Hirdetés
Idén váratlan fellendülésnek voltunk tanúi a hazai görögdinnyepiacon
A görögdinnye piacán jelentős változások történtek az utóbbi időben, amelyek nemcsak az Európai Uniót, hanem Magyarországot is érintették. A kedvezőtlen időjárás, a termelési kihívások és a változó import- és exportvolumenek mind hatással vannak az árakra és a piaci kínálatra. Elemzésünk bemutatja, hogyan alakult a görögdinnye-termelés és kereskedelem az elmúlt évben, és milyen kilátások várhatók a közeljövőben. Fedezze fel, milyen tényezők formálják ezt a fontos mezőgazdasági szektort!
Az Európai Unió legnagyobb görögdinnye-termelő országai között Spanyolország, Görögország és Olaszország szerepelnek kiemelkedő helyen. Spanyolországban az idei tavasz kedvezőtlen időjárási körülményei a telepítések enyhe csökkenésével párosultak, ami alacsonyabb korai terméshozamokat eredményezett. Olaszországban a hosszan tartó szárazság különösen a szicíliai termőterületeken jelentett problémát, ami befolyásolta a termelést.
Az Eurostat statisztikái alapján Spanyolország – amely a világ vezető görögdinnye-exportőrének számít – 2024 első öt hónapjában 7 százalékkal kevesebb, összesen 156,6 ezer tonna görögdinnyét értékesített az unió belső piacán az előző év azonos időszakához képest. Ugyanezen időszakban Hollandia is jelentősen visszafogta szállításait, míg Görögország növelte a belső piacra szállított görögdinnye mennyiségét. A közösség görögdinnyéből nettó importőrként van jelen a piacon, hiszen 2023-ban az EU összesen 496 ezer tonna görögdinnyét importált harmadik országokból, miközben kivitele 167 ezer tonnát tett ki. Az idei év első öt hónapjában a behozatal 3 százalékkal csökkent, 218 ezer tonnára, az előző év hasonló időszakához képest. A legnagyobb beszállító továbbra is Marokkó volt, ahonnan az idei import 23 százalékkal esett vissza, így összesen 65,7 ezer tonna görögdinnye érkezett - olvastuk az AKI piacelemzésében.
Hirdetés
Magyarországon a KSH adatai szerint 2023-ban 2,88 ezer hektár termőterületről 124,7 ezer tonna görögdinnyét takarítottak be, ami 23 százalékkal haladta meg az előző évben regisztrált mennyiséget. Az idei évben 3,7 ezer hektáron ültettek görögdinnyét, és a szezon korábban kezdődött. Szakértők szerint 160-180 ezer tonna görögdinnye betakarítása várható.
2023-ban Magyarország görögdinnye-exportvolumene megduplázódott, 47 ezer tonnára nőtt, míg értéke 85 százalékkal emelkedett, elérve a 8,08 milliárd forintot. A magyar görögdinnye fő célországai közé tartozik Szlovákia, Csehország és Lengyelország. Ugyanakkor az ország görögdinnyeimportja jelentősen, 45 százalékkal csökkent 2024 első felében az előző év azonos időszakához képest, összesen 11,7 ezer tonnára. A fő beszállító továbbra is Görögország volt, ahonnan 15 százalékkal kevesebb, 3,47 ezer tonna görögdinnye érkezett. Az importőrök sorában Olaszország foglalta el a második helyet, 2,89 ezer tonnával.
Az AKI PÁIR adatai szerint a Budapesti Nagybani Piac kínálatában a hazai szezon előtt főként Görögországból, Olaszországból és Marokkóból származó görögdinnye volt elérhető. A hazai görögdinnye idén a 24. héten jelent meg a piacon, a hosszú csíkos típus ára 400 forint/kilogramm volt. A görögdinnye ára 6 százalékkal emelkedett, és a 27–35. héten 272 forint/kilogrammos átlagárat ért el az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Földmunkához és erdészeti feladatokhoz Valentini Antonio erdészeti zúzók és marók
A Hergon Plus Kft. 2022-ben kezdte meg az olasz Valentini Antonio gépek forgalmazását. Kínálatukban a gyár teljes portfóliója elérhető, úgymint a mezőgazdasági felhasználású talajmarók, forgóboronák, szárzúzók és kultivátorok, valamint kőzúzók és az erdészeti célú gépek is.
Szárbontás az AÖP tükrében
A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatSolis 26 univerzális kis traktor
Több mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés