Hirdetés
Hála a jégkármérséklő rendszer üzemeltetéséért: elismerték a legjobb hazai generátorkezelőket
Elismerést kaptak az országos jégkármérséklő rendszer országos és vármegyei legjobb generátorkezelői. Ahogy 2018 óta minden évben, 2023-ban is védte a jégkároktól a mezőgazdasági, lakossági, közületi értékeket a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által üzemeltetett országos jégkármérséklő rendszer. A rendszer működtetésének alapkövei a generátorkezelők, akik közül a legjobban teljesítők Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkártól és Győrffy Balázs NAK-elnöktől vehettek át elismerést 2024. február 7-én.
A NAK által működtetett jégkármérséklő rendszer az ország 986 pontjáról – 219 automata és 767 manuális talajgenerátor segítségével – juttat ezüst-jodidot a felhőkbe. A generátorokat 2023-ban – az április 15-e és szeptember 30-a közti védekezési szezonban – 96 napon kellett összesen 176 639 üzemórára bekapcsolni. A köztestület anyagát szemléztük.
Számok a jégkár ellen védekező rendszerről
Az eredmények a NAK szerint beszédesek: a gazdálkodók 2023-ban csak 30 678 hektárra jelentettek be jégkárt, míg 2017-ben, az utolsó évben, amikor még nem működött az országos rendszer, jóval több mint kétszer ekkora területre, 72 ezer hektárra. A rendszer évről évre bizonyítja létjogosultságát, ebben nagy szerepe van a generátorkezelőknek, akik nap mint nap készenlétben állnak és gyorsan reagálnak a riasztásokra - írták.
Hirdetés
Egy szakmai elemzés szerint 2023-ban az elmúlt közel 20 év legtöbb jégesője volt Európában, sorozatban harmadik éve dőlnek meg a kontinensen a jégeső rekordok, néhány esztendő alatt évi 2500-ról évi közel 10 ezerre nőtt a nagy, 2 centiméternél nagyobb jégszemcse-átmérőjű jégesők száma. Hazánk időben lépett a jégkármérséklő rendszer országos kialakításával. Miközben Európában négyszeresére nőtt a nagy jégesők száma, nálunk felére csökkent a jégkárral érintett terület - írták.
Ők voltak a díjazottak:
Az ország 2023. évi legjobb generátorkezelője Polotár Róbertné lett, Somogy vármegyéből.
A legjobb vármegyei generátorkezelők:
Bács-Kiskun: Szeitz Mária
Baranya: Kiss Árpád
Békés: Szabó Ferencné
Borsod-Abaúj-Zemplén: Szécsi Csabáné
Csongrád-Csanád: Fődi János
Fejér: Barabás Dávid
Győr-Moson-Sopron: Drázsnyák Róbert
Hajdú-Bihar: Kovácsné Garai Hajnalka
Heves: Nyúl Józsefné
Jász-Nagykun-Szolnok: Nagy József
Komárom-Esztergom: Somlai Miklós
Nógrád: Gácsi Mihályné
Pest: Varga Ede György
Szabolcs-Szatmár-Bereg: Pótor Dezső
Tolna: Sára József
Vas: Szücs Tibor
Veszprém: Tábori Ferencné
Zala: Réti Zoltán
A jégkármérséklő rendszer működési háttere:
A NAK által kiépített országos jégkármérséklő rendszernek a 2023-as a hatodik üzemelési éve volt, működtetéséhez az Agrárminisztérium a Kárenyhítési Alapból tavaly 1,8 milliárd forintot biztosított. A jégesők előfordulása nem zárható ki teljesen, azt viszont garantálni lehet, hogy a lehulló jégszemcsék mérete kisebb lesz annál, mint amelyek a rendszer használata nélkül hullanának le.
A talajgenerátorok ezüst-jodid tartalmú hatóanyagot égetnek el, ami feláramlással a felhőkbe jut, ott csökkentve a kialakuló jégszemcsék méretét. A jégkármérséklő rendszer működését szakmailag az Országos Meteorológiai Szolgálat támogatja.
További információk a jégkármérséklő rendszerről itt olvashatóak.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Kétszer ad, aki gyorsan ad
El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.
Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok
A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés