelés alapfeltétele. A Poliext Kft. ennek szellemében évek óta folyamatosan fejleszti technológiáit és bővíti szolgáltatásait, hogy teljes körű megoldásokat kínálhasson a gazdálkodók, kivitelezők, kereskedelmi és egyéb partnerei számára.

Nagy balhé, támogatásözön és sok kihívás határozta meg a NAK 2024-es évét

2025.03.26.

A 2024-es év ismételten számos kihívás elé állította a NAK-ot és tagjait: elnöki balhé, támogatástenger és kihívások özöne is volt.

Nyakunkon az újabb nagy esőzés, mutatjuk, mikor

2025.03.26.

Szerdán egy közeledő mediterrán ciklon hatására délről fokozatosan megnövekszik a felhőzet, miközben északon még naposabb időszakok is lehetnek. Helyenként záporok, zivatarok kialakulhatnak, de a csapadékra inkább a hét további napjain kell számítani.

Ágazati Szakmai Napot tart április 8-án Debrecenben az ÖMKi

2025.03.26.

Tavasszal ismét várja az ökológiai gazdálkodás iránt érdeklődőket az ÖMKi Ágazati Szakmai Napja, ami ezúttal Debrecenben lesz.

Partnerhírek
Partner

34 év alatt így vált a Poliext Kft. a komplex öntözési megoldások szakértőjévé

2025.03.26.

Az öntözés ma már nem csupán egy lehetőség, hanem a sikeres mezőgazdasági termelés alapfeltétele. A Poliext Kft. ennek szellemében évek óta folyamatosan fejleszti technológiáit és bővíti szolgáltatásait, hogy teljes körű megoldásokat kínálhasson a gazdálkodók, kivitelezők, kereskedelmi és egyéb partnerei számára.

Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 193 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás