Hirdetés
Illegális vízkivétel és halpusztulás is nehezíti a szakemberek dolgát a Bükkben
Az idei évben jelentkező extrém vízhiány újabb kihívások elé állítja a hazai vízgazdálkodás szereplőit is. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság írta meg, hogy sajnos egyre inkább szembesülnek kell a klímaváltozás negatív hatásaival, melyek egészen új feladatokat rónak rájuk. Illegális vízkivétel, halpusztulás, természetkárosítás nehezíti a szervezet mindennapjait. A BNPI szakemberei abban bíznak, hogy a közeljövőben sikerül gyökeres változásokat kieszközölniük a súlyos problémák megoldására.
A 2022-es nyár során komoly vízhozamú patakok, és más jelentős vizes élőhelyek is teljesen kiszáradtak, a kisebb pocsolyákról, apró vízfoltokról nem is beszélve - írta a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság. Ezt a vizekhez kötődő élővilág erősen megsínyli, és hosszú távon egyre nehezebb lesz megoldani a védelmüket.

Beszámoltak róla, hogy az őrszolgálatuk többször is helyszínelt olyan patakokat a közelmúltban, ahol a szárazság mellett az illegális vízkivétel is nagyban hozzájárult a vízfolyások eltűnéséhez. Ezért felhívták a lakosság figyelmét, hogy a természetes vizekből való kerti és szántóföldi öntözés engedélyköteles tevékenység! Ezek a vízkivételek ráadásul nem csak vízjogi engedélyezési problémákat vetnek fel, hanem védett állatfajokat is veszélyeztetnek - fogalmaztak.
Hirdetés

Szomorú példa, hogy idén a pásztói Kövicses-patak is teljesen kiszáradt, melyben valószínűleg nagy szerepe volt az illegális vízkivételeknek - írták. A mederben visszamaradó kisebb vízfoltok ökológiai csapdaként működtek a halak számára, ezekben gyűltek össze végső lehetőségként. Az őrszolgálatukat is riasztották egy ilyen kis pocsolyához, melyben sajnos már nagy mennyiségű hal pusztult el, köztük több, védett fenékjáró küllőt is találtak. A még életben lévő halakat sikeresen kimentették és áthelyezték egy másik vízfolyásba.

A szakemberek felhívása:
Kérjük a tisztelt lakosságot, hogy felelősségteljesen végezze az öntözést (locsolást), ne a természetes vizekből vegye ki a vizet! Alkalmazzunk olyan módszereket, melyekkel nem veszélyeztetjük a körülöttünk élő élővilágot, a csapadékvíz összegyűjtése a tetőkről például nagyszerű alternatívát jelent.
A patakok leszáradása bizonyos szakaszokon a halállomány teljes eltűnéséhez vezethet, ugyanis a vízfolyásokon sok helyütt olyan műtárgyak találhatók, melyek a hosszirányú átjárhatóságot teljesen megszüntetik. Amennyiben ezen műtárgyak felett kiszárad a patak, akkor később oda már nem tudnak visszatelepülni a halak az alsóbb szakaszokról. Az Igazgatóság pályázati forrásokból már több ilyen veszélyes műtárgy átalakítását is elvégezte az elmúlt években, de a jelenlegi helyzet rávilágít arra, hogy tovább kell folytatni ezeket a munkákat is - írták.
Komolyabb gondok a láthatáron és a gyakorlatban
A jelentkező vízhiány, a patakok kiszáradása azonban nagyobb volumenű problémákra is felhívta a Nemzeti Park munkatársainak figyelmét. A vízgyűjtőterületeken rendkívül fontos lenne a megfelelő gazdálkodási módszerek alkalmazása, és a megfelelő tájhasználat megválasztása. A végvágott erdőterületeken például villámszerűen rohan le a lehulló csapadék, s ugyanez a helyzet a nagy lejtőszöggel bíró szántóföldeken is. Ezek a vizek ilyenkor sokkal kevésbé tudnak hasznosulni, gyorsan lecsorognak a területről. A folyamatos erdőborítás biztosítása, a meredek oldalak gyepként történő hasznosítása például már nagy előrelépést jelentene - közölték.
Közleményben foglalták össze a fontos információkat:
A mostani aszályos időjárás nem csak a Bükköt, hanem az Igazgatóságunk teljes működési területét érinti. A sekélyebb vízborítású síkvidéki állóvizeink zöme már nyár elejére kiszáradt, a dombvidéki kisvízfolyásaink közül pedig már csak a legnagyobb vízgyűjtő területekkel rendelkezők medrében csordogál némi víz. Sajnos egyre inkább szembesülnünk kell a klímaváltozás negatív hatásaival, melyek egészen új feladatokat rónak ránk. Kérjük a lakosságot, hogy felelősségteljesen végezze a locsolást! Alkalmazzunk olyan módszereket, melyekkel nem veszélyeztetjük a körülöttünk élő élővilágot, a csapadékvíz összegyűjtése például alternatívát jelenthet - közölték.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni
2025.03.20.Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatMagro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 192 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés