Ugyan még tombol a nyár, de lassan közeleg a gombaszezon. Évről-évre többször is elhangoznak a gombaszedés szabályai, de a környezettudatosságról kevés szó esik, pedig erre is figyelmet kell fordítani.

Eljön az ősz, sok a csapadék, még kellemes meleg az idő… ez a gombázók legkedveltebb időszaka. Egy-egy komoly esőzés után az erdők tálcán kínálják a finomabbnál finomabb gombákat, ilyenkor akár több ezer ember is megindulhat egyszerre hazánk erdeibe az ízletes gombák után kutatva.

Sokakban azonban fel sem merül az, hogy a gombák nem feltétlenül azért nőnek, hogy az emberek megegyék azokat. Sok ezer féle gombafaj él Magyarországon és mindegyiknek megvan a maga feladata az erdei ökoszisztéma fenntartásában. Gondolhatunk itt például a gyűrűs tinóru gombára, amely a vörösfenyővel él szimbiotikus kapcsolatban, vagy a sárga rókagombára, amely a tölgyekkel alkot hasonló kapcsolatot.

Egy-egy gombászással eltöltött nap alkalmával a természetjárók letérnek a kijelölt utakról, ezzel akár védett élőhelyekben is kárt tehetnek, de ami biztos, hogy hatalmas terhelést jelentenek az erdőkre nézve.

Jöjjön néhány tanács, melyeket ha megfogadnak a gombaszedők, a környezetük károsítása nélkül hódolhatnak szenvedélyüknek:

  • Csak az ehető gombafajokat szedjük le, a számunkra mérgező gombákat hagyjuk békén, ne háborgassuk őket. Attól, hogy emberi fogyasztásra alkalmatlanok, az erdei ökoszisztéma fontos alapkövei lehetnek.
  • Jóformán ingyen adja nekünk az erdő a gombákat. Cserébe bánjunk a környezettel tisztelettel.
  • Ha védett területen gombászunk, ne térjünk le a kijelölt utakról, azok mentén is sok gombafaj szedhető.
  • A gombák sem állnak rendelkezésre végtelen mennyiségben számunkra, így ne felejtsük el: naponta fejenként maximum 2 kilogramm gomba szedhető!
  • Fokozottan védett területeken tilos letérni az erdei utakról, továbbá bármiféle erdei termék gyűjtése szigorúan tilos!
  • Csak jól szellőző eszközbe (például egy kosárba) gyűjtsük a gombát. Nem jól szellőző edénybe, vagy zacskóba történő szedés komoly kockázattal jár, az így gyűjtött gomba ugyanis könnyen megnyomódik, ettől gyorsul az anyagcseréje, gyorsabban romlik, így gyomorrontást is kaphatunk.
  • A leszedett gombát mielőbb vizsgáltassuk be szakértővel, csak ezt követően fogyasszuk el!

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Megújítja az állattenyésztést az EuroTier 2024, megvan a részletes program Hannoverben

2024.10.10.

A 2024-es év novemberében az EuroTier, a világ vezető szakmai állattenyésztési és állattartási szakvására kiállítással és sok technikai programmal, számos piacvezető és vezető iparági szakértővel várja az érdeklődőket.

Egymást erősítve dolgozik együtt a kulturált borfogyasztás népszerűsítéséért a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa és a MATE

2024.10.10.

Együttműködik a kulturált borfogyasztás népszerűsítéséért a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa és a MATE.

Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Őszi metszés útmutató: miért, hogyan és mikor végezzük?

2024.10.09.

Az őszi metszés biztosítja a növényeink egészségét és a következő szezonban még erőteljesebb növekedést tesz lehetővé. A megfelelő időben és technikával végzett metszés segít a növények formájának megőrzésében, megelőzi a betegségek terjedését, és lehetővé teszi a fény jobb bejutását az alsóbb ágakhoz. Nézzük, miért van rá szükség, mikor érdemes elvégezni, és mire kell figyelnünk a folyamat során!

Megújuló energiával indul óriási energetikai pályázat ősszel a távfűtésre

2024.10.09.

Az új rendelet célja a megújuló energiaforrások, mint a geotermia és a biomassza, nagyobb arányú bevonása a távhőtermelésbe, ezzel csökkentve a földgázfüggőséget és a költségeket.

Díjat nyert Párizsban egy madármegfigyelő marketingkutatót bemutató magyar film

2024.10.09.

A Budapesti Corvinus Egyetem kutatóinak videográfiája kapta a legjobb film díját az Advances in Consumer Research fogyasztói kutatásokról szóló nemzetközi konferencián, Párizsban.

Partnerhírek
Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Partner

Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!

2024.10.09.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus AATK zúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus AATK zúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 107 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás