Megkezdődött az idei dohánybetakarítási szezon. A dohány betakarítása (más néven dohánytörés) után egyéb feladatok is vannak, melyeket el kell végezni betárolás előtt. Cikkünkben ezeket a munkafázisokat mutatjuk be.

A dohány betakarítása évjárattól függően július elejétől kezdődhet és akár szeptember közepéig is elhúzódhat. A dohánylevél érettségének jelei a következők:

  • a levél alapvetően sötétzöld színe halvánnyá válik,
  • a levéllemez fodros lesz,
  • a levél hegye lehajlik,
  • a gyantás tapintású levél könnyen letörhető a szárról és a törés után nem marad a levélen szárrész, más néven bajusz.

A dohány érdekessége, hogy a levelek nem egyszerre érnek. Jellemzően az alsó levelek érnek be először és az érés fokozatosan halad felfelé a növényen. Épp ezért a betakarítás 4-5 törésből áll, melyek között 8-10 nap szünetet kell tartani. Amennyiben az adott év időjárása nem megfelelő a dohány érésének, előfordulhat, hogy az érés akár a fagyokig is elhúzódhat. Ilyen esetben érésgyorsító permetezést kell alkalmazni.

Kis gazdaságokban a törést kézzel végzik, míg nagyüzemi termesztés esetén gépi betakarítást szoktak alkalmazni.

Hagyományos dohányszárítás egy szárító pajtában
 
Mi történik dohánytörés után?

A letört leveleket mielőbb ki kell szárítani. A szárítás előtt azonban elő kell készíteni a leveleket. A levelek szárításának leggyakoribb módja a következő: a leveleket egy madzagra fűzik és a felfűzött leveleket fellógatják a dohányszárítóban. Régen ezt a műveletet hosszú tűk segítségével, kézzel végezték, ma már természetesen ez a folyamat is gépesítetté vált.

A dohány szárítása nem egy egyszerű, nedvességelvonó folyamat, annál jóval összetettebb. A dohánylevelekben a szárítás során biológiai, kémiai és fizikai folyamatok mennek végbe, melyek fontos, hogy tökéletesen szinkronban legyenek. A leírtakból kitalálható a dohányszárítás lényege: szárítás közben alakulnak ki a dohány minőségét meghatározó tulajdonságok, mint például a szín és a nikotintartalom.

Száríthatjuk a dohányt természetes körülmények (dohányszárító pajtában, 25-40 napig), illetve mesterséges dohányszárító berendezésekben is. A mesterséges szárítók nagy előnye, hogy csak 100-150 órát vesz igénybe, továbbá hogy a szárítás minden tényezője tökéletesen szabályozható.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Fontos adózási határidőket kell teljesíteni 2025. január 20. és 26. között

2025.01.21.

Fontos adózási határidőkre kell figyelni a NAV tájékoztatása szerint, az év elején mindig különös figyelemmel érdemes lenni az adók és a járulékok kapcsolódó teendőire

Partner

Isterra tavaszi ajánlat - a szója végre elfoglalja megérdemelt helyét a hazai vetésszerkezetben

2025.01.21.

A szójakínálatunk legújabb fajtája a korai csoport elején érő Dorothy. Új, 2013-ban elismert fajta. Minősítésekor termése 10%-kal haladta meg a standard fajták szintjét.

A begyűjtött virágporokat vizsgálták a magyar kutatók

2025.01.21.

Egy nemzetközi kutatásban az eddig méhlegelőként nem nagyon emlegetett növények fontossága is bizonyításra került.

A második legdrágább a benzin Magyarországon az EU-ban - adók nélkül

2025.01.21.

Az Európai Unió országaiban az üzemanyag árának adóktól mentes összehasonlítása alapján Magyarországon fizetjük a második legmagasabb árat a 95-ös benzinért, mindössze Dánia előz meg minket.

Az ország 10 vármegyéjére adtak ki másodfokú riasztást ónos eső miatt

2025.01.21.

A mai nap folyamán egyre többfelé kell számítani ónos esőre - kissé kiterjedtebb jelleggel várhatóan a délutáni, esti órákban.

A korábbinál egyszerűbb feltételekkel folytatódik az energetikai otthonfelújítási program

2025.01.21.

A közlemény szerint többen és kevesebb papírmunkával pályázhatnak január 20-án, hétfőtől a családi házak energia-megtakarítást eredményező korszerűsítéséhez kínált, összesen akár 6 millió forint támogatásra.

Partnerhírek
Partner

Isterra tavaszi ajánlat - a szója végre elfoglalja megérdemelt helyét a hazai vetésszerkezetben

2025.01.21.

A szójakínálatunk legújabb fajtája a korai csoport elején érő Dorothy. Új, 2013-ban elismert fajta. Minősítésekor termése 10%-kal haladta meg a standard fajták szintjét.

Partner

InFolen - nitrogéntartalmú levéltrágya biostimulátorral

2025.01.20.

A TIMAC AGRO által fejlesztett InFolen olyan biostimulátor tartalmú lombtrágya, ami segíti a kijuttatott nitrogén felvételét és átalakulását.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 159 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás