Az elmúlt hónapokban két célzott gyérítési akció zajlott Magyarországon, hogy visszaszorítsák a mosómedvék és nutriák terjedését. Bár az akciók eredményesek voltak, a munka messze nem ért véget. Mindkét faj gyorsan szaporodik, és számos, nehezen kezelhető problémát okozhat, ami természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is jelentős kihívást jelent.

Az invazív fajok problémái

A mosómedve és a nutria megjelenése komoly kihívás elé állítja a szakembereket. Ezek az állatok veszélyeztetik az őshonos élővilágot, emellett a nutriák jelentős vízügyi és mezőgazdasági károkat is okozhatnak. Például mindkét faj előszeretettel fogyasztja a mezőgazdasági növényeket, mint a kukorica, betegségeket terjeszthetnek, és harapásuk is veszélyes. Ráadásul városi környezetben is jól boldogulnak.

A mosómedve hiába cuki, idegenhonos faj, amely természeti és gazdasági károkat okoz A nutria nemcsak nálunk, hanem az Európai Unió több országában jelen van, és folyamatosan terjeszkedik. (Forrás: agrarszektor.hu)

A mosómedvék terjedése

A mosómedve, amely Észak-Amerikából származik, gyorsan képes új élőhelyeket meghódítani. Pest megyében, különösen az Ócsa környéki erdőkben alakult ki egy gócpont, ahonnan intenzíven terjed. Nemrégiben Kalocsa térségében és a Kiskunságban is megjelent, és valószínű, hogy a különböző gócok idővel összekapcsolódnak. Németország példája is mutatja, milyen gyorsan képes szaporodni: néhány pár szabadon engedéséből mára több százezres állomány alakult ki.

A nutriák jelenléte

A Dél-Amerikából származó nutria eredetileg húsáért és bundájáért tenyésztett állat volt Magyarországon, ám a tenyésztés visszaszorulásával sok egyed kiszabadult. Az elmúlt években a nyugati országrészben, valamint a Börzsöny térségében is megtelepedett. Ezek az állatok elsősorban a mocsaras, nádas élőhelyeken találják meg életfeltételeiket, ahol jelentős károkat okozhatnak.

Gyérítési akciók és kihívások

A mosómedvék egész évben vadászhatók, de a nutria esetében a gyérítési akciók bonyolultabbak, mivel külön engedélyeket és egyeztetéseket igényelnek. A Pest Vármegyei Kormányhivatal és a Duna-Ipoly Nemzeti Park együttműködésével végzett akciók célja az állomány csökkentése volt. Bár a vadkamerák adatai alapján egyes területeken sikerült visszaszorítani az invazív fajokat, a probléma hosszú távú megoldása még várat magára.

Előretekintés

A mosómedvék és nutriák elleni védekezés nem egyszeri feladat. Ahogy Katona Krisztián, a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet docense hangsúlyozta: a gyors szaporodásuk és terjedésük miatt folyamatos beavatkozásra van szükség. Az invazív fajok terjedésének megfékezése nemcsak a természetvédelem, hanem az agrárium és a vízügy szempontjából is kulcsfontosságú.

(Forrás: agrarszektor.hu)

Megosztás

További híreink

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Ők lettek a legjobb szaktanácsadók 2024-ben

2024.12.03.

Kihirdették a „2024. Év Szaktanácsadója” cím nyerteseit.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 101 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás