Ahogy a napok egyre melegebbek, április végétől kezdve felbukkannak kertjeink és parkjaink fölött a jellegzetes, kissé esetlen röptű májusi cserebogarak (Melolontha melolontha). Ezek a nagy, 2–3 centis, vörösbarna és fekete mintázatú bogarak – a hímeket sárgás, legyezőszerűen összecsukható csápjuk is megkülönbözteti a nőstényektől – nem csak a leveleinket, hanem gyökereinket is veszélyeztetik.

Éjszakai rajzás és kártétel

A nappali órákban inkább a fák lombkoronájában pihennek, de amint besötétedik, kirepülnek: ekkor rágcsálják el hatalmas mennyiségben a fiatal gyümölcsfák, díszcserjék, zöldségek és gyepek leveleit, gyakran csak a levélereket hagyva hátra. A gyökérszinten éppolyan komoly a veszély: a talajban élő pajor‑lárvák évekig rágják a növények gyökereit, ami hervadáshoz, fejlődési visszaeséshez vagy pusztuláshoz vezethet.

A májusi cserebogarak különösen veszélyesek a fiatal, frissen ültetett növényekre, a gyepre, a zöldségfélékre és a gyümölcsfák fiatal csemetéire (Fotó: Pixabay)


Hosszú fejlődési ciklus

A nőstények a földbe rakják petéiket, amelyekből 4–6 hét múlva bújnak elő a pajorok. Ezek a fehéres lárvák három életszakaszban 3–4, ritkán akár 5 évig is fejlődnek, mielőtt bebábozódva 4–6 hét múlva kifejlődnének. A föld alatti bábokból tavasszal már kifejlett cserebogarak kelnek ki, és indul újra a körforgás.

Négyéves csúcsévek

Érdemes tudni, hogy a populációk négyéves ritmusban „púposodnak”: minden negyedik tavaszon sokkal nagyobb tömegben rajzanak, és ennek megfelelően komolyabb károkra kell felkészülni. Ez a lárvák hosszú, többéves fejlődése miatt alakul így.

Ökológiai védekezés

A megelőzés kulcsa a kert egészségének fenntartása. Rendszeres, alapos talajműveléssel (ásással, forgatással) a peték és fiatal lárvák felszínre kerülnek, ahol a hideg vagy a madarak (seregély, rigó), sünök, futrinkák könnyen elpusztítják őket. Madárodúk, sünbarát bokrok és rovarhotelek kihelyezésével is növelhetjük a természetes ellenségek számát. Barátunk lehet továbbá egyes társult növény – illatuk vagy gyökérváladékuk riasztja a bogarakat –, illetve a talajtakarás (mulcsozás), ami megnehezíti a peték lerakását.

Kézi és biológiai módszerek

Kisebb területeken a reggeli órákban, lámpás vagy fénycsapda segítségével gyűjthetjük a rajzó bogarakat. A talajba juttatható nematódák (fonálférgek) pedig parazitálva képesek visszaszorítani a pajorokat.

Vegyszeres beavatkozás – utolsó lehetőség

Ha minden más kudarcot vall, engedélyezett talajfertőtlenítő vagy kontakt rovarölő szerrel mérsékelhetjük a populációt. Minden esetben tartsuk be a növényvédelmi előírásokat, és szakemberrel konzultáljunk, mielőtt vegyszert alkalmaznánk.

A májusi cserebogár elleni védekezés akkor a leghatékonyabb, ha kombináljuk az ökológiai, mechanikai és – végső esetben – vegyszeres módszereket, miközben a kertünk biológiai egyensúlyát is támogatjuk. Így megóvhatjuk növényeinket a kártevők „gyökértől a levélig” tartó támadásától.

(Forrás: agrarszektor.hu)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A hazánkban őshonos lódarázs is nagyon ijesztő, hát még az ázsiai fajtatársa!

2025.06.22.

Az agresszív és emberre is veszélyes ázsiai lódarázs első magyarországi megjelenésének híre nem véletlenül járta be futótűzként a hazai sajtót. Bár ez az invazív faj 2004-ben mindössze néhány szállítmányozással behurcolt anyával indult el európai hódító útjára, mára olyan mértékben elszaporodott, hogy egyes francia városokban a méhészkedést szinte teljesen ellehetetlenítette.

Elképedés a világpiacon: Brazília mostantól védőoltás nélkül is mentessé vált a száj- és körömfájástól

2025.06.22.

Az Állat-egészségügyi Világszervezet (WOAH) elismerte Brazíliát – a világ vezető marhahúsexportőrét – mint olyan országot, amely száj- és körömfájástól mentes státusszal rendelkezik, oltás alkalmazása nélkül. Ezt egy brazil hivatalos személy és a nemzetközi szervezet szóvivője közölte.

725 kilónyi őshonos halat mentettek meg a Tiszában – közel két tonna inváziósat távolítva el a vízterületről

2025.06.22.

Újabb drámai halmentés zajlott a Tiszán: több mázsa őshonos halat sikerült megóvni, miközben tonnányi inváziós fajt távolítottak el a vízből.

A légy, ami pillanatok alatt romba dönthet egy egész gazdaságot

2025.06.22.

Egy igen tanulságos emlék felidézésével kezdte írását a téma avatott szakértője, Joao Pereira állatorvos, kereskedelmi alelnök (EMEA / APAC régiók), ügyfélélmény-szakértő (milkrite | InterPuls). Az idei húsvétkor egy autós utazáson vett részt – olyan volt, mintha egy európai regény fejezetein keresztül haladt volna: Prága, Brno, Bécs.

Hat olyan fűszernövény, amely meghálálja a visszametszést – jobban fejlődik tőle

2025.06.22.

Tegyük fel, hogy elkészült a kedvenc receptje, és kiszalad a fűszerkertbe egy kis friss zöldfűszerért – de csak megnyúlt, kókadt hajtásokat talál ott, ahol korábban egészséges növények voltak. Ez a kép elkerülhető, ha a növényeket már fiatal korban, néhány valódi levélpár megjelenése után, és később is rendszeresen visszametszi.

Vigyázat! Nem minden szamóca, ami annak látszik!

2025.06.21.

Bár az indiai szamóca (Potentilla indica) vonzó, élénk piros bogyóival könnyen megtéveszti a szemlélőt, messze áll attól, hogy a kertek finom gyümölcse legyen.

Partnerhírek
Partner

A földnek ára, a termőtalajnak értéke van

2025.06.19.

A nyári aratások után talajaink víz- és tápanyagtartalmának megőrzése vagy növelése kulcsfontosságú az őszi vetések sikerességének érdekében.

Partner

Advanta Seeds × K-Adriatica: Partnerség, ami átformálhatja az európai vetőmagpiacot

2025.06.18.

Az Advanta Seeds új stratégiai együttműködésre lépett a K-Adriatica-val, hogy tovább erősítse az európai termékkínálatát.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.500 hirdetés 212 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás