A Kukorica Kör Egyesület március 6-án tartotta meg aflatoxin témában szakmai webináriumát, amelyen a résztvevők értékes információkat hallhattak a kukoricatermesztés aktuális kihívásairól. A rendezvény nagy érdeklődés mellett zajlott, és számos hasznos előadást kínált a mezőgazdasági szakemberek számára. A webinárium rendkívül informatív volt, az előadók gyakorlati tapasztalataik megosztásával segítették a szakmai fejlődést. Az előadások között szó esett a talajművelési technológiák alkalmazásáról, a fungicidek hatékonyságáról, a vetőmagcsávázás jelentőségéről, valamint a biológiai megoldásokról is.

Daoda Zoltán (AGRO.bio Hungary Kft.) előadásában az aflatoxin kialakulásának legfontosabb tényezőit és megelőzését taglalta. Kiemelte, hogy az aflatoxinok olyan mérgező anyagok, amelyeket bizonyos penészgombák termelnek, és különösen veszélyesek lehetnek a kukoricában. Az aflatoxinfertőzést befolyásoló legfontosabb tényezők közé tartozik a magas hőmérséklet, a magas páratartalom és a sérült növények, amelyek kedveznek a gombák elszaporodásának.

„Az aflatoxin megelőzésének kulcsa az integrált növényvédelmi megközelítés, amely magában foglalja a megfelelő vetőmagválasztást, az optimális tápanyag-utánpótlást, a megfelelő vetésforgót és a betakarítás utáni tárolási körülmények optimalizálását. Emellett hangsúlyos a rendszeres monitoring és a megfelelő fungicidkezelések”.

Dr. Körösi Katalin előadásában részletesen bemutatta, hogy a mikotoxin-szennyezettség a szemesterményekben napjainkban egyértelmű élelmiszer- és takarmány-egészségügyi kockázatot jelent. Kialakulásáért mikroszkópikus penészgombák a felelősek, amelyek másodlagos anyagcseretermékként képzik ezeket a toxikus metabolitokat, amelyek magas biológiai aktivitással rendelkeznek és károsítják az élő szervezetet. Ezek ellen a penészgombák ellen akkor tudunk hatékonyan védekezni és a toxinszennyezettség kialakulását elkerülni, ha jól ismerjük a fejlődésüket és csökkentjük a növényeink fogékonyságát, diszpozíciós állapotát. A védelemben nem elég egy-egy technológiai elem tökéletes kivitelezése, az integrált növényvédelmi szemléletet szem előtt tartva minden megelőzési lehetőséget alkalmazni kell a fertőzés kialakulásának megakadályozása érdekében. A szakember hangsúlyozta, hogy komplex megközelítésre van szükség, amely magában foglalja a vetőmagcsávázást, a megfelelő talajművelési technikákat és a precíz növényvédelmet.

kukoricatábla
Fotó: Pixabay

Az RAGT Vetőmag Kft. egyre jelentősebb szerepet tölt be a vetőmagpiacon, különös figyelmet fordítva a nagy területen termesztett szántóföldi növények fejlesztésére, valamint azok ellenállóbbá tételére a súlyos gazdasági károkat okozó betegségekkel szemben. Szemerits Balázs, fejlesztőmérnök, előadásának középpontjában a kukorica fontosabb mikotoxin-termelő gombafajaival (Fusarium spp. és Aspergillus spp.) szembeni védekezési tapasztalatok és stratégiák álltak. Az RAGT saját mesterséges és természetes fertőzési kísérletei révén értékeli a hibridek ellenállóságát. Az előadó hangsúlyozta, hogy a hibridválasztás, a vetésforgó, az integrált növényvédelem és a megfelelő tárolás kulcsfontosságú a mikotoxinok elleni küzdelemben. Ezeken túl felhívta a figyelmet arra is, hogy „a szakmai tudás megszerzése, hatékony átadása és gyakorlati alkalmazása, valamint a genetikai változatok célzott vizsgálata a toleránsabb fajták irányába egy olyan út, amely hosszú távon fenntarthatóbb és megbízhatóbb megoldást nyújt a növénytermesztők számára.”

Gyekiczki Bernadett, a Biocont Magyarország Kft. vezető szaktanácsadója előadásában a kukoricát fertőző, toxintermelő gombák és a hernyókártevők károsítása közötti kapcsolatot járta körül.

„A gyapottok bagolylepke kártétele évről-évre súlyosbodik, utat nyitva a fuzárium és az aflatoxin szennyezésért felelős Aspergillus kórokozóknak. Ezért elengedhetetlen, hogy foglalkozzunk a probléma gyökerét jelentő kártevőkkel. Ezek az információk segítik a termelőket abban, hogy azonosítsák a probléma forrását, felkészüljenek a megelőzésre és tudatosan válasszanak megfelelő megoldást, hogy elkerüljék a termények toxinszennyeződését és a szerrezisztencia kialakulását” – tette hozzá a szakember, aki bemutatta a kukorica növényvédelmének legújabb eszközét, a Helicovex rovarölő szert is.

„Hazánk éghajlati és klimatikus viszonyait tekintve a kukorica gombás betegségei közül a toxint termelő gombák jelenléte és károkozása jelenti az egyik legnagyobb kihívást az előállítás során. A védekezés szükségessége ma általánosan nem a technológia része. Számos esetben a probléma már csak utólag a magas toxinszinttel betakarított termény mellett egyértelmű, amikor már a kiváltó okot nem tudjuk kezelni. Az évjárathatás lehet befolyásoló tényező, de ettől függetlenül a magasabb fertőzést mutató évek száma az utóbbi időszakban emelkedést mutat. A kukoricában előforduló toxinok elleni védekezésre érdemes egy komplex rendszerben tekinteni, amelynek számtalan összetevője van. Ebből az egyik fontos és sarkalatos rész az állomány megfelelő időben történő gombaölő szeres kezelése. A Bayer palettáján vannak megoldást nyújtó készítmények, amelyek sikeresen technológiába illeszthetőek a probléma hatékony kezelése érdekében”- foglalta össze Fogl Tamás (Bayer Hungária Kft.).

A jövőbeni témák

A gazdálkodók és szakemberek egyaránt érdeklődéssel hallgatták azokat a gyakorlati tanácsokat, amelyek segíthetnek a terméshozam növelésében, a minőség javításában, azaz a termésbiztonság elérésében. Az elhangzott szakmai információk hozzájárulnak a hatékonyabb és fenntarthatóbb kukoricatermesztéshez, és a hazai gabona versenyképességének megőrzéséhez a nemzetközi piacokon is.

A Kukorica Kör Egyesület a jövőben is tervez szakami webináriumokat szervezni, amely még több hasznos és gyakorlati információt kínál majd a gazdálkodók számára a talajegészség megőrzéséről, az éghajlatváltozás hatásairól a kukoricatermesztésre, valamint az új növényvédelmi technológiákról.

Kukorricázz velünk – Termelési verseny

Az Egyesület idei évben is, immár harmadik alkalommal meghirdeti Kukoricázz velünk Termelési versenyét, melyre várja a hazai gazdák jelentkezését. A verseny részletei és a jelentkezés a Kukorica Kör weboldalán található.

www.kukoricakor.hu

Kukorica Kör Egyesület logója

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Vannak fák, amelyeket nagy hiba tavasszal metszeni

2025.03.21.

A tavaszi metszések a rügypattanásig még elvégezhetők, de vannak növényfajok, melyeket jobb tavasszal békén hagyni

Újabb nagy időjárási fordulat előtt állunk

2025.03.21.

A pénteki napos idő után szombattól térségünk fölé nedvesebb légtömegek érkeznek, amelyek több hullámban csapadékot hoznak. A következő héten borongós, esős időszakra számíthatunk.

Fontos felmérést indított a mentes termékek piacán a NAK munkacsoportja

2025.03.21.

Komplex felmérést indít a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a mentes termékek piacán

Visszaesés után: végre változóban a magyar burgonyahelyzet 2025-ben

2025.03.21.

Magyarországon a burgonyatermelés és -fogyasztás az elmúlt évtizedekben jelentősen lecsökkent. A növény termőterülete a korábbi 15 ezer hektárról közel 6 ezer hektárra zsugorodott, a megtermelt burgonyamennyiség pedig már régóta nem fedezte a hazai szükségletet, így évről évre ebből is importra szorul az ország. Idén viszont változhat a helyzet.

Mit tehetünk a cseresznyelégy ellen? A cseresznye növényvédelmének kulcskérdései

2025.03.20.

A megfelelő növényvédelmi stratégiák alkalmazása elengedhetetlen a sikeres cseresznyetermesztéshez, amelyhez fontos ismerni a legfőbb kórokozókat és kártevőket, valamint a védekezés lehetőségeit.

Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Partnerhírek
Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Valtra T152 twintrac

Hitelesített telefonszám

21 500 000 HUF

+ áfa
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Kögel ZDKV 18 tandem

Hitelesített telefonszám

4 500 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 191 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás