Az elmúlt időszak ismét bebizonyította, hogy a mezőgazdaság és a növénytermesztők mennyire ki vannak téve az időjárás viszontagságainak. Ha Ön növénytermesztő, bizonyára aggasztja ez a tavasz nélkül berobbant nyár. Cikkünkben most olyan kérdésekre adunk választ, mint az, hogy mi történik a növényeinkkel tartós meleg és szárazság esetén és hogyan óvhatjuk meg őket a hőstressztől.

Az ország egyes területein hatalmas jég- és viharkárok, míg másutt a hetek óta tartó csapadékhiány okoz nagy gondot. A szántóföldön termesztett növényeink 100%-ban ki vannak téve ezeknek a szélsőséges időjárási tényezőknek. Az átmenet nélkül – tavaszi időjárásunk híján – bekövetkezett hirtelen tartós 25 °C feletti meleg, a csapadékhiánnyal párosulva nagyon megviseli a termesztett növényeinket is.

A növény a kezdeti időszakban képes védekezni az aszály és a csapadékhiányos időszak ellen, még nem szenvednek visszafordíthatatlan károkat. Lecsökkenti a párologtatás mértékét a gázcserenyílások teljes vagy részleges bezárásával. Ha ez az időszak tartós, észrevehetjük, hogy a növényeink lankadnak, hervadnak.

Mi a hőstressz és mit okoz növényeinknek?

Amikor az aszály mellé magas hőmérséklet párosul, az időjárás úgynevezett hőstresszt okoz a növénynek. A felmelegedés veszélyének elkerülése érdekében a növény kénytelen párologtatni. Ezt addig tudja megtenni amíg elegendő vízmennyiség áll a rendelkezésére. A növények számára a vízmegtartás a legfontosabb, ezért a hőstressz hatására a csapadékhiányos időszakban a párologtatással együtt járó hűtő hatás megszűnik, lelassul a növény anyagcseréje, valamint a tápanyagszállítás és a fotoszintézis folyamatai. A szervesanyag előállítás megszűnik, melynek következménye a termésveszteség vagy akár a növény kipusztulását is okozhatja.

A nyári időszakban nem csak az emberekre és az állatokra veszélyes a magas UV-sugárzás, hanem a növényekre is. Az ultraibolya sugarakat ugyanis a növény a fotoszintézis során nem hasznosítja. A fotoszintézis folyamatait nagyobb mértékben a látható tartományon belüli vörös fény, kisebb mértékben a kék fény segíti elő. Tehát az UV-sugárzás a növényekre is káros hatással bír, napégés tünetei jelentkezhetnek rajuk is.

Sajnos, a tavaszi vetésű növényi kultúráink többségénél elmondható, hogy a teljes nyári időszakban ki vannak téve az aszály, a hőstressz, illetve az UV-sugárzás okozta veszélyeknek.

Természetesen vethetünk olyan fajtákat, hibrideket, amelyek az aszályt némileg jobban viselik, ha van lehetőségünk a területeket öntözhetjük, vagy akár védhetjük a növényeinket olyan növénykondicionálókkal, amelyeknek a használatával a hőstressz és UV sugárzás okozta károkat enyhíthetjük, így átsegítve növényeinket a stresszes időszakon.

Erre kínál megoldást az AlphaPlant két terméke is.

HumicQuattro – UV-védelem

A HumicQuattro kísérletek során bizonyította, hogy magas viszkozitása miatt jól megtapad a leveleken és az így képzett réteg az UV-sugarakkal szemben védelmet nyújt a növény számára. Ez a réteg visszaveri az UV-sugarakat, melynek következménye, hogy a levélfelülete sem melegszik fel olyan mértékben, ezáltal a fotoszintézis folyamatait sem gátolja, nem áll le a szervesanyagképzés, ezáltal a hozamunk sem fog drasztikusan lecsökkeni. A HumicQuattro mindamellett, hogy védőréteget képez a növényen, magas huminsav- és aminosav-tartalommal bír, illetve kelatizált mikroelemeket tartalmaz. A növény a levélfelületén keresztül azonnal képes felvenni és hasznosítani a tápelemeket, így a kritikus időszakban ezzel is támogathatjuk a tápanyagfelvételben, ezáltal erre kevesebb energiát kell fordítania. A huminsavak, fulvosavak elősegítik a tápanyag gyorsabb hasznosulását is. A tápelemekkel együttesen indirekt módon erősítik a növény immunrendszerét, növelik a gyökértömeget, valamint javítják a gyökér regenerálódóképességét. A nem megfelelő talaj-pH-érték mellett bizonyos tápelemek felvétele akadályozott a talajból, a fulvosavak hasznosulását, beépülését azonban a pH nem befolyásolja. A huminsavak és aminosavak serkentik a gyökérképződést, ezáltal nagyobb felületen tudja a növényünk a talajból a vizet, illetve a tápanyagokat felvenni.

Zöldpajzs – immunerősítés a növényeknek

A HumicQuattro mellett a Zöldpajzs növénykondicionáló alkalmazása is jótékony hatással bír. Jelentősége a magas mikro- és makroelem-tartalmában rejlik. Mindamellett, hogy magas nitrogén-, foszfor-, káliumtartalommal rendelkezik, van benne magnézium, kén, cink, bór, mangán, réz, valamint kelátképző. A Zöldpajzs egy immunerősítő készítmény, melynek alkalmazásával a növények kevésbé lesznek fogékonyak a betegségekre, javítja a regenerálódóképességüket. A két terméket kombinációban vagy önmagukban is kijuttathatjuk, elősegítve a növények aszálytűrőképességét, valamint fokozhatjuk a hőstressz, illetve az UV-sugarakkal szembeni ellenállóképességüket. Segítjük a növény élettani folyamatainak fenntartását, ezáltal a stresszes időszak átvészelését.

Szeretne még több érdekességet olvasni növénytáplálás kapcsán? Akkor kövesse az AlphaPlantet a Facebookon is!

AlphaPlant - A növényápolás szakértője
Hornich Ilona - Növényorvos | Alpha-Vet Agrártechnológiai Divízió

(x)

További híreink

Hörcsögöket utaztatnak, hogy megmeneküljenek a kerecsensólymok

2024.12.14.

A magyarság emblematikus madara, a kerecsensólyom a ragadozó madarak általános üldözése és a mezőgazdaságban nagy mennyiségben használt veszélyes vegyszerek miatt az 1970-es évekre a kipusztulás szélére került Közép-Európában. Hazánkban sem volt jobb a helyzet, az állományt kevesebb, mint tíz fészkelőpárra becsülték akkor.

Begyűjtődrónnal fedeztek fel egy új fajt

2024.12.14.

A Nemzeti Trópusi Botanikus Kert (National Tropical Botanical Garden, NTBG) botanikai drón programjának köszönhetően került a kutatók szeme elé az új szegfűfaj.

Kiszorulhatnak az uniós piacról az európai termelők?

2024.12.14.

Lengyelország Franciaországgal együtt kiállt az Európai Uniónak Mercosurral (a Brazíliát, Argentínát, Bolíviát, Paraguayt és Uruguayt tömörítő Mercosur-csoporttal) kötött szabadkereskedelmi megállapodás ellen, mert az ártana az ország termelőinek.

Válaszolt a Nébih: mit tegyünk, ha toxinos a kukoricatermés?

2024.12.14.

A magyar kukoricatermés jelentős részének túl magas a toxintartalma.

Négy veszély is van a csípős ételekben

2024.12.14.

Nem árt vigyázni annak, aki gyakran fogyaszt csípős paprikát: bajban lehet a szervezete.

Partnerhírek
Partner

Talajmegújítás és megelőzés: a kukoricatermesztés jövője Magyarországon

2024.12.12.

A mezőgazdaság folyamatos változások előtt áll, de a Kukorica Kör Egyesület megoldást kínál a kihívásokra. Ebben az évben újra a „Kukoricázz Velünk!” termelési versennyel, az agrár rendezvényeken történő hangsúlyos megjelenésükkel és hasznos szakmai tartalmakkal segítették a gazdákat a hatékonyabb termesztési technológiák elsajátításában.

Partner

Közel hét évtizedes tapasztalat és csúcsgenetika: az Alta Seeds útja a magyar piacra

2024.12.11.

A UPL cégcsoport tagjaként az Advanta Seeds nemesítőház európai és észak-amerikai prémium portfólióját az Alta Seeds vetőmagok képviselik. Magyarországi leányvállalatunk, az Advanta Seeds Hungary Kft. 2024-ben alakult.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.000 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás