Hirdetés
Interaktív innováció és hálózatosodás az agráriumban - kétnapos tréning volt Dunaharasztiban
Augusztus közepén rendezték meg az „Interaktív innováció és hálózatosodás az agráriumban” elnevezésű kétnapos programot. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) gondozásában a Pest vármegyei Dunaharasztiban tartott tréning alapja a közös gondolkodás és az interaktivitás volt, amelyet a résztvevői kör sokszínűsége tett igazán izgalmassá.
A résztvevők zöme mezőgazdasági szaktanácsadóként mindennapos kapcsolatban áll a gazdálkodókkal, így első kézből hozta az „életszagú”, gyakorlati példákat, kihívásokat - írta az AKI. Voltak a csapatban kutatók, agráregyetemi oktatók, valamint hazai és nemzetközi innovációs projektek partnerei, akik erős tudományos háttérrel és a fejlesztéshez, újításhoz való elköteleződéssel erősítették a programot.
A közös munka tematikus megalapozásaként a résztvevők gyakorlati példákon keresztül gyűjtötték össze, hogy számukra mit jelent az interaktív innováció, és mi lehet a szerepe a szaktanácsadóknak abban, hogy ez szélesebb körben elterjedjen az agráriumban.
Hirdetés
A tréning gerincét az i2connect nemzetközi projekt eredményei, illetve az e projekt keretében elsajátított módszertan és eszközök nyújtották. Ezek az eszközök segítenek rendszerezni és átlátni a sokszereplős, interaktív folyamatokat, amelyek egyre inkább a középpontba kerülnek az agráriumban.
Többek között olyan kérdésekre segítik megtalálni a válaszokat, hogy:
- Mely stádiumban tart az adott innovációs folyamat, és ezt hogyan lehet a következő szintre emelni? Ebben az „innovációs spirál” konkrét eseteken keresztül történő megismerése nyújtott segítséget.
- Mitől jó egy többszereplős közegben együtt dolgozni, amely motiváló, táplálja a kreativitást, és mitől válhat mindez olyanná, amely energiát vesz el, vagy sok esetben épp elakad?
- Hogyan lehet és ki tud egy ilyen közegbe jól beavatkozni? Milyen szerepe lehet ezekben a folyamatokban a szaktanácsadóknak? Ezt a „közös alkotás háromszöge” alkalmazásával szintén konkrét eseten keresztül vitatták meg a résztvevők.
Az említett eszközök segítenek megérteni, hogyan kapcsolódnak egymáshoz a résztvevők egy folyamatban vagy egy projektben a közös munka során, valamint hozzájárulnak az elakadások felismeréséhez is - írták.
Konkrét eseteket oldottak meg a résztvevők
Mindezek nem helyettesítik a megalapozott tervezést. Ebben nyújtott segítséget a beavatkozási logikával foglalkozó interaktív blokk, amelynek keretében konkrét projektek megtervezésének logikai lépésein mentek végig a résztvevők. A folyamat részeként beazonosították a célokat, a tevékenységeket és az eredményeket mérő mutatókat is - közölték.
A visszajelzések alapján a két nap mind a résztvevők, mind a trénerek számára rendkívül inspiráló volt. Többek szerint főleg azért, mert konkrét gyakorlati példákon keresztül történt a kérdések közös megvitatása, amelyhez saját tapasztalatokon keresztül tudtak kapcsolódni a résztvevők. Szintén többen említették, hogy amit magukévá tettek, az egyfajta rendszerező háttértudás, szemléletmód, amely hasznos segítője lehet az innovációs együttműködések megalapozásának, melyet a KAP Stratégiai terv „Európai Innovációs Partnerség operatív csoportok támogatása” című pályázati felhívás közelgő meghirdetése tesz aktuálissá.
Az i2connect projekt idén ősszel lezárul. Az eredményeit az ATRACTISS című Horizon Europe nemzetközi projekt viszi tovább, amelynek megvalósításában az AKI által koordinált Innovációs és Digitalizációs Támogató Egység (ITE) aktív szerepet vállal. Az ITE egyik fontos célja az interaktív innováció terjesztése az agráriumon belül, így a jövőben több hasonló felépítésű interaktív tréning meghirdetése várható - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Szárbontás az AÖP tükrében
A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.
Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés