Hirdetés
Hilda, a génmódosított marha, kevesebb gázt fog kiengedni magából a környezetvédelem érdekében
Hilda génjeit úgy módosították, hogy megakadályozzák a káros üvegházhatású gázok kibocsátását böfögéskor és szellentéskor. A szarvasmarhák metánkibocsátása jelenleg az összes légszennyezés 5 százalékát teszi ki, ezért az állomány egyre nagyobb hatást gyakorol a globális klímaviszonyokra.
Az Euronews írta meg, hogy Hilda megalkotásához meg nem nevezett anyjától vettek petéket, és speciálisan kiválasztott bikák spermájával termékenyítették meg. A kutatók reménye szerint ezzel akár a nulla metánkibocsátás is elérhető a szarvasmarháknál, amikor Hilda és társai átveszik a terepet az eddig több gázt termelő elődöktől.
Hirdetés

A tehenek böfögése és szélkibocsátása során keletkező metán 28-szor jobban felmelegíti a légkört, mint a szén-dioxid.
Gyorsulásban
Az emberiség jelenleg mintegy kétszázszor több marhahúst és tejterméket fogyaszt, mint 1900-ban, így az állatok jelentette környezetterhelés hatalmasat nőtt - írta a cikk. A kevesebb gázt termelő szarvasmarhák tenyésztése most felgyorsulhat, mert a szervezeten kívüli megtermékenyítés (in-vitro, IVF) alkalmazása azt jelenteti, hogy Hilda is jóval korábban korábban érkezett meg, mint ahogy a hagyományos tenyésztési technikákkal korábban várható volt.
Az eljárás többszöri megismétlése a kutatók szerint megnöveli a „genetikai haszon” arányát az állományban, így felgyorsítja a „metánhatékonyabb” állatok kiválasztásának és tenyésztésének folyamatát.
Hilda a Dumfries-i székhelyű Langhill-állomány 16. generációjának tagja, ahol már fél évszázada végeznek ilyen kísérleteket. A Cool Cows projekt (Hideg tehenek-program), amelyben a kisasszony is részt vesz, olyan szarvasmarhák genetikai szelekcióját foglalja magában, amelyek kevesebb metánt termelnek, sőt, idővel talán semennyit.
Richard Dewhurst professzor, a kutatás egyik partnere szerint „a tejtermékek globális fogyasztása folyamatosan növekszik, ezért az állattenyésztés fenntarthatósága rendkívül fontos. Így Hilda születése rendkívül jelentős pillanat az Egyesült Királyság hús- és tejipara számára. Ennek érdekében újabb módszereket is alkalmazni fogunk a metán-hatékony elit üszők kiválasztásához" - fogalmazott.
Az állományt számos korábbi tanulmányban is felhasználták már, amikor a tejtermeléssel járó üvegházhatású gázkibocsátást vizsgálták. A kutatási körbe tartozik a különböző étrendek és a takarmányozás újragondolása, valamint a műtrágyáknak a legelőkre gyakorolt hatása.
A modern tömegtermeléses állattenyésztés olyan komplex folyamat, amelyben sok más külső tényező is szerepet játszik, ezért az emésztési folyamatban külön megfigyelik az istállók hőmérsékletét, az ivóvizet, a szintetikus takarmányanyagokat, és a különféle gyógyszereket is.
A programban szintén részt vállaló Paragon Állatorvosi Csoport vezetője szerint az állomány "metánhatékonyságának" genetikai javítása kulcsfontosságú fejlemény az ágazat fenntarthatóságának védelmében. „ Ez a változás biztosíthatja, hogy a lakosság továbbra is tápláló és egészséges élelmiszerekhez jusson, de úgy, hogy eközben a mérgező gázkibocsátás környezeti hatását is ellenőrizni tudjuk” – mondta Dr. Rob Simmons.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni
2025.03.20.Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatMagro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 193 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés