Az idei május hűvös időjárása után most, június elején válik aktuálissá a palántanevelésből kinőtt növények szabadföldi kiültetése. Ha a talajt megfelelően előkészítjük, a palántákat gondosan átültetjük és az ültetés után is megfelelően ápoljuk, a kiültetett zöldségek gyorsan fejlődnek, és hamar a konyhánkba kerülnek.

Májusban már számos zöldségfajtát ültethettünk palántaként, sőt a rövid tenyészidejű növényeket közvetlenül magról is vethettük. A palántázás előnye, hogy ilyenkor a növények erősebben, egyenletesebben indulnak fejlődésnek, ám csak akkor hozza meg a várt időelőnyt, ha a palántázást szakszerűen végezzük.

A sor- és tőtávolságot a faj és fajta alapján határozzuk meg, hiszen nem mindegy, hogy egy paradicsom kisebb, determinált növekedésű vagy folyton növő, ez esetben jóval nagyobb tér kell neki. (Fotó: Pixabay)

Mikor ültethetők ki a palánták?

Hidegtűrő fajok – mint a káposztafélék és a saláta – már korán, mínuszok nélkül a talajba kerülhetnek. Ezzel szemben a paprika, padlizsán, uborka, tök, dinnye és paradicsom érzékeny a fagyra, és néhány fokos lehűlés is visszavetheti növekedésüket, így az előny elveszik. A paradicsom- és paprikapalántákat csak akkor hagyjuk takarás nélkül, ha éjszakai hőmérsékletük legalább 8 °C, az uborkát 11 °C, a káposztaféléket pedig 0 °C felett. Május közepéig azonban előfordulhatnak talaj menti fagyok, ezért hideg éjszakákra fátyolfóliával érdemes letakarni a palántákat.

Hogyan erősítsük a palántákat?

Az egészséges palánták tömör szövetűek, erős szárúak, nem nyúlnak meg. A megfelelő fényviszonyokkal, fejtrágyázással és fokozatos kültéri „edzéssel” (árnyékban, majd egyre több napsütésben tartva) erős, zömök palántákat nevelhetünk, amelyek kiültetés után is lendületesen indulnak fejlődésnek. A cserepes vagy tápkockás palánták különösen előnyösek, mert gyökereik nem sérülnek a kiemeléskor.

A palántázás menete lépésről lépésre

Talaj-előkészítés: Egyengessük el a területet, alakítsuk ki az öntözőcsatornákat, és jelöljük ki a sorokat madzaggal. Száraz talaj esetén előre öntözzünk.

Palánták kivétele: A lehető legnagyobb földlabdával és ép gyökérzettel emeljük ki a palántákat cserepből vagy tápkockából.

Ültetőfurat kialakítása: Használjunk ültetőfát vagy ásót, hogy megfelelő mély gödröt készítsünk. A palánta sziklevele épp a talajszint fölött legyen. Ha a palánta megnyúlt vagy ferdén áll, ferdén ültessük, hogy a szára a föld felett kiegyenesedjen.

Beiszapolás: Az ültetés után töltsük fel a földet, tömörítsük a gyökér körül, majd öntözzük be alaposan, hogy a nedves talaj közvetlenül érintkezzen a gyökerekkel.

Mire figyeljünk az ültetés után?

A palántázott növények hamarabb kezdenek teremni, így a szezon eleji, magasabb árakat kihasználhatjuk. Ugyanakkor az előny csak akkor érvényesül, ha a palánták folyamatosan fejlődhetnek: kerüljük a korai ültetést, használjunk takarást, és védjük őket a talaj menti fagyoktól.

Talajelőkészítés és gyommentesítés

A vetés előtti talaj legyen lazán morzsalékos, gyommentes, különben a gyomok elvonják a vizet és tápanyagot, sőt árnyékkal is visszavetik a palánták fejlődését.

Sor- és tőtávolság, karózás

A növény fajtájától és fajtaváltozatától függően állapítsuk meg a megfelelő távolságot: a kisebb, determinált paradicsomfajták kevesebb, a folyton növő nagyobb helyet igényelnek. A túl sűrű ültetés versengést eredményez, a túl ritka pedig gyomosodáshoz vezet. A megfelelő térállás később gyommentesítő hatású is lehet. A magasabb palántákat már rögtön karózzuk, így árnyékolás vagy vízstressz esetén sem dőlnek el, és a terméseket is könnyebb megtartani.

A beültetés „sokkja” után

A palánták kiültetése önmagában is stressz a növénynek, ezért bőséges öntözéssel kezdetben támogassuk őket. A gyökér körüli földet tömörítsük, kerüljük a levegős rétegeket, és szükség esetén gomba- vagy rovarölő szerekkel védekezzünk a kártevők és betegségek ellen. Az öntözést ritkábban, de nagyobb mennyiséggel végezzük, hogy a víz mélyre hatoljon, és a gyökerek is mélyebbre nyúljanak – ez biztosítja, hogy egy-egy kihagyott öntözés se okozzon visszaesést.

Ezekkel a módszerekkel a palántázás nemcsak megkönnyíti a korai termésbetakarítást, de jelentősen megnövelheti a hozamot és a növények ellenálló képességét is.

(Forrás: agrarszektor.hu

Megosztás

További híreink

A hazánkban őshonos lódarázs is nagyon ijesztő, hát még az ázsiai fajtatársa!

2025.06.22.

Az agresszív és emberre is veszélyes ázsiai lódarázs első magyarországi megjelenésének híre nem véletlenül járta be futótűzként a hazai sajtót. Bár ez az invazív faj 2004-ben mindössze néhány szállítmányozással behurcolt anyával indult el európai hódító útjára, mára olyan mértékben elszaporodott, hogy egyes francia városokban a méhészkedést szinte teljesen ellehetetlenítette.

Elképedés a világpiacon: Brazília mostantól védőoltás nélkül is mentessé vált a száj- és körömfájástól

2025.06.22.

Az Állat-egészségügyi Világszervezet (WOAH) elismerte Brazíliát – a világ vezető marhahúsexportőrét – mint olyan országot, amely száj- és körömfájástól mentes státusszal rendelkezik, oltás alkalmazása nélkül. Ezt egy brazil hivatalos személy és a nemzetközi szervezet szóvivője közölte.

725 kilónyi őshonos halat mentettek meg a Tiszában – közel két tonna inváziósat távolítva el a vízterületről

2025.06.22.

Újabb drámai halmentés zajlott a Tiszán: több mázsa őshonos halat sikerült megóvni, miközben tonnányi inváziós fajt távolítottak el a vízből.

A légy, ami pillanatok alatt romba dönthet egy egész gazdaságot

2025.06.22.

Egy igen tanulságos emlék felidézésével kezdte írását a téma avatott szakértője, Joao Pereira állatorvos, kereskedelmi alelnök (EMEA / APAC régiók), ügyfélélmény-szakértő (milkrite | InterPuls). Az idei húsvétkor egy autós utazáson vett részt – olyan volt, mintha egy európai regény fejezetein keresztül haladt volna: Prága, Brno, Bécs.

Hat olyan fűszernövény, amely meghálálja a visszametszést – jobban fejlődik tőle

2025.06.22.

Tegyük fel, hogy elkészült a kedvenc receptje, és kiszalad a fűszerkertbe egy kis friss zöldfűszerért – de csak megnyúlt, kókadt hajtásokat talál ott, ahol korábban egészséges növények voltak. Ez a kép elkerülhető, ha a növényeket már fiatal korban, néhány valódi levélpár megjelenése után, és később is rendszeresen visszametszi.

Vigyázat! Nem minden szamóca, ami annak látszik!

2025.06.21.

Bár az indiai szamóca (Potentilla indica) vonzó, élénk piros bogyóival könnyen megtéveszti a szemlélőt, messze áll attól, hogy a kertek finom gyümölcse legyen.

Partnerhírek
Partner

A földnek ára, a termőtalajnak értéke van

2025.06.19.

A nyári aratások után talajaink víz- és tápanyagtartalmának megőrzése vagy növelése kulcsfontosságú az őszi vetések sikerességének érdekében.

Partner

Advanta Seeds × K-Adriatica: Partnerség, ami átformálhatja az európai vetőmagpiacot

2025.06.18.

Az Advanta Seeds új stratégiai együttműködésre lépett a K-Adriatica-val, hogy tovább erősítse az európai termékkínálatát.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.500 hirdetés 212 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás