Az antibiotikumok élelmiszertermelő állatoknál történő felhasználása globális szinten az egyik legfontosabb állategészségügyi és közegészségügyi kérdés, különösen a rezisztencia kialakulásának fényében. Az Európai Unió és Magyarország is egyre szigorúbb szabályozásokkal igyekszik visszaszorítani a túlzott és nem megfelelő antibiotikum-használatot, amely veszélyezteti mind az állatok, mind az emberek egészségét. A 2023-as magyarországi adatok tükrözik ezeket a törekvéseket, miközben rávilágítanak az antibiotikum-felhasználás terén fennálló kihívásokra is.

Javuló jelentési hajlandóság, de továbbra is pontatlan adatok

2023-ban az antibiotikumok felhasználásának és forgalmazásának nyomon követése terén Magyarországon is előrelépés történt. Az élelmiszertermelő állatok antibiotikumos kezeléseiről a jelentési hajlandóság javult, ami azt mutatja, hogy az állatorvosok és a gazdálkodók egyre inkább tudatában vannak az adatszolgáltatás fontosságának. Az előző évhez képest 16,5%-kal több tenyészetkódról érkezett jelentés, és nőtt a jelentést benyújtó állatorvosok száma is.

sertés
Fotó: Pixabay

Ugyanakkor továbbra is gondot okoz a pontatlan adatok rögzítése. Az ilyen hibák miatt nehéz pontos képet alkotni az antibiotikumok tényleges felhasználásáról, ami akadályozza a hatékony szabályozást és az esetleges visszaélések felderítését.

Az antibiotikumok felhasználásának kategóriái és trendjei

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által meghatározott AMEG (Antimicrobial Expert Group) kategóriák alapján Magyarországon a leggyakrabban használt antibiotikumok a „D” kategóriába tartoznak, amelyek alkalmazása óvatosságot igényel. Ezek a szerek továbbra is dominálnak az állatgyógyászatban, ami nem feltétlenül negatív, hiszen ez a kategória kevésbé kritikus a humángyógyászat szempontjából.

A „B” kategóriás készítmények, amelyek használata korlátozott, szintén jelentős mennyiségben jelen vannak. Ezek a szerek olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek a humán egészség szempontjából kritikusak, ezért ezek alkalmazásának csökkentése kiemelt cél. A csoportos kezelésre használt antibiotikumok szintén nagy számban kerülnek felhasználásra, bár ezek helyett az egyedi, célzott terápiák előnyben részesítése lenne a cél.

Az idei adatok szerint több mint felére csökkent a „C” kategóriás készítmények értékesítése, ami pozitív trendként értékelhető. Azonban az eladott és a felhasznált készítmények mennyisége továbbra sem egyezik, ami arra utal, hogy az antibiotikumok egy része még mindig nem kerül megfelelően dokumentálásra.

Szigorodó szabályozás és további kihívások

Az antibiotikumok használatának szigorúbb szabályozása 2022 januárja óta van érvényben Magyarországon. 2023-ban az Európai Unió is bevezette a kötelező adatszolgáltatást az EMA felé, ami egy fontos lépés az egységes és átlátható antibiotikum-felhasználás felé. A szigorúbb vényírási szabályok bevezetésével a cél az volt, hogy csökkentsék a nem megfelelő és túlzott antibiotikum-használatot, és javítsák a felhasználás nyomon követhetőségét.

Az adatok alapján azonban még mindig jelentős különbségek mutatkoznak az antibiotikumok eladási és felhasználási adatai között, ami további kihívásokat jelent a szabályozók számára. A pontos jelentések és a kategóriák szerinti szigorúbb besorolás elősegítheti a B kategóriás, kritikus fontosságú antibiotikumok visszaszorítását, valamint a csoportos kezelések arányának csökkentését.

Adatszolgáltatás fontossága és a jövőbeli kilátások

A 2023-as adatok elemzése alapján kijelenthető, hogy Magyarországon javuló tendenciát mutat az antibiotikum-felhasználás nyomon követése, azonban az adatok pontossága és a kategóriák közötti eloszlás még mindig kihívást jelent. Az antibiotikum-rezisztencia elleni küzdelem egyik legfontosabb eszköze az adatok pontos és teljes körű rögzítése, valamint a szigorú szabályozások betartása. Az állatorvosok és gazdálkodók felelőssége ebben kulcsfontosságú, hiszen az állategészségügyi célú antibiotikum-használat közvetlen hatással van a humán egészségre is.

A jövőben a szabályozások szigorítása és a tudatosság növelése mellett a technológiai fejlesztések, mint például az automatizált jelentési rendszerek bevezetése, segíthetnek a pontosabb és hatékonyabb adatszolgáltatásban. Az antibiotikumokkal kapcsolatos részletes adatok átláthatósága és pontossága alapvető fontosságú ahhoz, hogy a jövőben hatékonyan csökkenteni lehessen a rezisztencia kialakulásának kockázatát, és biztosítani lehessen mind az állatok, mind az emberek egészségét.

Forrás: Nébih

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A földalapú támogatások megváltoztatása csődbe vinné a családi gazdaságokat?

2024.11.06.

A gazdaszervezetek célja, hogy az uniós agrártámogatások átalakítása ellen indított online petícióhoz nemcsak a gazdatársadalom, hanem a fogyasztók támogatását is megszerezzék.

Milliárdos támogatások az öntözésfejlesztésre – Használja ki a lehetőséget!

2024.11.06.

A cél az öntözött területek arányának növelése, amire november elején 65,8 milliárd forint keretösszeggel újabb két pályázati konstrukció is elindult.

Szükséges-e a szójavetőmag oltása? Szakmai érvek és ellenérvek

2024.11.06.

A szójatermesztés során gyakran felmerül a kérdés, hogy szükséges-e oltani a vetőmagot az optimális fejlődés és termés érdekében.

Megoldások és megelőzési tippek az örökzöldek kopaszodásához

2024.11.06.

Ha az örökzöldek kopaszodni kezdenek, az nemcsak a kert esztétikáját rontja, de a növények egészségére is veszélyt jelenthet.

Országos erdészeti fórumsorozaton lehet kérdezni a NAK szakembereit

2024.11.06.

Aktív a NAK Erdészeti Szakértői Hálózatának 2024. őszi erdészeti tájékoztatási kampánya, több helyszínen lehet a témáról többet megtudni és kérdezni

5 tipp, hogy a ciklámen egész télen virágozzon

2024.11.06.

A ciklámen (Cyclamen spp.) az egyik legkedveltebb dísznövény, amely szépségével és változatos színeivel ékesíti az otthonokat és kerteket.

Partnerhírek
Partner

Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?

2024.10.28.

Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
FitoNatur KationMix
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur KationMix

21 140 HUF / kanna

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás