Hirdetés
„Ilyet más nem tud!” Automatikus progeszteronmérés DeLaval VMS™ fejőrobot segítségével
Egy tehenészet jövedelmezőségét, eredményét annak szaporodásbiológiai helyzete döntően befolyásolja. Szerencsére, a progeszteron mérésével meg tudjuk mondani, hogy egy állományon belül melyik tehén pontosan mikor fog ivarzani, melyiknek nem indult el az ivari ciklusa ellést követően (anösztrusz), melyik tehénnél áll fenn a gyanú, hogy annál tüsző-, vagy sárgatestciszta alakult ki, melyik tehén vemhes vagy melyik tehénnél történt vetélés.
Habár ezen jelenségek mögött rendkívül összetett biológiai folyamatok állnak, a technológia, amely a tehenek szaporodásbiológiai állapotáról informál minket egyszerűen telepíthető – akár utólag is – a fejőrobotokba. Ebben a cikkben az egyik partnerünk számol be az eddigi tapasztalatairól, aki a szabad tehénforgalmú istállóját DeLaval VMS™ V310 típusú fejőrobotokkal szerelte fel, amelyek alapfelszereltségként tartalmazzák a HerdNavigator 100 progeszteron mintavételező berendezést.
A progeszteron kimutatása
A HerdNavigator 100 (HN100) progeszteronmérő berendezés automatikusan tejmintát vesz a fejőrobotban fejt tehéntől, és azt egy pár percig tartó vizsgálatnak, úgynevezett laterális áramlási tesztnek veti alá. Ilyenkor egy speciálisan erre a célra kifejlesztett tesztcsíkra kerül egy tejcsepp. A folyamat során a tejminta lassan keresztülhalad a tesztcsíkon (mialatt a tehén fejése zajlik) és a benne lévő progeszteron reakcióba lép a tesztcsíkra felvitt reagensekkel. Minél több progeszteron kötődik meg, a reagens színváltozása annál erőteljesebb és ezt egy speciális fényérzékelő kamera méri. A HN100 ezt ng/ml pontossággal képes kimutatni, ami szemléletesebben annyit jelent, mintha képesek lennénk meghatározni egy kockacukornyi progeszteront egy olimpiai méretű úszómedencében.
Hirdetés
Mintavételezés
A mintavételezés meghatározott napokon és időpontokban történik, attól függően, hogy a tehén milyen szaporodásbiológiai, illetve laktációs szakaszban van. Ezt folyamatot a DelPro RePro™ biomodell vezérli. Ellést követően az első mintavétel alaphelyzetben a 20. laktációs napon történik és onnantól egy meghatározott időszakig minden 4-8. napon történik mintázás. Amennyiben két egymást követő mintavételnél a progeszteronszint meghaladja az 5 ng értéket, akkor a tehén ciklusban lévő tehénnek minősül, és a biomodell automatikusan új protokollt állít be a további mintavételezésre. Viszont, ha a progeszteronszint nem éri el az 5 ng értéket a 35. laktációs napig, akkor egy anösztrusz riasztást küld a rendszer. Így már az önkéntes várakozási idő lejárta előtt tudhatjuk, hogy mely teheneket érdemes megvizsgálni, illetve kezelni.
Ivarzásnál a rendszer a progeszteronszint csökkenéséből következtet az ovulációra, és már jóval azelőtt meg tudja határozni, hogy melyik tehénnél fog ez bekövetkezni, mielőtt az állaton bármilyen ivarzási tünet jelentkezne. Ennek oka, hogy a progeszteronszint csökkenése hamarabb megtörténik, mint az ösztradiol hormon szintjének emelkedése, amely részben felelős az ivarzási tünetek megjelenéséért (Reith, 2018). Ivarzás előtt a mintavételezések száma megnő, biztosítva azt, hogy minél pontosabban lehessen a termékenyítési időablakot megjelölni. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az ivarzási riasztás az optimális inszeminálási időpont előtt már 36-48 órával korábban megjelenik, így biztosítva több időt a felkészülésre.
Felhasználói felület
A tehenek progeszterongörbéjét a felhasználók a DelPro telepirányítási programban követhetik nyomon. A grafikonon feltünthetőek a szaporodásbiológiai események is és azok időpontjaik is.

Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
34 év alatt így vált a Poliext Kft. a komplex öntözési megoldások szakértőjévé
2025.03.26.Az öntözés ma már nem csupán egy lehetőség, hanem a sikeres mezőgazdasági termelés alapfeltétele. A Poliext Kft. ennek szellemében évek óta folyamatosan fejleszti technológiáit és bővíti szolgáltatásait, hogy teljes körű megoldásokat kínálhasson a gazdálkodók, kivitelezők, kereskedelmi és egyéb partnerei számára.
Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni
2025.03.20.Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatMagro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 193 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés