Jakab Gábor gazdálkodót egy régi káreseményen történtek vitték az AGRO.bio mikrobiológiai készítményeinek irányába. Az akkor látottak annyira meggyőzőek voltak a számára, hogy azóta is használja a Cell és BactoFil® készítményeket, sőt másokat is erre buzdít. A Magro.hu munkatársával az eddigi tapasztalatairól beszélgetett.

Kérem, kezdésként néhány szóval mutassa be a gazdálkodását!

2006 óta gazdálkodok a Tolna vármegyei Nakon. Őstermelőként kezdtem, majd egyéni vállalkozó lettem, jelenleg pedig már egy Kft. keretein belül is működünk. A kezdeti 6 hektár után most már összgazdasági szinten a 600 hektárt is elérjük. Időközben az öcsém is csatlakozott. A cégalapításra azért került sor, mert több mint 10 partnerünknek végzünk különböző bérmunkákat. Van, akinek a szántástól a betakarításig mindent, másnak csak vetünk, permetezünk, illetve műtrágyát szórunk és aratunk. Olyan partnereink is vannak, akiknek csak tároljuk a terményét, de az idei évtől elkészült a szárítónk, így már ilyen jellegű szolgáltatást is vállalunk. A kisebb termelőktől fel is vásároljuk termékeiket, és egyben nagyobb mennyiségben értékesítjük ezeket.

Jakab Gábor, gazda, napraforgóval
Jakab Gábor, gazda

 

Emellett az inputanyag-beszerzések is közösen az én irányításom alatt történik minden partnerünk számára.

A család 300 hektárral rendelkezik, a partnerek pedig további 300-400 hektár kezelését bízzák ránk.

A mostani szezonban milyen növényekkel foglalkoznak?

Idén kacérkodtunk a szójával, de mivel úgy gondoltuk, hogy túl sokan fogják vetni, maradtunk a klasszikus árpa, búza, napraforgó és kukorica növényeknél.

Mióta alkalmazzák az AGRO.bio termékeit?

5 éve használjuk a Cell szárbontót és a különböző BactoFil® talajoltókat és olyannyira meggyőztek, hogy már a partnereinknek is ajánljuk.

Minek a hatására épült ki a bizalmuk a készítmények iránt?

Amikor fotók igazolták a hatékonyságukat. 2020-ban hibrid napraforgót is termeltünk, és egy jelentős viharkár miatt a betakarítás előtt mintegy 3 héttel ki kellett hívnunk egy biztosító szakemberét. Ő a drónos kárszemle során fényképekkel mutatta be, hogy az állomány egy 10 hektáros rész kivételével tényleg nagy károkat szenvedett. Az említett földterületen viszont viszonylag jól túlélték a növények a szelet és a vihart. Először nem értettem a dolgot. Bejártam a területet, megvizsgáltam az ottani napraforgók gyökerét és szárát, és akkor jöttem rá, hogy pont ezen a területen kísérleteztünk az AGRO.bio termékeivel. Ezeknek köszönhetőn pedig ott bojtosabb lett a növények gyökérzete és erősebb a szára. Azóta is mutogatom mindenkinek a kárszemle fényképeit, mi pedig folyamatosan használjuk mind a szárbontó, mind a talajoltó készítményeket.

Milyen változásokat észlelt a használatukkal?

Javult a talaj szerkezete, lazábbá vált, könnyebben mennek az erőgépeink. A mi traktoraink adott idő alatt nagyobb területet tudnak felszántani, ráadásul alacsonyabb üzemanyag-felhasználás mellett.

Mit jelent ez konkrétan?

Hektáronként 3-4 liter gázolaj takarítható meg, mert a traktornak legalább 40 százalékkal kisebb erőt kell kifejtenie.

És milyen hatása van a termékeknek a növényekre?

Biztos vagyok benne, hogy legalább 10 százalékkal nő a gyökértömegük, a szárunk szintén jelentősen erősödik, a termésnövekedést pedig 2-4%-ra tenném - kultúrától függetlenül. Tehát mindenképpen megtérül ezeknek a termékeknek a használata.

Tapasztalatai szerint hogyan javasolt használni akár a Cellt, akár a BactoFil®-t?

Bactofil Cell

Beszéljünk először a szárbontásról, mert az hamarosan, ősszel úgyis aktuálissá válik. A Cellt én elsősorban kukorica és napraforgó után, de nagy tömegű szalmaszár lebontására is ajánlom. Az aratást követő szárzúzás után időszerű a kijuttatása, ezt követően a szármaradványokkal együtt kell beforgatni 2-4 órán belül. Amennyiben nincs UV-sugárzás, borult az idő, a bedolgozást később is elvégezhetjük.

Régebben nitrogént szórtunk ki ilyen célra, majd beszántottuk azt, abban bízva, hogy tavaszra megoldódik a probléma.

Mára azonban az őszi-téli csapadékhiány miatt, ez nem működik. Szükség van a szárbontó baktériumokra, mert ezek kevesebb vízzel is feltárják a káliumot, foszfort és nitrogént a következő szezon növényei számára, ráadásul felvehető formában.

Tavasszal pedig a talajoltó készítményeken van a sor. Kultúrától függően egyszikűekre és kétszikűekre való BactoFil® talajbaktérium készítményeket is alkalmazunk, a talajra permetezve és azonnal bedolgozva vagy a vetéssel egy menetben. Utóbbi esetben a traktor elejére szerelt BactoFil JET készülékkel történik a készítmény kijuttatása, amit a traktor mögött lévő magágykészítő vetőgép azonnal a talajba dolgoz, és elveti a magot. Mivel egy menetben történik mindez, a jelentős üzemanyagmegtakarítás a lehető legkevesebb talajtaposással párosul. Mindkét módszernél az UV-sugárzás káros hatásaink elkerülése a cél.

Mire kell még ügyelni a mikrobiológiai készítményekkel kapcsolatban?

Az UV-sugárzás mellett a másik, amire gondot kell fordítani, az a tárolásuk. Érdemes a termékeket a legrövidebb időn belül felhasználni, ám ha ez nem lehetséges, legfeljebb szobahőmérséklet az optimális a számukra.

Vannak hasonló olcsóbb szerek a piacon, de a tudomásom szerint egyik sem tartalmaz ilyen sok baktériumtörzset. Az AGRO.bio-nak is vannak olcsóbb készítményei azok számára, akik csak az AÖP elírásait szeretnék kipipálni két ponttal, de aki tényleg hosszú távra tervez a gazdálkodásában, annak a Cellt és a BactoFil®-t javaslom, mert a pénzemért így kapom a legtöbb baktériumtörzset, amik ráadásul nagyon jól hasznosulnak a területen.

(x)

Megosztás

További híreink

Ne lepődjön meg, tájékozódjon előre: összegyűjtöttük az árvíz miatti útlezárásokat és korlátozásokat

2024.09.19.

A Duna magas vízállása miatt a lezárták a Győr-Moson-Sopron vármegyei 14-es főúton található Vámosszabadi ártéri hidat és ezzel együtt a határátkelőhelyet is. A lezárás érinti a teljes közúti forgalmat, így az autósok Győr-Moson-Sopron vármegyében az M15-ös autóutat, Komárom-Esztergom vármegyében pedig a 13-as főúti Monostori-hidat használhatják kerülőútként.

Öt év alatt több mint duplájára nőtt a szója vetésterülete Vas vármegyében

2024.09.19.

Mi kell ahhoz, hogy hatékonyan termeszthessen szóját a gazda? Többek között erről is szó esett a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Vas Vármegyei Szervezete által megrendezett fajtabemutatón.

A rágcsálóirtás görényeket és más védett állatokat is mérgez

2024.09.18.

Magas arányú rágcsálóirtószer-koncentrációt találtak hazai kutatók az elpusztult görények májmintáiban.

Marhatrágya javít a krizantém alatti talajéleten

2024.09.18.

Egy vágott krizantémot termesztő holland kertész úgy döntött, hogy a műtrágya-felhasználás csökkentése érdekében ettől az évtől szárított marhatrágyát is juttat a talajba.

Partner

A szója az agráriumban kikerülhetetlen alkalmazkodás egyik legjobb eszköze

2024.09.18.

Egyre többen, de még így is csupán csak a magyar mezőgazdasági vetésterület 2,7 százalékán termesztik a szóját. A jövő növényeként tekintenek rá, óriási fejlődési potenciál előtt áll – hangzott el a Karintia Kft. által rendezett Szója Szakmai Napok 2024. rábakecöli eseményén, ami a négyállomásos sorozat harmadik helyszíne volt. Bene Zoltán cégvezető meglepően nagyszámú érdeklődő gazdálkodó előtt érvelt a szójatermesztés mellett.

Éjszaka hatályba lépett az árvízrendelet, de mit jelent ez?

2024.09.18.

Kedd este lépett életbe Orbán Viktor rendelete az árvíz elleni védekezésről, amely Magyarország teljes területén összehangolt védelmi intézkedéseket ír elő. A védekezési tevékenységeket a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter, Pintér Sándor belügyminiszter koordinálja.

Partnerhírek
Partner

A szója az agráriumban kikerülhetetlen alkalmazkodás egyik legjobb eszköze

2024.09.18.

Egyre többen, de még így is csupán csak a magyar mezőgazdasági vetésterület 2,7 százalékán termesztik a szóját. A jövő növényeként tekintenek rá, óriási fejlődési potenciál előtt áll – hangzott el a Karintia Kft. által rendezett Szója Szakmai Napok 2024. rábakecöli eseményén, ami a négyállomásos sorozat harmadik helyszíne volt. Bene Zoltán cégvezető meglepően nagyszámú érdeklődő gazdálkodó előtt érvelt a szójatermesztés mellett.

Partner

Ha őszi gyomirtás, akkor LEGATO TRIO

2024.09.17.

Éghajlatunk változása miatt egyre nagyobb jelentőséggel bír kalászos kultúrákban az őszi gyomirtás. Az őszi gabonákat egyre korábban és csökkentett tőszámmal vetik, így már ősszel is jelentős lehet a fertőzési nyomás.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 szervós kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 szervós kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 74 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás