Az orosz ökológiai üzemeltető – a hulladékgazdálkodás felügyeletére jogosult kormányzati ügynökség – által megrendelt tanulmány megerősítette, hogy a gabonaliszt, a hús, a tojás, a gyümölcsök, a zöldségek és számos más, lejárt szavatossági idejű termék nem rendelkezik „genotoxicitással”, és megfelelő kezelés esetén felhasználható állati takarmány előállítására.

Az oroszországi Plehanov Orosz Közgazdasági Egyetem tudóscsoportja azt állítja, hogy a szupermarket-hulladék, ha a takarmánygyártáshoz adják hozzá, nincs negatív hatással a tenyésztett állatok genomjára.

A kísérletek során „a genotoxicitás küszöbe” soha nem lépte túl a normális szintet, amint azt az utólagos laboratóriumi kísérletek is mutatták. (Fotó: Pixabay)

A tudósok a Danio rerio nevű halat olyan receptekkel etették, amelyekben mandarin, alma, káposzta, cékla, hajdina, sárgarépa és többféle lejárt szavatosságú kenyér szerepelt. Elmagyarázták, hogy a Danio reriót azért választották a kísérletekhez, mert „ugyanúgy reagál a mérgező anyagokra, mint a magasabb rendű gerincesek, és felhasználható olyan vegyi anyagok nyomon követésére, amelyek teratogén vagy rákkeltő potenciállal rendelkeznek az emberben”.

Nincsenek mutációk

„Ezt a kis halat gyakran használják modellként xenobiotikum-tesztekhez. Így nevezik azokat az idegen élő szervezeteket, amelyek nem tartoznak a biotikus körforgásba” – mondták a tudósok, hozzátéve, hogy három ciklusban végeztek el egy 15 napos kísérletet 550 Danio rerio egységgel.

A kísérletek során „a genotoxicitás küszöbe” soha nem lépte túl a normális szintet, amint azt az utólagos laboratóriumi kísérletek is mutatták. Ez azt jelenti, hogy a lejárt élelmiszerhulladékból készült takarmányt fogyasztó állatoknál nem jelentkeztek mutációk – állították a tudósok.

Ez egy nagyon jó kezdeményezés; még ha egy kicsit későn is jön, mondhatni, mert a kiskereskedelmi láncok már készen állnak.

Felhasználásra kész megoldások

A vizsgálatok eredményei alapján a tudósok olyan állattakarmányokat is kifejlesztettek, amelyek lejárt élelmiszereket tartalmaztak. A 4 hónaposnál idősebb fiatal juhok takarmánya például a tudósok szerint olyan lejárt termékekből állítható elő, mint a búza, az árpa, a kalmár, a süllő, a tőkehal, a hosszú kenyér, az alma és a fehér káposzta.

A kenyérből, hajdinából, céklából, káposztából, sárgarépából, almából, narancsból és lejárt mandarinból viszont halaknak szánt takarmányt lehet előállítani. A tudósok állítása szerint kecskék, szarvasmarhák, baromfi, sertések, nyulak és néhány más faj számára is kifejlesztettek recepteket, de további részletekkel nem szolgáltak.

Az élelmiszerhulladékok visszaforgatása a forgalomba

Denis Butsaev, az orosz ökológiai üzemeltető igazgatója üdvözölte a tanulmány eredményeit, és azt ígérte, hogy ez segíthet abban, hogy az élelmiszerhulladékot állati takarmányként vagy műtrágyaként visszavezessék a forgalomba. Hozzátette, hogy a tervek szerint az élelmiszer-hulladékot a még felállításra váró, újrahasznosított anyagok elektronikus kereskedelmi platformján keresztül értékesítenék.

Arszenyij Vlaszov, a MegaMix Center LLC vezérigazgatója a helyi Veterinary and Life hírportálnak megerősítette: „Ez egy nagyon jó kezdeményezés. Az egész világon általánosan elfogadott és 30 éve alkalmazott gyakorlat, hogy a hulladékot takarmány előállítására használják fel”.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Hörcsögöket utaztatnak, hogy megmeneküljenek a kerecsensólymok

2024.12.14.

A magyarság emblematikus madara, a kerecsensólyom a ragadozó madarak általános üldözése és a mezőgazdaságban nagy mennyiségben használt veszélyes vegyszerek miatt az 1970-es évekre a kipusztulás szélére került Közép-Európában. Hazánkban sem volt jobb a helyzet, az állományt kevesebb, mint tíz fészkelőpárra becsülték akkor.

Begyűjtődrónnal fedeztek fel egy új fajt

2024.12.14.

A Nemzeti Trópusi Botanikus Kert (National Tropical Botanical Garden, NTBG) botanikai drón programjának köszönhetően került a kutatók szeme elé az új szegfűfaj.

Kiszorulhatnak az uniós piacról az európai termelők?

2024.12.14.

Lengyelország Franciaországgal együtt kiállt az Európai Uniónak Mercosurral (a Brazíliát, Argentínát, Bolíviát, Paraguayt és Uruguayt tömörítő Mercosur-csoporttal) kötött szabadkereskedelmi megállapodás ellen, mert az ártana az ország termelőinek.

Válaszolt a Nébih: mit tegyünk, ha toxinos a kukoricatermés?

2024.12.14.

A magyar kukoricatermés jelentős részének túl magas a toxintartalma.

Négy veszély is van a csípős ételekben

2024.12.14.

Nem árt vigyázni annak, aki gyakran fogyaszt csípős paprikát: bajban lehet a szervezete.

Partnerhírek
Partner

Talajmegújítás és megelőzés: a kukoricatermesztés jövője Magyarországon

2024.12.12.

A mezőgazdaság folyamatos változások előtt áll, de a Kukorica Kör Egyesület megoldást kínál a kihívásokra. Ebben az évben újra a „Kukoricázz Velünk!” termelési versennyel, az agrár rendezvényeken történő hangsúlyos megjelenésükkel és hasznos szakmai tartalmakkal segítették a gazdákat a hatékonyabb termesztési technológiák elsajátításában.

Partner

Közel hét évtizedes tapasztalat és csúcsgenetika: az Alta Seeds útja a magyar piacra

2024.12.11.

A UPL cégcsoport tagjaként az Advanta Seeds nemesítőház európai és észak-amerikai prémium portfólióját az Alta Seeds vetőmagok képviselik. Magyarországi leányvállalatunk, az Advanta Seeds Hungary Kft. 2024-ben alakult.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.000 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás