Mi lesz a magyar húsmarhatenyésztéssel? Hogyan hat az állattartókra az új KAP? Mit eredményez az antibiotikum-használat szigorítása? Hogyan legeltessünk télen? Ezekről mind szó esett a hagyományos Húsmarha Szeminárium idei első állomásán, amelyet Zászlós Tibor, a MÁSZ elnöke nyitott meg. Kiemelte: az új KAP-ra érdemes figyelni, mert olyan pénzekhez juthatnak a gazdák, amelyek járnak. És nem ajándékok.

Évek óta a Mozsi Major szervezi a húsmarhatenyésztők hagyományos szakmai szemináriumát. Az augusztusi helyszín Sellye lesz, a vendéglátó pedig ismét Mozsgai József – a februári helyszínt a Mezőfalvai Zrt. biztosította.

Fontos minden állattenyésztő számára felvenni a kapcsolatot például a falugazdászokkal, akik értő módon tudnak segítséget adni a pénzek lehívásában (Fotó: Pixabay)

Olyan pénz, ami nem jutalom, hanem jár a gazdának, ha…

Zászlós Tibor házigazdaként köszöntőjében kiemelte, hogy az új közös agrárpolitika (KAP) feltételrendszere nagyon megváltozik. Nagyon sok tényező és lehetőség eltér a korábbi gyakorlattól.

„Érdemes tehát a Húsmarha Szeminárium előadásait értő figyelemmel kísérni, mert az előadások tartalma mögött pénz van. Olyan pénz, ami nem jutalom, hanem jár a gazdának akkor, ha betartja az uniós és hazai jogszabályokat, amelynek eredményeként a természet védelme mellett egészséges élelmiszert állít elő. Ezért fontos minden állattenyésztő számára felvenni a kapcsolatot például a falugazdászokkal, akik értő módon tudnak segítséget adni a pénzek lehívásában” – hangsúlyozta a MÁSZ elnöke.

Az antibiotikumok használatának új előírásai

A szeminárium első előadása találóan a „Sárkány ellen sárkányfű!” címet kapta, hiszen az antibiotikumok használatának új előírásairól szólt. Dr. Gyulay Gyula gyakorló állatorvos, maga is húsmarhatartó ismertette az antibiotikum-rezisztencia kialakulásának tudományos háttérét és az ennek alapján kialakított új antibiotikum-felhasználási szabályrendszert. A szigorítások az emberi gyógyítás hatékonyságát hívatottak szolgálni, ezért sok korábbi gyakorlat tilos és büntetendő cselekmény lett.

A legnagyobb mértékben a „nagy antibiotikum-fogyasztó” baromfi- és a sertéstartókat érintik a változások, de a húsmarhatenyésztők is érintettek. Például alapvetés, hogy a tenyészetekben egyáltalán nem lehet antibiotikumokat tárolni. Minden ilyen készítmény csak receptre írható fel, melynek 5 nap az érvényességi ideje.

Még fontosabb a tenyésztő és az állatorvos jó együttműködése

A felhasználás szigorítása plusz adminisztrációt és ellenőrzéseket, valamint a szabálysértőkkel szembeni komoly szankciókat tartalmaz. Így még fontosabbá vált a tenyésztő és az állatorvos jó együttműködése.

Az előadáshoz kapcsolódó hozzászólásokban és kérdésekben jegyezték meg a résztvevők, hogy nagyon fontos és hasznos az antibiotikum-felhasználás ilyen mértékű szabályozása Európában, de a harmadik országból beérkező, például dél-amerikai termékek esetén is meg kellene követelni ugyanezeket a szabályokat.

Téli legeltetés

A szeminárium előadásainak egyikében a szervezők mindig igyekeznek úgynevezett „jó gyakorlatokat” is bemutatni. A mostani programban Berend Ferenc a téli legeltetés lehetőségét ismertette szántóföldi takarónövényeken. Előadásában bemutatta saját, 60 egyedből álló angustenyészetét, ahol amerikai gyakorlatot bevezetve, „no till” rendszerben saját szántóföldjein a téli időszakban szakaszoltatva legelteti állatait.

A jelenlegi jogszabályi, támogatási környezet nem tudja kezelni – több más esethez hasonlóan – ezt a „kettős hasznosítási” formát sem.

Azonban az enyhe telek adta lehetőséget és a takarónövények takarmányértékét érdemes kihasználni – különösen egy olyan nyár után, mint amilyen a tavalyi volt, hogy a takarmányárakat ne is említsük. A homoki zab, rozs, lóbab, tillage radish (meliorációs retek), olajretek és facélia keverékéből álló saját takarónövény az elmúlt évek tapasztalatai alapján eredményesnek bizonyult.

A pozitív hatás nemcsak abban érezhető, hogy csökken a húsmarháknak vásárolt téli takarmány felhasználása, hanem a szántóföldek jobb növénytermesztési eredményeiben is. Természetesen, mint minden „újító” megoldás, ez is sok kérdést és kétkedést vet föl, de látható volt a közlemúltban is sok olyan mezőgazdasági „furcsaság”, amely a változó környezeti hatások között bebizonyította eredményességét.

Változnak a változékony szabályok

Detre Miklós, a Magyar Államkincstár (MÁK) mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokért felelős elnökhelyettese előadásában az új KAP változásait és kialakulóban lévő feltételrendszerét ismertette. A Dr. Dákay Ildikóval, a MÁK Állatlétszámhoz Kötött Támogatások Osztályának vezetőjével közösen tartott előadásában elhangzott, hogy a végleges jogszabályi környezet most van kialakulóban.

A szemináriumon elhangzott, hogy a korábban tervezett szakaszolt legeltetés során előírni szándékozott maximum 12 napos legeltetési idő valószínűleg nem kerül végül bele a végleges rendeletbe. Elhangzott, hogy a hatóság ellenőrzési munkáját 3-4 éven belül, fokozatosan bevezetve a Sentinel nevű műholdas rendszer és a geofotográfia fogja segíteni (Fotó: Pixabay)

Így azok pontos, végleges formája még nem ismert, de a szemináriumon elhangzott, hogy a korábban tervezett szakaszolt legeltetés során előírni szándékozott maximum 12 napos legeltetési idő valószínűleg nem kerül végül bele a végleges rendeletbe. Elhangzott, hogy a hatóság ellenőrzési munkáját 3-4 éven belül, fokozatosan bevezetve a Sentinel nevű műholdas rendszer és a geofotográfia fogja segíteni.

Több esetben megszűnik a kettős adatszolgáltatás

A kifizető ügynökség adatbázisa összekötetésben lesz az ENAR rendszerével, így több esetben megszűnik a kettős adatszolgáltatás.

Elhangzott az is, hogy az Államkincstár a jövőben csak elektronikus úton, a MobilGazda alkalmazás használatával fog kommunikálni a kérelmeket benyújtókkal, és a rendszer fogja segíteni az ellenőrzési eljárásokat is. Érdemes lesz tehát minden gazdának beszerezni GPS rendszerrel és jó minőségű kamerával felszerelt okostelefont vagy táblagépet és a MobilGazda alkalmazást azokon használni.

A szeminárium célja az is, hogy az előadásokat követően szakmai beszélgetés induljon el. Az Államkincstár képviselői számos kérdést és hozzászólást kaptak a pásztoroltatás, az ENAR-rendszer (Az ENAR-t a Nébih üzemelteti) és az Agrárökológiai Programban (AÖP) választhatóan előírt alternáló kasza kapcsán. A MÁK munkatársai nyitottak voltak arra, hogy a gyakorlati javaslatokat és észrevételeket továbbítsák a jogalkotónak.

Legeltetés

A rendezvény záró dupla előadása a legelők és a legeltetés gyepgazdálkodási szempontból történő vizsgálatát mutatta be. Dr. Tasi Julianna és Dr. Bajnok Márta előadásukban a legeltetési formákat hasonlították össze. Gyakorlati példákon keresztül szemléltették a szakaszolási módszereket, a legelőszakaszok kialakítását.

Érdekes gyakorlati számítási példát mutatott Tasi Julianna: egy 50 hektáros nyugati fekvésű, száraz területen, 70%-os növényborítás mellett a húsmarha-eltartó képesség kiszámítását és a szakaszok kialakításának lehetőségeit.

A példában szereplő területen változtatás nélkül eltartható 600 kg-os marhák és borjaik száma: 30 egyed. A professzorasszony azonban felhívta a figyelmet, hogy felülvetéssel 100%-os borítást elérve, nitrogén műtrágya megfelelő használata és 3 évenkénti szervestrágyázás mellett, ugyanezen a területen akár 80 marha is gazdaságosan legeltethető. Ezzel is jól példázta azt, hogy menyire fontos a legelők gondozása, az azokon történő tudatos gyepgazdálkodás. A szemináriumon részt vevők munkájukhoz segítségképpen megkapták a kutatók által készített, képletezett Excel-táblázatot, amely nagy segítséget nyújt a saját területek eltartóképességének számításában és a szakaszolt legeltetés megtervezésében.

A nagy érdeklődés és a kérdések jellege alapján a szervezők a következő, augusztusi húsmarha-szeminárium témájaként az addigra már vélhetően véglegessé váló támogatási rendszer feltételeit és a legelők minőségének javítását célzó technikák bemutatását jelölték meg.

(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A rágcsálóirtás görényeket és más védett állatokat is mérgez

2024.09.18.

Magas arányú rágcsálóirtószer-koncentrációt találtak hazai kutatók az elpusztult görények májmintáiban.

Marhatrágya javít a krizantém alatti talajéleten

2024.09.18.

Egy vágott krizantémot termesztő holland kertész úgy döntött, hogy a műtrágya-felhasználás csökkentése érdekében ettől az évtől szárított marhatrágyát is juttat a talajba.

Partner

A szója az agráriumban kikerülhetetlen alkalmazkodás egyik legjobb eszköze

2024.09.18.

Egyre többen, de még így is csupán csak a magyar mezőgazdasági vetésterület 2,7 százalékán termesztik a szóját. A jövő növényeként tekintenek rá, óriási fejlődési potenciál előtt áll – hangzott el a Karintia Kft. által rendezett Szója Szakmai Napok 2024. rábakecöli eseményén, ami a négyállomásos sorozat harmadik helyszíne volt. Bene Zoltán cégvezető meglepően nagyszámú érdeklődő gazdálkodó előtt érvelt a szójatermesztés mellett.

Éjszaka hatályba lépett az árvízrendelet, de mit jelent ez?

2024.09.18.

Kedd este lépett életbe Orbán Viktor rendelete az árvíz elleni védekezésről, amely Magyarország teljes területén összehangolt védelmi intézkedéseket ír elő. A védekezési tevékenységeket a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter, Pintér Sándor belügyminiszter koordinálja.

200 milliárd forintot osztanak szét az arra érdemesnek gondolt vállalkozások között

2024.09.18.

Szeptember 17-től újabb két pályázati lehetőség nyílt meg a vállalkozások számára, összesen 200 milliárd forint értékben. A feldolgozó üzemek komplex fejlesztésére 150 milliárd forint, míg az állattartó telepek kisebb beruházásaira 50 milliárd forint áll rendelkezésre.

Gyökeres fordulat áll be az időjárásunkban

2024.09.18.

Szerda estig a kezdetben még felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és a fátyol- és gomolyfelhők mellett általában többórás napsütés várható. Helyenként, nagyobb eséllyel az ország déli felében, esetleg északkeleten zápor előfordulhat, egy-egy zivatar is lehet. Az északkeleti, keleti szél napközben nagy területen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 26 fok között valószínű. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő.

Partnerhírek
Partner

A szója az agráriumban kikerülhetetlen alkalmazkodás egyik legjobb eszköze

2024.09.18.

Egyre többen, de még így is csupán csak a magyar mezőgazdasági vetésterület 2,7 százalékán termesztik a szóját. A jövő növényeként tekintenek rá, óriási fejlődési potenciál előtt áll – hangzott el a Karintia Kft. által rendezett Szója Szakmai Napok 2024. rábakecöli eseményén, ami a négyállomásos sorozat harmadik helyszíne volt. Bene Zoltán cégvezető meglepően nagyszámú érdeklődő gazdálkodó előtt érvelt a szójatermesztés mellett.

Partner

Ha őszi gyomirtás, akkor LEGATO TRIO

2024.09.17.

Éghajlatunk változása miatt egyre nagyobb jelentőséggel bír kalászos kultúrákban az őszi gyomirtás. Az őszi gabonákat egyre korábban és csökkentett tőszámmal vetik, így már ősszel is jelentős lehet a fertőzési nyomás.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 szervós kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 szervós kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 74 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás