Újabb hírösszefoglalót hoztunk a mezőgazdasági gépek témájában, ezúttal a kapcsolódó februári cikkeket hoztuk és ajánljuk olvasásra. Megnéztük, mire lehet pályázni a kertészeti üzemek technológiai fejlesztésének támogatása kiírásban, valamint azt is, hogy hosszú távú befektetés vagy felesleges kiadás-e a saját drón vásárlása. Fontos februári hír, hogy új engedélyes szert lehet használni a levegőből: drónnal is kijuttatható a Coragen 20 SC rovarölő, ahogy az is, hogy kompakt és sokoldalú robottraktor lett a Dood. Jó olvasást kvánunk a márciusi gépes hírcsomagunkhoz a Magro.hu követőinek!

Több területen is vannak elmaradások a munkagépek használatában Magyarországon. A mezőgépiparra erős lassulás volt jellemző 2024-ben, nemzetközi viszonylatban elérte vagy meghaladta a 20- 30 százalékos mértéket. Az előttünk álló időszakban már nem számolunk további nagymértékű csökkenéssel - fogalmazott Csanádi Tamás, a Mezőgépgyártók Országos Szövetségének elnöke. Nagyobb a lemaradás a munkagépek esetében, ezeknél jelentős szerepet játszhatna a használati értékvizsgálat, a mérésekkel támogatott kísérleti fejlesztés, vagy a külföldön kifejlesztett megoldások gondos hazai technológiai beillesztése.

Újabb hírösszefoglalót hoztunk a mezőgazdasági gépek témájában, ezúttal a kapcsolódó februári cikkeket hoztuk és ajánljuk olvasásra - Fotó: Adam's Photovision, AGROmashEXPO 2025
Újabb hírösszefoglalót hoztunk a mezőgazdasági gépek témájában, ezúttal a kapcsolódó februári cikkeket hoztuk és ajánljuk olvasásra - Fotó: Adam's Photovision, AGROmashEXPO 2025

John Deere traktorok és homlokrakodók az állattenyésztők számára (x)

A 2024-ben meghirdetett „Állattartó telepek megújításának támogatása” pályázat keretében lehetőség nyílik a gazdálkodóknak a maximum 115 LE névleges teljesítményű traktorok és traktorra szerelhető homlokrakodók támogatott beruházására. Ehhez kínál a KITE különböző megoldásokat a John Deere széles traktorkínálatából, melyek hatékonyan segíthetik az állattenyésztő gazdaságok munkavégzését az állattartó telepeken és a szántóföldön történő takarmány-előállításban egyaránt.

Az új 5M traktorokba már elérhető az AutoTrac automatikus kormányzás, mely a műszerfalba integrált kis kijelző segítségével alkalmazható, és akár RTK szintű jelpontossággal növeli a termelékenységet a szántóföldi munkavégzés során. Természetesen, ha komplexebb feladatok elvégzése a cél, az 5M felszerelhető a legújabb G5 univerzális kijelzőkkel, JDLinkTM telematikai rendszerrel, az intelligens munkagépek kezelését pedig az integrált ISOBUS-csatlakoztatás teszi lehetővé. Kompakt befoglalóméreteivel, 4,1 méteres fordulási sugarával a John Deere 5105M kiváló manőverezőképességgel rendelkezik, így alkalmas állattartó telepeken vagy a kis parcellákon, kertekben, gyümölcsösökben való munkavégzésre. Az alacsony építésű, döntött motorháztető és a nagyméretű tetőablak kiváló kilátást biztosít a kezelő számára, különösen a homlokrakodós feladatok elvégzéséhez. Természetesen az 5M gyári homlokrakodó-előkészítéssel is rendelkezik, melyre a John Deere homlokrakodók könnyedén csatlakoztathatók és üzemeltethetők. Az univerzális alkalmazhatóságot a gyárilag szerelt fronthidraulika tovább bővíti, mely 1 pár kihelyezett szeleppel, mellső ISOBUS- és világításcsatlakozókkal is felszerelhető. (x)

Túl szép, hogy igaz legyen? A gazdák beszámolói a WeedSpider első hónapjairól

A Future Farming ellátogatott a kaliforniai Santa Mariába, hogy megvizsgálja a WeedSpidert, egy új gyomirtó eszközt, amelyet traktorok hátuljára lehet felszerelni. Ezt a rendszert a teljesen autonóm gyomirtó robotok elérhetőbb alternatívájaként fejlesztették ki, és célja a precíziós gyomirtás Lidar és mesterséges intelligenciával működő kamerák segítségével. A látogatás során találkoztak a termék értékesítési vezetőjével, valamint az első olyan gazdával, aki alkalmazta ezt a megoldást. Ezek a beszélgetések értékes betekintést nyújtottak a technológiába, annak egyedi jellemzőibe és a gyakorlatban történő alkalmazásába.

Saját drón vásárlása – hosszú távú befektetés vagy felesleges kiadás?

A mezőgazdasági permetező drónok alkalmazása egyre elterjedtebbé válik a modern agráriumban, mivel számos előnyt kínálnak a hagyományos permetezési módszerekkel szemben. Azonban a gazdálkodók számára fontos kérdés, hogy érdemes-e saját drónt vásárolniuk, vagy inkább egy szolgáltató cég szolgáltatásait vegyék igénybe. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk mindkét lehetőség előnyeit és hátrányait, hogy segítsünk a megalapozott döntés meghozatalában.

A saját mezőgazdasági drón beszerzése nagyobb beruházást igényel, amely akár több millió forintba is kerülhet, a drón típusától és felszereltségétől függően. A költségek azonban nem állnak meg a vételárnál, mivel számos egyéb tényezőt is figyelembe kell venni.

Pilóta nélküli légi járművel, vagyis drónnal is kijuttatható a Coragen 20 SC rovarölő szer kukorica (vetőmag-, szemes-, silókukorica), csemege- és pattogatni való kukorica kultúrákban - Fotó: Magro.hu, CSZS, Bábolna, 2019
Pilóta nélküli légi járművel, vagyis drónnal is kijuttatható a Coragen 20 SC rovarölő szer kukorica (vetőmag-, szemes-, silókukorica), csemege- és pattogatni való kukorica kultúrákban - Fotó: Magro.hu, CSZS, Bábolna, 2019

Új engedélyes szert lehet használni a levegőből: drónnal is kijuttatható a Coragen 20 SC rovarölő

Pilóta nélküli légi járművel, vagyis drónnal is kijuttatható a Coragen 20 SC rovarölő szer kukorica (vetőmag-, szemes-, silókukorica), csemege- és pattogatni való kukorica kultúrákban kukoricamoly és gyapottok-bagolylepke ellen. A kezelés csak a DropMax elsodródást csökkentő adalékanyag egyidejű alkalmazása mellett történhet meg.

A Coragen 20 SC mellett a Mospilan 20 SG cseresznye és meggykultúrákban cseresznyelégy, valamint diókultúrában nyugati dióburok-fúrólégy ellen juttatható ki drónnal. Ezzel két növényvédő szer engedélyezett pilóta nélküli légi járművel történő kezelésre. A hatóság felhívja a termelők figyelmét, hogy a drónnal történő permetezés légi növényvédelemnek minősül, ezért kizárólag növényorvos felügyelete mellett végezhető el a kijuttatás.

A mesterséges intelligencia szerepe a mezőgazdaságban (x)

A mesterséges intelligencia (MI) napjaink egyik legdinamikusabban fejlődő tudománya, amely a mezőgazdaságban is rengeteg lehetőséget kínál, de számos kihívással is szembesíti a vállalatokat és a gazdálkodókat. Ezeket a szempontokat vette sorra Dr. Bojtor Csaba, a Debreceni Egyetem, MÉK adjunktusa. A Debreceni Egyetem, Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, Földhasznosítási, Műszaki és Precíziós Technológiai Intézet kiemelt fókuszterülete a precíziós technológiák kutatása és fejlesztése, valamint gyakorlatban hasznosítható innovációk értékelése. A precíziós gazdálkodás és az agrárdigitalizáció legújabb mérföldköve a mesterséges intelligencia, amelynek térnyerése alapjaiban alakíthatja át a mezőgazdasági adatok feldolgozását és hasznosítását.

A baromfi jóléti problémáinak korai előrejelzése – mesterséges intelligencia és a dolgozók tudásának felhasználásával

A mesterséges intelligencia erejének és a baromfitartásban dolgozók szakértelmének és tudásának kihasználása a kulcsa annak az új projektnek, amelyet az Egyesült Királyságban a Harper Adams Egyetem indított el a madarak jólétének javítása érdekében. A kutatók az Optifarm adattechnológiai céggel együttműködve dolgoznak azon, hogy színvonalasabb jóléti értékeléseket készítsenek a baromfi számára – mind távolról, mind pedig helyben, a kereskedelmi baromfitartó telepeken.

Kompakt és sokoldalú robottraktor lett a Dood

Az Earth Automations által kifejlesztett Dood nevű mezőgazdasági robottraktor jó példája a technológiai innováció és a praktikus mezőgazdasági megoldások ötvözésének. A Dood kiemelkedő jellemzője a hárompontos CAT2 csatlakozás és a teljesítmény-leadó tengely (PTO), amelyek lehetővé teszik, hogy különböző mezőgazdasági eszközöket csatlakoztassanak hozzá. A robot 55 és 80 kW közötti motorokkal szerelhető fel, ami 75 és 110 lóerő közötti teljesítményt biztosít, és alkalmassá teszi a különféle mezőgazdasági munkákra, így a talajművelésre, a permetezésre és a vetésre is.

2026-ban kerülhet piacra a vírusfertőzéseket kimutató burgonyaválogató robot

Az AI-alapú képfeldolgozás rohamos fejlődésen megy keresztül, az intelligens rendszerek egyre jobban felismerik a növényeket. A következő lépés a betegségek azonosítása. A Croptimal egy olyan burgonyaválogató robotot fejleszt, amely képes vírusfertőzések kimutatására. A startup várhatóan 2026-ban dobja piacra a Potatopro névre keresztelt gépet. A Croptimal azzal a céllal jött létre, hogy kifejlessze a burgonyaválogató robotot. A Potatopro kameraképek segítségével, mesterséges intelligenciát alkalmazva képes azonosítani a vírusfertőzéseket még a korai szakaszban.

Változtak a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj jövedéki adójának visszaigényléséhez kapcsolódó szabályok

2025. január 1-től változtak a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj jövedéki adó visszaigénylésével kapcsolatos jogszabályi rendelkezések. Ehhez kapcsolódóan a NAK összeállított egy útmutatót. Az útmutató részletezi, valamint egyértelműsíti a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj jövedéki adó visszaigénylésével kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat. A dokumentum megtalálható a NAK portálján a „Kézikönyvek, tájékoztatók” menüpont alatt, ide kattintva letölthető.

Mire lehet pályázni a kertészeti üzemek technológiai fejlesztésének támogatása kiírásban?

Megjelent a KAP-RD01a-1-25 pályázati felhívás. Támogatási kérelmet nyújthatnak be mezőgazdasági termelők, mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezetek, állami elismeréssel rendelkező együttműködések, akik legalább 10.000 Euró STÉ üzemmérettel rendelkeznek, és üzemméretük legalább 50%-a kertészeti tevékenységből származik, illetve árbevételének legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származik, illetve gyógynövénytermesztéshez kapcsolódóan integrátori, vagy feldolgozói tevékenységet folytató vállalkozás is.

Ötletes és hatékony John Deere technológiákat mutattak be a CES 2025 kiállításon

A John Deere a Las Vegas-i Consumer Electronics Show (CES) kiállításon tartott sajtótájékoztatón több új autonóm gépet mutatott be, amelyekkel a mezőgazdaságban, az építőiparban, valamint a kert- és parkfenntartásban tevékenykedő ügyfeleket támogatja. A vállalat által először a CES 2022 kiállításon bemutatott autonóm technológiára támaszkodva a vállalat második generációs autonóm rendszere a fejlett számítógépes látástechnológiát, a mesterséges intelligenciát és a kamerákat ötvözi, hogy segítse a gépeket a környezetükben való navigálásban.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A 6 legjobb hely a muskátlik beltéri nevelésére

2025.03.23.

Bár a muskátlik elsősorban szabadtéri növények, ideális körülmények között beltéren is remekül fejlődhetnek. Összeállításunk szerint a következők a legjobb helyek a muskátlik nevelésére a lakásban.

Csökkentenék a termékkárokat – „népszámlálást” tartanak a majmoknál, páváknál és óriásmókusoknál

2025.03.23.

Srí Lanka vadállatszámlálást indított a majmok, pávák és óriásmókusok populációjának felmérésére, hogy kezeljék a gazdálkodók által jelentett mezőgazdasági veszteségeket.

Önvezető traktort építene a hagyományosból? Adunk hozzá egy kis segítséget

2025.03.23.

Craig Rupp, a Sabanto vezérigazgatója és az autonóm mezőgazdaság úttörője osztja meg nézeteit az autonómia gyakorlati realitásairól a mezőgazdaságban. Mivel az elsők között üzemeltetett autonóm traktorflottát, Rupp egyedi betekintést nyújt abba, hogy egy szabványos autonóm traktor miért lehet gyakran hatékonyabb, mint egy dedikált mezőgazdasági robot.

Centi-pontos térképezés drónnal: új megoldás a precíziós mezőgazdaságban

2025.03.23.

A cseh agtech startup, a Skymaps, fejlett drónalapú térképezési megoldást indított el CultiWise platformján keresztül, alternatívát kínálva a gazdálkodóknak a hagyományos műholdképekkel szemben.

A baromfiipar jövője: egy brit farm átírja a szabályokat

2025.03.23.

Egy brit kutatási projekt az íróasztal melletti kutatásokat kis léptékű kísérletekkel kombinálja annak érdekében, hogy feltárja a kettős hasznosítású, legelőn nevelt baromfi fenntarthatóságát és gyakorlati megvalósíthatóságát. A shropshire-i Planton Farms úttörő projektbe kezdett, amely a brit farmok számára integrált vállalkozási lehetőség lehet.

Igyunk sok sört, ha nem akarjuk, hogy összeomoljon a világgazdaság!

2025.03.23.

A söripar 2023-ban 840 milliárd euróval járult hozzá a globális GDP-hez, 33 millió munkahelyet támogatva. A szektor jelentős multiplikátor hatással bír, segítve a helyi gazdaságokat és mezőgazdaságot is.

Partnerhírek
Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 192 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás