Az aratás előtt mintegy másfél hónappal a repcét szemre jobbnak látták a gazdálkodók, mint amit aztán az eredmény mutatott. Talán ezért is lettek óvatosabbak a becsléseikben, mire eljött a búza aratása. A termelők jóval kedvezőtlenebb várakozásokkal indultak a gabonatáblákra, mint amit végül learattak. Az adatok szerint az elmúlt 12 évben csak egyszer fordult elő, hogy több búza jött le egy hektárról. A minőség viszont nem a legjobb.

Az Agrárminisztérium írta meg, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara adatai alapján az őszi búza aratásának végeztével az idei 864,5 ezer hektáros termőterületen az országos termésátlag 5,8 t/ha körül alakult. Ez az érték meghaladja a tavalyi termésátlagot – és sokkal jobb attól, mint amire a gazdálkodók előzetesen számítottak. A gazdák többsége a tavalyitól egy kicsivel rosszabb terméssel kalkulált, ami alapján 5,5 t/ha-ra várták az országos átlagot.

Az aratás előtt mintegy másfél hónappal a repcét szemre jobbnak látták a gazdálkodók, mint amit aztán az eredmény mutatott.
Az aratás előtt mintegy másfél hónappal a repcét szemre jobbnak látták a gazdálkodók, mint amit aztán az eredmény mutatott

A hektáronként 5,8 tonna körüli országos termésátlag kis mértékben meghaladja a tavalyi és az elmúlt öt év adatait is.

A legmagasabb átlagokat (6,8 tonnát) Baranya, Tolna és Vas vármegyékből jelentették, a legalacsonyabbakat (5 tonna körül) Pest, Nógrád és Bács-Kiskun vármegyékből. A hozamok és a terület alapján az idei búzatermés csaknem 5 millió tonna, ami bőven fedezi a 3 millió tonna körüli éves hazai felhasználást. Az étkezési minőségű kategóriába sorolható termés is elegendő az 1,1 millió tonna körüli hazai éves őrlési szükséglet kielégítésére. A jelenlegi szezonban kialakult hazai búzaárak figyelembevételével az 1 kilogrammos kenyér előállításához felhasznált búza értéke nem haladja meg a 100 forintot. 

Az árpahelyzet

Az őszi árpa betakarítása fejeződött be legkorábban. A korábbi évekhez képest kisebb területen (260 ezer hektár) 5,7 t/ha-os hozam alakult ki, ami 3,7%-kal magasabb a tavalyi értéknél, és lényegében megegyezik az elmúlt öt év átlagával. Az egyes vármegyék között lényeges eltérések vannak. A dunántúli vármegyék jellemzően kedvezőbb, míg a közép-magyarországi és egyes dél-alföldi vármegyék gyengébb hozamokat produkáltak, amit döntő mértékben az időjárási tényezők okoztak. Az összes őszi árpatermés megközelíti az 1,5 millió tonnát, ami bőven fedezi az éves kb. 1 millió tonnás hazai felhasználást.

A véglegesnek minősíthető adatok alapján a rozsnál 2,9 t/ha, a tavaszi árpánál 4,7 t/ha, a tritikálénál 4,3 t/ha, a zabnál pedig 3 t/ ha a termésátlag, amelyek nagyrészt megfelelnek az elmúlt évek átlagos értékeinek.

A repce eredményei

Az országos termésátlag 2,5 t/ha körül alakult, ami kifejezetten gyenge, a 2022. és 2012. évi évekéhez mérhető. Egy május elején készült körkép szerint a termelők ennél optimistábbak voltak a kilátásokat illetően, így az országos termést 470 ezer tonnára becsülték. Ez nem jött össze, a 174 ezer hektáros terület mellett az össztermés 432 ezer tonna körüli lett.

Az őszi vetésű növényi kultúrák közül az idei év időjárása az őszi káposztarepcét viselte meg leginkább, a korábbi évekhez képest érezhetően alacsonyabb - 174 ezer hektáros - terület és a korábbi időszakoknál ugyancsak kisebb hektáronkénti hozamok összetett hatása miatt az összes termés 432 ezer tonna körül alakul.

A magborsót is betakarították a gazdák, a 13 ezer hektáros területen az országos termésátlag hektáronként 2,4 tonna, ám jelentős mértékű a szórás az egyes vármegyék között - írták.

Megosztás

További híreink

Közösen fejleszt algoritmust a precíziós gazdálkodáshoz a MATE és a TERRA-COOP

2024.10.14.

Halad a „Szántóföldi növénytermesztés permetezési hatékonyságának növelése, a növényi növekedési periódusok konvolúciós neurális hálózat alkalmazásával történő felismerésével” – című projekt.

A hét második felében éjszaka már megjelenhetnek a mínuszok

2024.10.14.

A hét elején változékony idő várható, napos és felhős időszakok váltakoznak, kisebb eső csak szórványosan fordulhat elő. A hét második felében több napsütésre számíthatunk, de a hőmérséklet reggelente 0 fok köré is hűlhet, míg nappal 12 és 19 fok között alakul.

Az agrártámogatási rendszerben az első lépés a gazdákkal való egyeztetés lenne a MAGOSZ főtitkára szerint

2024.10.14.

A gazdákkal együttműködésben kialakított, a termelőket nem hibáztató, hanem partnerként kezelő agrártámogatási rendszert szeretne látni a közeljövőben Cseh Tibor András, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) főtitkára.

Alapvető útmutató a savas talajba ültetéshez – a kerti talajok pH-értékének megértése

2024.10.13.

Ahogy a csípős őszi levegő beköszönt az ültetési szezonba, előfordulhat, hogy különféle növényekkel bővíthető a kert, beleértve azokat is, amelyek a savanyú talajban virágoznak. Alapvető fontosságú, hogy megértsük, hogyan teremtsünk megfelelő környezetet ezeknek a savkedvelő növényeknek, hogy virágozhassanak, és életet vigyenek a környezetünkbe.

GNSS antennák robotfűnyírókhoz

2024.10.13.

A helymeghatározás, a navigáció és az akadálykerülés a robotfűnyírók működésének kulcspontjai. A fúziós pozicionálási technológia pedig, mint például az RTK+ultrason/IMU/vision, az egyik főbb technológia.

Az űrben termesztik a paradicsomot, a római saláta után másodikként

2024.10.13.

„Jelenleg a NASA-val közös kísérleti tervünk véglegesítésén dolgozunk” – mondja Martha L. Orozco-Cardenas, Ph.D., a Riverside-i Kaliforniai Egyetem Növénytranszformációs Kutatóközpontjának igazgatója. „Célunk, hogy a paradicsomot az Advanced Plant Habitat Mission 08 (APH08) során dobjuk piacra” – mondta Orozco-Cardenas, aki Robert Jinkerson docenssel együttműködve fejlesztette ki a paradicsomot.

Partnerhírek
Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Partner

Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!

2024.10.09.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 600 hirdetés 100 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás