Ismét megkerestünk néhány, a magyar mezőgazdaságban dolgozó szakembert. Körkérdés formájában a technológiájuk hatékonysága felől érdeklődtünk tőlük, és arra is kerestük a választ, hogyan néz ki ez a hatékonyság számokban, a gyakorlatban. Íme, a kapott válaszok.

Az AGRO.bio-portfólió mely elemének, terméknek vagy technológiának van a legnagyobb hozadéka a termelés hatékonyságára?

Jelenleg a tavaszi talajoltási technológiák termékei a legidőszerűbbek, ezeket ajánlom a termelők figyelmébe. A BactoFil® növényspecifikus oltóanyagok aktivizálják a termőtalajt, ha a vetés előtti magágykészítéskor vagy legkésőbb a vetéssel egy menetben juttatják ki őket. A cél ezzel a művelettel, hogy a termesztett növényeinknek különböző előnyöket biztosítsunk, például a levegő nitrogénjének megkötése nitrogénmegkötő baktériumokkal. Ezzel a megoldással nagyjából 60 kg nitrogén hatóanyagnak megfelelő hatást tudunk elérni, amihez korlátlan mennyiségű légköri nitrogén áll rendelkezésre.

Daoda Zoltán az AGRO.bio szakmai igazgatója
Daoda Zoltán az AGRO.bio szakmai igazgatója

Ez igaz a hagyományos oltótermékeinkre (BactoFil® A 10, B 10, Kukorica, Kalászos, Napraforgó, Repce) is, a szója, illetve a pillangós növények számára kifejlesztett termékek hatását kiegészítve pedig a rhizobiumok szintén folyamatosan és nagy mennyiségben tudják a nitrogént a vegetáció során megkötni. 

Miért, mi a magyarázat mögötte?

Mivel élő anyagról van szó – egy milliliterben több mint 1 milliárd, tehát 109 élő mikroszervezet található –, nagy a jelentősége, hogy az előírásokat betartva alkalmazzák. Nagyon oda kell figyelni a minőségre, keverhetőségre, illetve a termékeket kétmenetes kijuttatás esetén is 20-30 percen belül be kell forgatni, mert a nap UV-sugárzása tönkreteszi őket.

BactoFil A10

BactoFil B10

Hogy néz ki ez a hatékonyság számokban?

Ha költséget kalkulálunk, ne hagyjuk figyelmen kívül: a technológiával nemcsak nitrogént, hanem mintegy 35 kiló foszfor, illetve kálium hatóanyagnak megfelelő hatást biztosítunk a vegetáció során. A baktériumok ugyanis az ásványi, nem hozzáférhető foszfort és káliumot szabadítják fel és mobilizálják a növények fejlődési igénye szerint. 60 kg nitrogén, illetve 35-35 kg foszfor és kálium kijuttatásával számolva ásványi vagy műtrágya formájában ezek az elemek körülbelül öt-hatszorosába kerülnek, mint a mi termékeink, ráadásul elemi formában vannak, és nem szerves kötésben. A baktériumok ezeket szerves kötésben tartják a talajban, így sokkal stabilabban, hosszabb távon tudják raktározni a növények számára. Eközben gátolják, lassítják a visszaásványosodást, illetve nitrogén esetében a kimosódást nitrát formájában vagy tömörödött, levegőtlen talajban a denitrifikációt, amikor a nitrogén visszakerül a légkörbe. 

Ha valaki költséghatékonyan termel, számít neki a profit, és nem a megszokások alapján dönt, megéri szemléletet váltania és a mi több mint 20 éves technológiánk mellett letennie a voksát. Fizikai és kémiai megoldások helyett normál klimatikus és talajviszonyok esetén a biztonságos tápanyag-utánpótlás biológiai technológiákkal is elvégezhető, mégpedig előre tervezhetően, jelentős költségcsökkenést elérve, környezetkímélő módon. Ezenfelül, érdemes számolni az egyéb kedvező hatásokkal is, amit a talajbaktériumok biztosítanak. Ezek közé tartozik a biokontrollhatás (növényvédelem), a talajszerkezet javítása, a szervesanyag-építés és a kismértékű cellulózbontás is – mind olyan adalék, amely a termőtalaj minőségét folyamatosan javítja. Tehát a tápanyagoldalon jól kalkulálható jelentős költségmegtakarítások mellett az egyéb pozitív hatásokat ugyan nehéz számszerűsíteni, de a jelentőségük vitathatatlan.


Melyik típusú baktériumkészítménynek van a legnagyobb hozadéka a termelés hatékonyságára?

Dr. Pénzes Éva_Magyar Talajvédelmi Baktériumgyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége
Dr. Pénzes Éva a Magyar Talajvédelmi Baktériumgyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetségének ügyvezetője

A talajoltó baktériumkészítmények és a tarlóbontó termékek között a több baktériumtörzset (legalább hármat) tartalmazó készítmények bizonyulnak a leghatékonyabbnak a termelés szempontjából. Ezek a komplex készítmények többféle funkciót töltenek be, hozzájárulva a növény fejlődéséhez és a talajszerkezet építéséhez. A pillangós virágú növények esetében a rhizobium törzseket tartalmazó készítmények a gümőképződést támogatják, ezzel javítják a termésátlagot és a minőséget is. Különösen hatásosak, ha vetőmag rhizobiumos kezeléssel kombinálják őket.

Miért, mi a magyarázat mögötte?

A talajoltó baktériumkészítmények kulcsszerepet játszanak a növény tápanyagellátásában és a talaj szerkezetének javításában. A nitrogéngyűjtő baktériumok biztosítják a növény számára szükséges nitrogént, míg a feltáró baktériumok a talajban kötött káliumot és foszfort alakítják felvehető formává. Ezen kívül fontos mikroelemeket, például vasat, cinket, valamint vitaminokat is biztosítanak. Bizonyos törzsek növényi hormonokat termelnek, amelyek serkentik a gyökér- és hajtásnövekedést, segítve ezzel a növény fejlődését. A talajszerkezet javításában az exopoliszacharidokat termelő baktériumok játszanak szerepet, amelyek elősegítik a mikroaggregátumok képződését. Ezek az aggregátumok kedvező talajszerkezetet alakítanak ki, amely javítja a talaj víz- és hőháztartását, különösen aszályos időszakokban. Továbbá a szideroforokat termelő baktériumok csökkentik a kórokozó gombák szaporodását, védelmet nyújtva a növények számára. Ezeket a pozitív tulajdonságokat kizárólag a több törzsből álló készítmények képesek együttesen biztosítani.

A tarlóbontó készítményeknél szintén hatékonyabbak a többféle törzset tartalmazó termékek, amelyek különböző bontóenzimeket (pl. cellulázt, xilanázt és béta-glükozidázt) termelnek, hogy gyorsan és hatékonyan indítsák el a növényi maradványok lebontását. Az ún. pentozán-hatás elkerülése érdekében a készítmények általában nagy hatékonyságú nitrogénkötő baktériumokat is tartalmaznak.

Magyar Talajvédelmi Baktériumgyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetségének logója

Hogy néz ki ez a hatékonyság számokban?

A Nébih és a Magyar Talajvédelmi Szövetség Pécsett végzett vizsgálatai alapján a talajoltó baktériumkészítményekkel kezelt parcellák termésátlaga 9-32%-kal magasabb, mint a kezeletlen parcelláké. Szójatermesztésben különösen kiemelkedő a hatás: a duális kezelés akár 26%-os terméstöbbletet is eredményezhet. A minőségi mutatók is javulnak: a tavaszi árpa esetében szignifikánsan magasabb lett a nyersfehérje-tartalom, míg az őszi káposztarepce olajtartalma kedvezőbb értékeket mutatott a kontrollparcellákhoz képest.


A gyapottok-bagolylepke vagy a kukoricamoly kártételének van a nagyobb negatív hatása a termelésre?

A gyapottok bagolylepke és a kukoricamoly is egyaránt nagy kárt tud okozni a kukorica, és egyéb más termesztett növényeink esetén is. Az, hogy melyik károsító okozza a nagyobb kárt, vagy a nagyobb terméskiesés, nagyon változó lehet a termesztés körülményeitől, az előveteménytől, a termesztett hibridtől, az időjárási körülményektől és egy egész sor abiotikus tényezőtől függően.

A kukoricamoly általában a kukorica szárában és csövében okoz kárt, a lárvák a szárban furkálva gyengítik a növényt, ami szártöréshez vezethet.

dr. Körösi Katalin_Kukorica Kör Egyesület
dr. Körösi Katalin a Kukorica Kör Egyesület szakmai és operatív igazgatója

A csőben rágva a szemeket károsítják, ami csökkenti a termés mennyiségét és minőségét, továbbá utat nyitnak egyéb kórokozóknak. A kukoricamoly kártétele a kukoricában egyes évjáratokban nagyobb mértékű lehet, mint a gyapottok bagolylepkéé, mivel szélesebb körben elterjedt és több nemzedéke is van egy évben.

Gyapottok bagolylepke elsősorban a kukorica csövét károsítja. A lárvák a csővéget rágják, ami penészesedéshez és a szemek károsodásához vezet. A gyapottok bagolylepke kártétele a sok éves tapasztalatok szerint főleg a déli országrészekben jelentős, de az utóbbi évek változó időjárási körülményei ezen változtatnak.

Mitől függ az okozott kár nagysága?

A kártétel nagyságát többféle faktor befolyásolja, ezek egyike az időjárás. A meleg, száraz időjárás kedvez a kártevők szaporodásának. A termesztett hibrid szintén befolyásoló, mert egyes kukoricahibridek fogékonyabbak a kártevőkkel szemben, mint mások. Figyelmbe kell venni a növényvédelmi intézkedések körét is, a megfelelő időben és módon végzett növényvédelem ugyanis csökkentheti a kártételt. A témához tartozik továbbá a természetes ellenségek jelenléte: a ragadozó rovarok és parazitoidok csökkenthetik a kártevők populációját.

A kártétel negatív hatását számszerűsíteni nehéz, ez több tényező együttesének hatása a gyakorlatban. A kártétel mértékét a károsodott növények vagy csövek százalékos arányával lehet kifejezni. A termésveszteséget a károsodott szemek vagy csövek tömegének mérésével lehet meghatározni. A gazdasági kárt a termésveszteség és a növényvédelmi költségek alapján lehet kiszámítani.

A kár nagysága függ attól, hogy mi volt az elővetemény, hogy abban milyen növényvédelmi kezelések valósultak meg, hogy hány nemzedéke tud kialakulni az egyes károsítóknak és hogy milyen védelmet valósít meg a gazdálkodó.

Hogyan függ össze a rovarkártétel az aszpergillus, fuzárium megjelenésével?

A magyarázat erre a kérdésre rendkívül egyszerű. A két rovarkártevő a cső, és végső soron a szemek károsításával utat nyit a gombák fertőző képleteinek (konídiumainak), amelyek így akadály nélkül jutnak a szemek felületére és fertőzik azokat. Mindkét kórokozó gyengültségi parazita, tehát akkor betegítik meg erőteljesebben a növényt, amikor az már legyengült állapotban, rossz kondícióban van, amihez a szárazság mellett hozzájárulnak a rovarkártevők károsításai is. Ezért kiemelten fontos a rovarkártevők elleni védelem kukoricában is, mint megelőző védekezés a két mikotoxin termelő gomba ellen.


A TIMAC AGRO-portfólió mely elemének van legnagyobb hozadéka a termelés hatékonyságára?

Kürthy-Molnár Zoltán_Timac Agro
Kürthy-Molnár Zoltán a Timac Agro marketingmenedzsere

Mindenki számára jól ismert tény, hogy a mezőgazdasági termelés eredményességét soha nem egy termék, illetve annak hatékonysága fogja meghatározni. Egy olyan komplex rendszerben, mint a növénytermesztés elengedhetetlen, hogy már vetést megelőzően pontos terveink legyenek, ismerjük a területünk adottságait, a kitűzött terméscél eléréséhez szükséges tápanyag-utánpótlás mértékét. Ennek támogatására hozta létre a TIMAC AGRO több mint 10 éve a YIELD SERVICE szolgáltatást, melynek keretein belül talajvizsgálatra alapozott tápanyag-utánpótlási tervet készítenek szaktanácsadó kollégáink.

Ez a tápanyag-utánpótlási terv és a folyamatos kapcsolattartás, határszemlék szaktanácsadó kollégáinkkal, valódi támogatást jelentenek a termelés hatékonyságának növeléséhez.

Miért, mi a magyarázat mögötte?

A területi munkában intenzíven és folyamatosan résztvevő, országos szaktanácsadói hálózatunknak köszönhetően, partnereink folyamatos figyelmet kapnak a szolgáltatás során. További erősségünk, hogy a talajminták begyűjtésétől kezdődően, egészen a gyakorlatorientált tápanyag-gazdálkodási terv elkészítéséig, mindent megszervezünk, partnereinkkel folyamatosan egyeztetünk, hogy személyre szabott szolgáltatást tudjunk nyújtani.

Azt szeretnénk elérni, hogy a végeredményként kapott dokumentumok ne a fiók mélyén lapuljanak, hanem alkalmazható szakmai iránymutatást adjanak a partnereink számára, amivel optimalizálhatják a tápanyag-utánpótlást. Ennek köszönhetően költséghatékony megoldásokat is tudnak alkalmazni, ráadásul nem terhelik túl – feleslegesen - a környezetet sem.

Yield Service technológia

Hogy néz ki ez a hatékonyság számokban?

Ez elmúlt 10 évben összesen közel 1 millió hektár szántóföld tápanyag utánpótlásának tervezését végeztük el (ebben természetesen benne vanna a mintázások, tervezések és újra tervezések is). A tápanyag-utánpótlás hatékonyságának nyomonkövetése minden szaktanácsadó kollégánk érdeke és kötelezettsége. Az összegyűjtött eredményekből két példával szemléltetjük a YIELD SERVICE és a TIMAC AGRO termékek hatékonyságát:

Napraforgó és őszi búza termésátlaga Yield Service technológiával

A technológiák részleteivel kapcsolatban keresse szaktanácsadó kollégáinkat!


A VulcanAgro-portfólió mely elemének van legnagyobb hozadéka a termelés hatékonyságára?

A termékeink közül, ha csak egy termékcsoportot kellene kiemelni, amely "minden gazdálkodási" formában segít, akkor ezek a kénes-szuszpenziók lennének. Egy tiszta kén nagyon jó vadriasztó, a kén-réz-magnézium ezen felül gombaölő és védi a növényt. Egy kalcium-kén szuszpenzió pedig már komoly védelmet nyújt az UV sugárzás ellen. Ezek most a legnagyobb problémák, amelyek súlyos károkat tudnak okozni és ellehetetlenítik a gazdálkodást. Egy jól használt kénes szuszpenzió esetében nem ritka a 20-40%-os termés növekmény sem. A kijuttatás pedig hagyományos permetezővel történik, amely már sehol sem okozhat gondot.

Vázsonyi László_VulcanAgro
Vázsonyi László a VulcanAgro termékfejlesztő mérnöke

A szuszpenziók mehetnek önállóan, de egyéb lombtrágyákkal, biostimulátorokkal vagy növényvédő szerekkel együtt is.

Miért, mi a magyarázat mögötte?

Minden termék alapja a mikronizált elemi kén. Ez a kén, ami védi a növényt a környezeti stresszel szemben. A kén-réz véd a gombák okozta károk ellen, amiből lássuk be, van bőven a talajban és a levegőben. Az egyre több napsütés, a folyamatos hőhullámok pedig "szétégetik" a növényt. Egy kén-kalcium szuszpenzió, ha csak hetekre hosszabbítja is meg a növény vegetációját, már mázsákat, tonnákat tesz hozzá a mennyiséghez. Egy Profi S80, egy MagnaS vagy egy OptimuS-C, tápanyagok, amelyek nem váltanak ki stresszt a növényből, és még növényorvos sem kell, aki felírja őket. Egy MagnaS termék pedig a kén-réz mellett magnéziumot, mikroelemeket is tartalmaz, így nem szükséges más tápanyagra pénzt költeni. A saját kísérleti gazdaságunkban (Gyulatanya-Nyírtelek) elsősorban ezeknek a termékeknek köszönhetjük a közel 6 tonnás repcét, napraforgót, a bőven 120-140 tonna/ha feletti cukorrépát.

Vulcan Profi S80

Hogy néz ki ez a hatékonyság számokban?

A szuszpenziók nagyon magas hatóanyag tartalmú termékek, általában 800-1000 g/liter közöttiek. Ha azt nézzük, hogy a hektárköltsége még két kezelés esetén is 1 mázsa nitrogén árával egyenértékű és mennyivel többet tesz hozzá a termeléshez, akkor bőven, többszörösen megéri. Sok esetben elhagyhatunk egy-egy növényvédelmi kezelést, ami már önmagában több, mint ha egy kénes szuszpenziót használunk. A kén nem egy újabb "biostimulátor" amire majd támogatás fog járni. Kénhiányos a termelésünk nagyon sok növénynél, ezért erre pénzt kell fordítani. De ha már költség lesz, akkor csináljuk úgy, hogy a beruházás többszöröse térüljön meg! Pár kanna vásárlása nem teszi tönkre a gazdálkodást. Ha ki sem próbáljuk azt, amivel biztonságosabban lehet termelni, akkor miben bízunk? Egyre kevesebb a csapadék, több a növényt támadó kórokozó és a napsütés is "gyilkos". A kezünkben a megoldás, akkor használjuk!


Az ICL-portfólió mely elemének van legnagyobb hozadéka a termelés hatékonyságára?

Rácz Gábor_ICL
Rácz Gábor, az ICL növényvédelmi szakmérnöke

A száraz teleket követő súlyos esőket fagyos vagy épp zord napokkal megszakító tavaszi időjárásban csak az a gazdaság marad talpon, amely alkalmazkodik. Az ICL műtrágyagyár portfóliójában a hatékonyságnöveléshez kettős hatást egyesítenek az Agromaster részben burkolt nitrogénműtrágyák, valamint azoknak a vetéssel egy menetben, a magágyba kijuttatható változata, az Agromaster Start Mini indítóműtrágyák.

Miért, mi a magyarázat mögötte?

Speciális bevonaton belül a szilárd nitrogénforrás minimális talajnedvességgel oldott állapotúvá válik, majd ezt a szemcsék a talajhőre reagálva bocsájtják ki a növények részére, reagálva a talaj hőmérsékletére. A növényi gyantához hasonló burok 5 Celsius-fok alatti talajhőmérsékleten leállítja a nitrogénpótlást, míg felmelegedés esetén növeli a pórusokon át a tápanyagleadást. Az Agromaster és Agromaster Start Mini tápanyagok így minimalizált veszteségek mellett valósítanak meg a növény igényeire hangolt tápanyag-utánpótlást. A bevonat csökkenti az elillanási (volatilizációs) hatóanyag-veszteséget és a kimosódás kockázatát is.

Az ICL műtrágyagyár világszerte végzett nagyüzemi szántófölfi kísérletei szerint egy hagyományos mészammon-salétrom termékhez mérten átlagosan 20%-os megtakarítást lehet elérni a részben burkolt nitrogéntápanyagokkal, segítségükkel megelőzhető az egyszerű karbamid tápanyagok 70-75%-os elillanási vesztesége is. A talajhőre reagáló nitrogéntáplálás gyakorlatilag egy emberi hibáktól (tápanyagbeviteli csúcsok és üresjáratok váltakozása) mentes tápoldatozási technológiát kínál a szántóföldi növénytermesztőknek. Fontos kiemelni, hogy a szabályozott tápanyagleadással a gyökérzóna EC értéke (összes oldott só) kedvező, alacsonyan tartható, így a gyökérszőrök félig áteresztő hártyáin keresztül gyorsan felvehetőek lesznek a tápanyagok. Az egyenletes tápanyagutánpótlás igazoltan gyorsítja a gyököcske megeredését, a gyökértömeg-fejlődést, így a burkolt nitrogénforrással a gyorsabb kezdeti fejlődésen át napokkal előrébb hozható a termésképzés kritikus időszaka is. Az Agromaster és Agromaster Start Mini mini szemcseméretű indító nitrogénműtrágyákkal így mindig azt kapja a gazda és az állomány is, amiért fizetett!

Agromaster

Hogy néz ki ez a hatékonyság számokban?

Az Agromaster® Start Mini 21-21-5+2MgO+15SO3 starter műtrágyával folyamatos kísérletek zajlanak termelőinknél. A jellemzően 5-7 %-os plusz terméshozam növekedést jól magyarázza a csírázás utáni intenzívebb begyökeresedés és erősebb bokrosodás, ennek köszönhetően a jobb télállóság, valamint gyorsabb, egyöntetűbb tavaszi állományindulás. Magyarországon különösen kedvelt még az Agromaster 6-13-24+2MgO+10CaO+8SO3 2-3 hónapos hatóidejű változata a gazdák körében.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nagyjából 104 milliárd forintnyi agrártámogatás érkezett havonta a hazai gazdáknak 2024-ben

2025.04.26.

Az összes támogatási pénz csaknem 40 százalékát a növénytermesztők kapták, a kertészetek ennek a tizedét is alig.

4 különleges zöldség, amit érdemes áprilisban elültetni a nyári szezonra

2025.04.26.

Ha unjuk már a megszokott paradicsomot és babot minden nyáron, április a tökéletes időpont arra, hogy néhány hőséget kedvelő, különlegesebb zöldséget is elültessünk.

Hatszáz malac pusztult el egy német teherautóban egy baleset miatt

2025.04.26.

Súlyos baleset történt Németországban: 600 malac pusztult el, amikor az őket szállító kamion egy defekt miatt felborult.

Megkezdte a nyolcadik védekezési szezonját az országos jégkármérséklő rendszer

2025.04.26.

A NAK 2025. április 15-én beüzemelte az Országos Jégkármérséklő Rendszert (JÉGER), amely ezzel megkezdte nyolcadik védekezési szezonját.

Május 31. a kulcsdátum, ha betartja, nem marad le a tavaszi fagy miatti kompenzációról

2025.04.25.

Az április eleji rendkívüli hidegfront súlyos károkat okozott a mezőgazdasági termelésben. Nagy István agrárminiszter most a káreseményt az egész ország területére kiterjedő vis maior eseményként ismerte el.

Pontokba szedték a magyar mezőgazdaság fejlődésének útjait Gyöngyösön, négy fontos pontot ismertetett a rektor

2025.04.25.

Az “A jövő gazdáinak napja” című programot az Agrárközösség, az OTP Agrár és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) szervezte az intézmény Károly Róbert Campusán.

Partnerhírek
Partner

Erő, hatékonyság és precizitás egy gépben – Strautmann Primus önjáró takarmánykeverő kocsi

2025.04.25.

A Strautmann Primus önjáró takarmánykeverő kocsi nem pusztán egy gép, hanem egy komplett takarmányozási rendszer, amely egyesíti magában a felrakodás, a keverés és a kiosztás, valamint egyedülálló módon, az üzemeltetés összes műveletét.

Partner

Akár már drónnal is!

2025.04.25.

A Coragen® 20 SC és az Inecor® rovarölő szer is megkapta az engedélyt drónnal történő kijuttatásra különböző kukoricakultúrákban a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke elleni védekezésre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 198 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás