Hirdetés
Hiperspektrális érzékelés és mesterséges intelligencia: a talaj szén-dioxid-kibocsátásának nyomon követése
Az Illinois Egyetem kutatói laboratóriumi talaj hiperspektrális adatain alapuló új gépi tanulási módszerek segítségével pontos becsléseket adhatnak a talaj szervesszénszintjéről.
A talaj szervesszéntartalmának regionális, nemzeti vagy globális szintű megértése segítheti a tudósokat a talaj általános egészségi állapotának, a növények termelékenységének és akár a világ szénciklusainak előrejelzésében.
Klasszikus módon a kutatók talajmintákat gyűjtenek a terepen, majd visszaviszik a laboratóriumba, ahol elemzik az anyagot, hogy meghatározzák annak összetételét. Ez azonban idő- és munkaigényes, költséges, és csak bizonyos helyszínekre vonatkozóan ad felvilágosítást.
Hirdetés
Laboratóriumi talaj, hiperspektrális adatok
Egy nemrégiben készült tanulmányban az Illinois Egyetem kutatói azt állítják, hogy a laboratóriumi talaj hiperspektrális adatain alapuló új gépi tanulási módszerek ugyanilyen pontos becsléseket adhatnak a talaj szerves szén-dioxid-kibocsátásáról. Tanulmányuk megalapozza a légi és műholdas hiperspektrális érzékelés használatát a felszíni talaj szervesszéntartalmának nagy területeken történő nyomon követésére.
A tanulmány vezető szerzője, Sheng Wang és munkatársai az USDA Natural Resources Conservation Service nyilvános talajspektrum-könyvtárát használták fel, amely több mint 37 500 terepen gyűjtött adatot tartalmaz, és az Egyesült Államok összes talajtípusa szerepel benne. A talaj egyedi spektrális sávokban veri vissza a fényt, amelyeket a tudósok a kémiai összetétel meghatározásához értelmezni tudnak.
A gépi tanulási algoritmusok teljes skálája
Andrew Margenot, a növénytani tanszék adjunktusa és a tanulmány társszerzője szerint a széntartalmat egy ismeretlen minta beolvasásával és egy évtizedek óta használt statisztikai módszer alkalmazásával lehet meghatározni. „Itt azonban megpróbáltunk átvilágítani nagyjából minden lehetséges modellezési módszert. Tudtuk, hogy ezek közül néhány modell működik, de az újdonságot a skála jelenti, és az, hogy a gépi tanulási algoritmusok teljes skáláját kipróbáltuk.”
Miután a talajkönyvtár alapján kiválasztották a legjobb algoritmust, a kutatók szimulált légi és űrből származó hiperspektrális adatokkal tették próbára. A várakozásoknak megfelelően modelljük figyelembe vette a felszíni spektrális felvételekben rejlő „zajt”, rendkívül pontos és nagyméretű képet adva vissza a talaj szervesszéntartalmáról.
Kaiyu Guan, a kutatás vezetője, az ASC alapító igazgatója, az NRES docense elmondta: „Ez a munka megalapozta a hiperspektrális és multispektrális távérzékelési technológia használatát a talaj szén-dioxid-tulajdonságainak talajfelszíni szintű mérésére. Ezáltal lehetővé válik a skálázás mindenhol.”
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
A szója az agráriumban kikerülhetetlen alkalmazkodás egyik legjobb eszköze
Egyre többen, de még így is csupán csak a magyar mezőgazdasági vetésterület 2,7 százalékán termesztik a szóját. A jövő növényeként tekintenek rá, óriási fejlődési potenciál előtt áll – hangzott el a Karintia Kft. által rendezett Szója Szakmai Napok 2024. rábakecöli eseményén, ami a négyállomásos sorozat harmadik helyszíne volt. Bene Zoltán cégvezető meglepően nagyszámú érdeklődő gazdálkodó előtt érvelt a szójatermesztés mellett.
Ha őszi gyomirtás, akkor LEGATO TRIO
Éghajlatunk változása miatt egyre nagyobb jelentőséggel bír kalászos kultúrákban az őszi gyomirtás. Az őszi gabonákat egyre korábban és csökkentett tőszámmal vetik, így már ősszel is jelentős lehet a fertőzési nyomás.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 74 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés