A nagyragadozók közül a farkas hazánkban még mindig ritka, de állománya növekszik, főként az Északi-középhegység erdeiben él. Annak kicsi az esélye, hogy valaki találkozzon vele, hiszen még az erdőt rendszeresen járó emberek is csak alkalmanként, rövid időre veszik észre. A térségben lakók háziállatait viszont védeni kell, mert azokra (birkákra, tehenekre, lovakra, kutyákra) a farkas táplálékforrásként tekint.

A nagyragadozók közül a farkas hazánkban még mindig ritka, de állománya növekszik, főként az Északi-középhegység erdeiben él - írta a Magyar Mezőgazdaság. A szürke farkas testszíne, nevével ellentétben a fehértől a feketéig változhat, a hazai egyedei szürkés színűek. Testtömege 30-60 kilogramm, törzse 100-170 centiméter hosszú, a farka rövid (30-75 cm), a vége fekete, a marmagassága pedig átlagosan 75 centiméter. Szaglása és hallása egyaránt kitűnő, több kilométerről képes felvenni a zsákmányállat szagát, vagy meghallani fajtársa üvöltését.

A nagyragadozók közül a farkasok hazánkban még mindig ritkák, de állomány növekszik, főként az Északi-középhegység erdeiben él

Azt a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság írta meg, hogy Magyarország legújabb kori történelmében ez a nagyragadozó faj a korábbi állapotokhoz képest csak kisebb egyedszámban volt észlelhető. Tény azonban, hogy az 1970-as évektől már a faj szaporodása is bizonyított volt, elsősorban az Északi-középhegység kevésbé zavart részein. Hol több példány, hol csak néhány kóborló farkas rótta az erdei utakat. Ma már a nagyragadozók száma Európa-szerte valamelyest növekszik.

Délre jöttek a farkasok

2004 novemberében 170-220 km/órás széllökésekkel söpört végig a vihar a Magas-Tátra déli oldalán és 750-1300 méteres magasságban szinte letarolta az erdőt. 2014-ben pedig az Alacsony-Tátra erdeit ritkította meg az orkán. Ezek az élőhelyek annak a szlovákiai farkas állománynak is a lakóhelyét jelentik, amelyek az észak-magyarországi farkasok forráspopulációit is jelentik. Természetes, hogy az élőhelyi változások következtében a farkasok déli irányba terjeszkedve telepedtek meg hazánkban. Itt megfelelő élőhelyeket találva maguknak, jelenleg már rendszeresen családokat alkotnak, szaporodnak is.

Felvételek, adatok és szaporulatok

A kamerák elhagyatottabb helyeken, és erdei turistautak közelében is készítenek felvételeket és évente akár több száz észlelést is rögzítenek a faj egyedeiről, a farkascsaládok életéről. Ugyanakkor annak ellenére, hogy rendszeresen van szaporulat, a Bükk területén tartósan jelenlévő egyedek száma jelentősen nem fog változni. A tapasztalatok szerint a szaporulatnak csak mintegy a fele éli túl az első két évét, a többiek elsősorban a különböző betegségek, tapasztalatlanságuk miatt szerzett sérülések miatt pusztulnak el. Sajnos, ahogy az elmúlt évek tapasztalata azt is mutatja, az illegális elejtés is komolyan károsíthatja a bükki farkas állományt.

Az Igazgatóság munkatársai más tudományos intézetekkel karöltve folyamatosan térképezik fel az itteni nagyragadozók „családfáját”, azaz a genetikai leszármazási kapcsolatainak feltárását.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Virágpompába öltöztetné a teraszt? Mutatjuk, hogyan készüljön a tavaszi ültetésre

2025.04.27.

Az érkező tavasz biztos jele, ha a kertészetekbe betérve szembe találjuk magunkat a kora tavaszi, hajtatott hagymás és más tavaszi virágok kavalkádjával. A választás nem könnyű, jól jön az inspiráció, és néhány ötlet.

AutoTractor készlet: autonóm mezőgazdaság 24 óra alatt

2025.04.27.

A Carbon Robotics bemutatta az AutoTractor készletet, amely lehetővé teszi a John Deere 6R és 8R traktorok távoli és autonóm működtetését egy olyan, könnyen felszerelhető rendszerrel, amely kevesebb mint 24 óra alatt telepíthető.

Kínai gyártók zúzzák szét a piacot: már 500 euróért is kaphat automata kormányzást

2025.04.27.

A kínai gyártók forradalmasítják az utólag beszerelhető automata kormányzási rendszerek piacát költséghatékony és fejlett technológiát kínáló megoldásaikkal. Ennek eredményeként világszerte csökkennek az árak, miközben a hagyományos márkák kénytelenek újragondolni árképzési stratégiáikat, valamint fejlesztéseket végrehajtani.

A mocsári hibiszkusz: nyár tündöklő csodája

2025.04.27.

A mocsári hibiszkusz nemcsak szép, de hasznos is: virágai méheket, pillangókat vonzanak.

A magyar üvegházi termelés technológiai forradalom előtt áll

2025.04.26.

Az intelligens üvegházak új korszakát kell megteremtenünk, ahol a mesterséges intelligencia valós idejű riasztást küld a növények stresszjelzéseiről, az okosrendszerek automatikusan beállítják az optimális klímakörülményeket és a digitális monitorozás lehetővé teszi a tápanyagellátás milliméterre pontos szabályozását.

Rovarfehérjén nevelt pisztrángok a finn boltokban – a világon elsőként!

2025.04.26.

Finnország történelmet írt a tengeri élelmiszerek terén. A fenntartható akvakultúra irányába tett úttörő lépésként négy finn cég bejelentette: megkezdték a világ első olyan szivárványos pisztrángjának forgalmazását, amelyet rovarfehérjével neveltek.

Partnerhírek
Partner

Erő, hatékonyság és precizitás egy gépben – Strautmann Primus önjáró takarmánykeverő kocsi

2025.04.25.

A Strautmann Primus önjáró takarmánykeverő kocsi nem pusztán egy gép, hanem egy komplett takarmányozási rendszer, amely egyesíti magában a felrakodás, a keverés és a kiosztás, valamint egyedülálló módon, az üzemeltetés összes műveletét.

Partner

Akár már drónnal is!

2025.04.25.

A Coragen® 20 SC és az Inecor® rovarölő szer is megkapta az engedélyt drónnal történő kijuttatásra különböző kukoricakultúrákban a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke elleni védekezésre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 198 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás