Ha meleg a tél, szegény lesz a gazda... így tartja egy régi német közmondás. A hónap eddigi rekordhőmérséklete Európa-szerte segít elkerülni az energiahiányt, de negatív hatással van a gazdák számára és az élelmiszerárakra.

Lengyelország egyes részein közel 20 °C, Spanyolországban pedig több mint 25 fok volt, hét európai országban minden idők legmagasabb januári hőmérsékletét regisztrálták újév napján. Mindez Európa számos részén aggasztja a gazdákat. Ha nincs hó, a vidék szenved - írja a Politico.

Fotó: Pixabay

Az enyhe hőmérséklet mérsékelte az energiaárakat, ami jó hír azoknak a fogyasztóknak, akiket Oroszország ukrajnai inváziója óta sújtottak a megugró költségek, és az erre válaszul bevezetett uniós szankciók, amelyek pusztítást végeztek a régió energiapiacán. 

A meleg tél azonban visszafoghatja a terméshozamot egy olyan időszakban, amikor a gazdálkodók már egyébként is műtrágyahiánnyal küszködnek – ez a háború újabb csapása –, és még nem heverték ki a tavaly nyári szárazságot. Ez nyomást gyakorol a régió emelkedő élelmiszeráraira, amelyek rekordmagasságon maradtak, még akkor is, amikor a teljes infláció enyhült. 

Egy friss kutatás szerint, amikor a hőmérséklet túl magasra emelkedik, az élelmiszerárak következnek.

A német Sachsen-Anhalt tartományban, ahol Carl-Philipp Bartmer gazdálkodik, decemberben két hét leforgása alatt mínusz 20 fokról plusz 17 fokra emelkedett a hőmérséklet. Soha nem tapasztalt még ehhez hasonló, örült kölönbséget. Bartmer attól tart, hogy a hőmérséklet ingadozása korai csírázásra bírja majd az őszi búzát és az árpát, de a probléma az, hogy a tél még nem ért véget. Az előrejelzések szerint a jövő héten Európa északnyugati részén a hőmérséklet a szezonális átlag alá süllyed. Amikor ez megtörténik, attól tart, hogy a 3000 hektáros földjén elvetett őszi árpa és búza akár 70 százalékát is elveszítheti. „Gazdalóként nem tehet semmilyen intézkedést a károk csökkentésére, csak abban reménykedhet, hogy a növények elég erősek.

A gyümölcsök, mint az alma, a körte, a szilva, a sárgabarack, a cseresznye és a szőlő szintén különösen érzékenyek a fagykárokra. 

Míg a meleg időszak miatt a gazdák rettegnek a következő fagytól, a hó teljes hiánya is problémákat okozhat. A melegebb és kiszámíthatatlanabb időjárás új kártevőket és ugyanazon kártevők újabb ciklusait hozza magával. Ez csökkenti a hozamokat és növeli a gazdálkodók költségeit. 

A legnagyobb probléma azonban a szakértők szerint az, hogy az európai mezőgazdasági területek nagy része a hóolvadással feltöltött vízforrásokra támaszkodik.

A hó nagyon jó a talaj öntözésére, mert beborítja a talajt és apránként olvad, így a víz lassan, hosszú időn keresztül szívódik fel. Ezzel szemben a heves esőzések gyakran lefolynak a felszínről – különösen, ha a cseppek száraz földre esnek, amely kevésbé képes felszívni a vizet. A tavalyi téli hóhiány miatt kiszáradt az ország legnagyobb folyója, a Pó, amely Olaszország mezőgazdasági központján halad keresztül. Az ezt követő nyár nehezítette a problémát, mivel az Adriai-tenger visszafolyt a Pó alsó folyásába, és megtöltötte az öntözőcsatornákat sós vízzel, amely károsítja a növényeket és a talajt.

Európa-szerte 2022 volt az eddigi második legmelegebb év. Sok helyen a legszárazabb is. Olaszországban 30 százalékkal kevesebb eső és hó esett, mint a 1991 óta mért sokéves átlag. 

Most, hogy az ország szántói szárazak maradtak az európai nyári aszály miatt, és a nagy tavak, például a Garda és a Comói tavak vízszintje több mint felére csökkent, az olasz mezőgazdaságnak hóra van szüksége. 

Az év utolsó hónapjainak esőzése némi reményt adott. A magas téli hőmérséklet azonban visszalépést jelenthet, mivel a hó hiánya a következő szezon vízellátását korlátozhatja.

A csökkenő hozamok és a gazdaságok növekvő költségeinek kombinációja viszont magasabb árakat jelent a fogyasztók számára. És ha az élelmiszerárakat emelik, az nagy valószínűséggel tovább erősíti az inflációt. Egy kutatás szerint, amikor Európában a hőmérséklet egy bizonyos pont fölé megy, a vállalkozások általában szenvednek a termelékenység és az eladások csökkenése miatt. Az élelmiszerárakra nehezedő nyomást a klímaváltozás okozta bizonytalanság okozza, hiszen Európa nemcsak melegszik, hanem időjárási mintái is kiszámíthatatlanabbak. Ezzel szembesülve a gazdálkodók és az élelmiszer-ellátási lánc más cégei készpénztartalékot akarnak felhalmozni, hogy fedezzék a megnövekedett kockázatot.

Megosztás

További híreink

Növekedés és beltartalom: a LED-fényreceptek jótékony hatása

2024.09.14.

A korszerű üvegházakban és beltéri növénytermesztő létesítményekben egyre elterjedtebb a LED-ek használata. Ez a technológia számos beállítási lehetőséget kínál, azonban ezek teljes körű kihasználásához sok vizsgálat szükséges.

Sokkal drágábban készül a jövőben a Lego: a környezetkímélés érdekében más alapanyagokból gyártják majd

2024.09.14.

A Lego cég bejelentette, hogy 2032-re teljesen lecserélik az ikonikus építőkockák gyártásához használt, fosszilis alapú műanyagokat drágább, megújuló és újrahasznosított műanyagokra

Nincs menekvés, ma, szombaton 7 vármegyére adtak ki figyelmeztetést özönvíz és szélvihar miatt

2024.09.14.

Szombat délutántól a lehulló csapadék mennyisége az ország túlnyomó részén meghaladja a 20 mm-t.

Új szabályok az importált gyümölcsökkel kapcsolatos vízhasználatról

2024.09.13.

Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) az év elején új szabályokat írt elő a betakarítás előtti mezőgazdasági víz felhasználására vonatkozóan, az Egyesült Államokba exportált friss termékek esetében.

Megvan a NAK új elnöke: helyettes államtitkár vállalta a köztestület vezetését

2024.09.13.

A NAK új elnöke, Papp Zsolt György 1981-ben született, gyakorló gazdálkodó, agrármérnöki diplomáját a Debreceni Egyetemen szerezte

1901 óta a legmelegebb nyár volt az idei - mutatjuk a letaglózó részleteket

2024.09.13.

A HungaroMet legfrissebb adatai alapján a 2024-es nyár az eddigi legmelegebb volt 1901 óta, a középhőmérséklet országosan 2,7 fokkal meghaladta az 1991–2020-as éghajlati átlagot. Több hőhullámot is tapasztaltak, és mind júliusban, mind augusztusban a maximumhőmérséklet meghaladta a 40 Celsius-fokot.

Partnerhírek
Partner

Acélcsarnok-építés? Most dupla pályázati segítséget is kaphatnak az állattartók

2024.09.13.

Újra mezőgazdasági célú pályázatok nyílnak 2024 őszén, amelyek ez alkalommal az állattartó gazdaságok versenyképességének fokozását célozzák a termeléshez szükséges eszközök korszerűsítésének vagy éppen építési beruházás finanszírozásával. Az agrárszíntéren igen elterjedt acélcsarnokok utóbbihoz kínálnak, vállalkozásra szabott épületkonstrukciókat. Nézzük a modern acélcsarnokok előnyeit!

Partner

Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag

2024.09.12.

Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet. Párat említünk ezek közül a cikkben.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

MTZ 820

Hitelesített telefonszám

5 300 000 HUF

+ áfa
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Perard Optium CL SL

Hitelesített telefonszám

35 000 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 2.900 hirdetés 68 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás