Ha a tavalyi évből indulunk ki, amikor is -csak úgy, mint most- enyhe tél után hűvösen és esősen indult a tavasz, most is felkészülhetünk a tafrina és a monília korai megjelenésére. A védekezést már korán meg kell kezdeni, ugyanis a tafrina már 4 fokban is képes fertőzni.

Nagy tafrinás fertőzés járványra készülhetünk idén, ugyanis vannak ültetvények, ahol már látni lehet a fertőzés tüneteit. A tafrinát okozó gomba – ami az őszibarackot fenyegeti leginkább - már 4 fokos átlaghőmérsékletben is képes fertőzni a szétnyílt rügypikkelyek mögötti fiatal leveleket. A fertőzést követően eltelik akár 2 hét is a tünetek megjelenéséig, így nem érdemes arra várni a védekezéssel, hogy azok megjelenjenek. Sőt, a tavaszi, rezes lemosó permetezést sem elég egyszer elvégezni a biztos védettség eléréséhez.

A rezes permetezést mindaddig ismételni kell, amíg a levegő hőmérséklete nem éri el a 15-20 fokot. Kiváló réztartalmú szerek például a Champion 2 FL, a Cuproxat FW, a Champ DP és a Copernico Hi Bio.

A tafrina fertőzést könnyű megismerni, jellegzetes, piros dudorok jelennek meg a levélen
 

A réz mellett kifejezetten tafrina ellenes gombaölőszer nem sok van a piacon, legalább is olyan, amelyet egy egyszerű hobbikertész is használhat. Ilyen például a Score, ami Alfa-Solo, Difcor 250 EC, Difend, Difo 25 EC néven is forgalomban van.

Fontos tudni, hogy a kicsi levelek még nem tudnak sok gombaölő szert felvenni. Ettől függetlenül a tafrinára érzékeny fajtákat már egészen korán permetezni kell az említett szerek valamelyikével.

Permetezéskor figyelni kell arra, hogy apró cseppképzéssel fújjuk le a leveleket, hogy a szer tökéletesen befedje azokat. A permetszerhez feltétlenül adagoljunk tapadást segítő anyagot is. Aki biotermesztéssel foglalkozik, az a rezet kiválthatja mészkénlével is, például a Tiosol nevű szerrel.

Forrás: agrotrend.hu

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Erdő vagy fával borított egyéb terület?

2024.12.14.

Termőföld tulajdonosaként szembesülhetünk azzal, hogy ingatlanunkon – habár annak művelési ága erre nem mindig utal – szórtan, kisebb-nagyobb csoportokban, sávokban vagy akár a terület egészén fák találhatóak. Ha a területtel hosszabb ideje nem foglalkoztunk, vagy az öröklés útján került a tulajdonunkba, és most szeretnénk valamilyen módon hasznosítani, akkor felmerül a kérdés, hogy ezzel a fával borított területtel vajon mit tehetünk, milyen jogszabályokat kell figyelembe vennünk. A kérdések eldöntése nem mindig egyszerű.

Hörcsögöket utaztatnak, hogy megmeneküljenek a kerecsensólymok

2024.12.14.

A magyarság emblematikus madara, a kerecsensólyom a ragadozó madarak általános üldözése és a mezőgazdaságban nagy mennyiségben használt veszélyes vegyszerek miatt az 1970-es évekre a kipusztulás szélére került Közép-Európában. Hazánkban sem volt jobb a helyzet, az állományt kevesebb, mint tíz fészkelőpárra becsülték akkor.

Begyűjtődrónnal fedeztek fel egy új fajt

2024.12.14.

A Nemzeti Trópusi Botanikus Kert (National Tropical Botanical Garden, NTBG) botanikai drón programjának köszönhetően került a kutatók szeme elé az új szegfűfaj.

Kiszorulhatnak az uniós piacról az európai termelők?

2024.12.14.

Lengyelország Franciaországgal együtt kiállt az Európai Uniónak Mercosurral (a Brazíliát, Argentínát, Bolíviát, Paraguayt és Uruguayt tömörítő Mercosur-csoporttal) kötött szabadkereskedelmi megállapodás ellen, mert az ártana az ország termelőinek.

Válaszolt a Nébih: mit tegyünk, ha toxinos a kukoricatermés?

2024.12.14.

A magyar kukoricatermés jelentős részének túl magas a toxintartalma.

Négy veszély is van a csípős ételekben

2024.12.14.

Nem árt vigyázni annak, aki gyakran fogyaszt csípős paprikát: bajban lehet a szervezete.

Partnerhírek
Partner

Talajmegújítás és megelőzés: a kukoricatermesztés jövője Magyarországon

2024.12.12.

A mezőgazdaság folyamatos változások előtt áll, de a Kukorica Kör Egyesület megoldást kínál a kihívásokra. Ebben az évben újra a „Kukoricázz Velünk!” termelési versennyel, az agrár rendezvényeken történő hangsúlyos megjelenésükkel és hasznos szakmai tartalmakkal segítették a gazdákat a hatékonyabb termesztési technológiák elsajátításában.

Partner

Közel hét évtizedes tapasztalat és csúcsgenetika: az Alta Seeds útja a magyar piacra

2024.12.11.

A UPL cégcsoport tagjaként az Advanta Seeds nemesítőház európai és észak-amerikai prémium portfólióját az Alta Seeds vetőmagok képviselik. Magyarországi leányvállalatunk, az Advanta Seeds Hungary Kft. 2024-ben alakult.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.000 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás