A technológiai fejlődés jelentős változásokat hoz a kertészeti ágazatban. Egyre nagyobb mértékben vehetik át a szedő- és vágó­robotok a munkaigényes folyamatokat az emberektől, ezáltal a mesterséges intelligenciának (MI, AI) köszönhetően a termelők sokkal hatékonyabban és fenntarthatóbban dolgozhatnak. A hollandiai Amszterdamban június 11. és 13. között megrendezett GreenTech kiállításon már több robotozált fejlesztést is bemutattak.

A mesterséges intelligenciát használva automatikusan szabályozható az üvegházon belüli hőmérséklet, fénymennyiség és vízfelhasználás - írta a Magyar Mezőgazdaság. Az autók vagy repülőgépek robotpilótájához hasonlóan a gépi rendszer sok feladatot levesz a kertész válláról átlagos termesztési körülmények között, de persze a váratlan helyzetekben a termelőnek, az embernek kell átvennie az irányítást - fogalmaztak.

Sokan voltak kíváncsiak a Hollandiában tartott kertészeti kiállítás fejlesztéseire - Fotó: GreenTech FB
Sokan voltak kíváncsiak a Hollandiában tartott kertészeti kiállítás fejlesztéseire - Fotó: GreenTech FB

A magas energiaárakat és a termelőüzem adottságait figyelembe véve az AI segít kiszámítani, hogy mi a leggazdaságosabb, leghatékonyabb fűtési mód és fűtési időszak a kertészeknél. Az emberi tudás és az emberi képességek azonban továbbra is kulcsfontosságúak, hogy kellő és megfelelő információkkal láthassák el a mesterséges intelligenciát. 

A kertészet számára kifejlesztettek egy úgynevezett digitális asszisztenst is, amely a ChatGPT-hez hasonlóan működik. Kérdést lehet hozzá intézni, de akár például egy megbarnult levelű növényről készült fotó is mutatható neki. Az asszisztens felismeri, hogy melyik növényről van szó, azonosítja a kór- vagy kárképet, és azonnal megoldást kínál rá.

A robotika is sok előnyt hoz

A robotika szintén támasza lehet a kertészeknek. A rendkívül intenzív és munkaerőigényes oltás gyorsabban és hatékonyabban végezhető robotokkal. Az üvegházépítésben is világelső holland cégek pedig a csapadékszegény területeken – például Észak-Afrikában vagy a Közel-Keleten – is megoldást kínálnak arra, hogy helyben, fenntartható módon termesztett zöldségekhez és gyümölcsökhöz jusson a lakosság - írta a cikk.

Itt egy hosszabb videó a tavalyi programról:

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Apró kártevő, óriási veszteség – a burgonya-fonálféreg veszélyei és a megoldások

2025.03.19.

A burgonya-fonálféreg (Globodera rostochiensis) a burgonyatermesztés egyik legjelentősebb kártevője, amely világszerte komoly gazdasági károkat okoz. Ez a mikroszkopikus méretű fonálféreg a burgonya gyökereit támadja meg, ami a növények gyengüléséhez és a terméshozam csökkenéséhez vezet.

Szakmai útmutatót adott ki a tavaszi lemosó permetezéshez a Gazdahely

2025.03.19.

A megfelelő időben és szakszerűen végzett tavaszi lemosó permetezés segít a szezon során a fertőzési nyomás csökkentésében.

Nincs sok idő az eGN beadására: március 31-ig kell teljesíteni a nitrát adatszolgáltatást

2025.03.19.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívta a termelők figyelmét, hogy a nitrát adatszolgáltatás határideje 2025. március 31-e.

Újra kapható a legendás Traubisoda – magyar tulajdonban éled újjá az ikonikus üdítő

2025.03.19.

Újra elérhető a magyar piac egyik legismertebb üdítőitala: a Traubisoda ismét visszatér a boltok polcaira

Most még napsütés, de újra jönnek a záporok

2025.03.19.

Péntekig folytatódik a száraz, napos idő az ország nagy részén, de szombattól nedvesebb légtömegek érkeznek, így esőre, záporokra is számíthatunk.

Március 20-ig nyújthatóak be a zöldség-gyümölcs termelői szervezetek támogatási kérelmei

2025.03.19.

A zöldség-gyümölcs TÉSZ-ek támogatási rendszerének célja, hogy segítse a szervezetek működését, elősegítse a közös értékesítést, a termelés tervezését, valamint a piaci versenyképesség fokozását.

Partnerhírek
Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Partner

AgroFlow: a magyar fejlesztés, ami érdemben könnyíti meg a gazdálkodók életét

2025.03.15.

Március 6-án került sor a HSSI Group Szakmai Napjára, amelyen a nagyszámú érdeklődő 3 szekcióban, az agrárdigitalizáció, az öntözésfejlesztés és a precíziós gazdálkodás témájában hallgathatott meg előadásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 191 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás