Hirdetés
Hogyan minimalizáljuk a kockázatot áringadozások esetén? Az elmúlt műtrágyaévek tanulságai
Az elmúlt két évben soha nem látott áringadozásokat tapasztalhattunk a nitrogénműtrágyák esetében. A műtrágyaárak alakulásának fő oka a gázár ingadozása, mivel a nitrogén-műtrágyák gyártásában a földgáz a legnagyobb költségtényező.
Ha összehasonlítjuk a búza és a nitrogénműtrágyák árának alakulását, azonnal szembetűnik a műtrágya árának sokkal szélsőségesebb ingadozása a búzáéhoz képest. A búza ára 2019 és 2023 között 50.000 és 135.000 Ft/tonna között mozgott, míg a MAS műtrágya ára volt 50.000 és 325.000 Ft is. Azonban, mielőtt valakit visszariasztanának a magas műtrágyaárak, érdemes kiszámolni, hogy a búza árának sokkal nagyobb a gazdasági sikerre gyakorolt hatása. Az ok egyszerű: hektáronként több tonna búzát takarítunk be, mint ahány tonna műtrágyát juttatunk ki.
Vegyünk egy példát: a búzatermés hektáronként 7 tonna, tehát a búza árát 7-tel szorozzuk be a nyereség számításához. Az egyszerűség kedvéért juttassunk ki 120 kg nitrogént hektáronként, ez 444 kg MAS-t jelent. Ha a tonnánkénti műtrágyaárat vesszük, akkor a szorzó ebben az esetben 0,444. Tegyük fel, hogy a búza ára 90.000 forintról 100.000 forintra nő, míg a MAS ára 150.000-ről 200.000 forintra. Első látásra azt mondanánk, hogy a MAS ára sokkal jobban emelkedett, biztos rontja a gazdasági eredményt, de számoljunk csak utána! A bevételünk hektáronként és tonnánként 10.000 forinttal nőtt, azaz 7*10.000 = 70.000 forinttal többet kapunk a búzáért. A műtrágyáért viszont 50.000*0,444 = 22.200 forinttal fizettünk többet. Azaz, amennyiben a búza és a műtrágya ára párhuzamosan változik, a búza árának változása sokkal nagyobb mértékben befolyásolja a nyereséget, mert a hektáronkénti mennyisége nagyobb. Természetesen – különösen az ingadozó árak mellett – a műtrágyaköltségre kiemelt figyelmet kell fordítani, mivel a gabonatermesztésben a változó költségek között jelentős tételt képvisel.
Hirdetés
Ha az elmúlt műtrágyaévet öt időpontban (2022. július és október, valamint 2023. január, április és június) tekintjük, jól látható a búza és a műtrágya árának megtérülésre gyakorolt hatása. A példaszámításban 7 t/ha búzatermést és 120 kg N/ha műtrágyázást feltételeztünk. Az egyszerűség kedvéért csak MAS-t használtunk a termesztés során, összetett műtrágyát nem.
A műtrágyabeszerzéssel és búza eladással való taktikázás jár a legnagyobb kockázattal
Természetesen, akkor járnánk a legjobban, ha az összes alapanyagot az adott évi legalacsonyabb áron vásárolhatnánk meg, és a termést a legmagasabb áron adhatnánk el. Mivel az árak változásának irányát és mértékét nehéz megjósolni, az ingadozó piacokon való ilyen irányú próbálkozások gyakran nem éppen optimális eredményhez vezetnek.
Utólag természetesen látható, hogy akkor jártunk volna a legjobban, ha a 2023-as termésből származó gabonát már 2022 júliusában határidős szerződéssel értékesítettük volna (945.462 Ft/ha bevétel), a műtrágyát pedig 2023 januárjában vásároltuk volna meg (105.213 Ft/ha költség), ez 840.249 Ft/ha nettó nyereséget jelentett volna. A legrosszabb taktika pedig az lett volna, ha a műtrágyát már tavaly ősszel megvesszük (136.249 Ft/ha költség) és a gabonát csak most, 2023 júniusában értékesítjük (441.000 Ft/ha bevétel), ez mindössze 304.751 Ft hektáronkénti megtérülést eredményezett volna.
Hogyan minimalizálhatjuk a kockázatot? A beszerzés és a terményértékesítés kombinálásával
A fent említett öt időpont mindegyikében, amennyiben a műtrágyát és a búzát egy időpontban vesszük meg és adjuk el, a korábbi éveknél magasabb megtérülés érhető el. A magas búzaár miatt 2022 nyara (800.266 Ft/ha) és ősze (798.951 Ft/ha) volt a kedvezőbb időszak a műtrágyavásárlásra és a búza értékesítésére. A magasabb búzaár nemcsak hogy kompenzálta a magas műtrágyaárat, de többletnyereséget is hozott. Januárban (636.787 Ft/ha), áprilisban (558.000 Ft/ha) és júniusban is (394.333 Ft/ha) is a nitrogénköltséggel csökkentett bevétel meghaladta a lehető legrosszabb eredményt (304.751 Ft/ha). Tehát az egyidejű beszerzés és értékesítés még mindig jobb pénzügyi eredménnyel járt, mintha taktikáztunk volna, és balszerencsénkre a legrosszabb árakon adtunk-vettünk volna.
Összefoglalva:
Különösen nagy áringadozások idején azt javasoljuk a termelőknek, hogy a műtrágya vásárlásakor vegyék fontolóra a gabona egy részének eladását is, és ha a gazdaságuk számára kielégítő eredményt tudnak elérni, kössenek szerződést mindkét irányba.
További információkért kattintson: L.A.T Nitrogen
(x)
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is
A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.
Hány aszályos év kell még, hogy a gondolkodás megváltozzon?
Dunapatajon tartotta idei szakmai napját a Kukorica Kör Egyesület, ahol a jelenlévő gazdálkodók az agrárium elismert képviselőinek előadásait hallgathatták meg impozáns környezetben augusztus végén.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 40 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés