Hirdetés
Gazdálkodjon okosan!
Több hónapja nem lehet másról hallani, mint hogy milyen mértékben megemelkedtek a műtrágyaárak. Ennek oka elsősorban az alapanyagárak emelkedése, ami tavaly tavasszal a foszfor drágulásával indult. Ezt követte a kálium majd ősszel berobbanva a nitrogén is. Ekkor még bizakodva figyelték a gazdálkodók az eseményeket, reménykedve az trend enyhülésében, de az nem következett be. És az N-P-K alapanyag drágulások nem csak a monoműtrágyákat érintették, a komplexek árképzésére is súlyosan rányomták a bélyeget. Aki tehette, lehetőségeihez mérten előre bevásárolta a szükséges mennyiségeket, de ez még tovább bonyolította a helyzetet: az ebből adódó megnövekedett kereslet, valamint a különböző mértékű gyárleállások következtében műtrágya ellátási nehézségek jelentkeztek.
Eddig is fontos volt, de a megemelkedett árak miatt most még inkább kiemelkedő jelentőségűvé válik, hogy az alkalmazott műtrágyák milyen hatásfokkal tudnak hasznosulni a kultúrnövényeink számára. Nem elegendő csupán a műtrágyák összetételének alapos ismerete, e mellé fokozattan figyelembe kell vennünk a talajadottságokat, a talaj tápanyagszolgáltató képességét, a környezeti és éghajlati viszonyokat, a vetésforgót és természetesen a célként kitűzött termésátlagot is.
Érthető tehát, hogy a műtrágyák drágulása és hiánya miatt a termelők figyelme az olyan termékek felé fordul, amelyek alkalmazása során – a növény gyökereinek erőteljes fejlődének köszönhetően – a tápanyagfelvétel fokozható, és ez, hatóanyagvédelemmel társítva, biztosítani tudja a maximális hasznosulást elkerülve ezzel az értékes hatóanyag elvesztését.
Hirdetés
A Timac AGRO kutató csapata számára ez a megközelítés azonban nem újdonság, már több évtizede felismerte és adaptálta a termékfejlesztési folyamat során.
A kémhatás hatása
Mikor talajadottságokról beszélünk, talán a legalapvetőbb kérdés a kémhatás. Hogy miért fontos ez? Sokak számára ismert, hogy a talaj kémhatása milyen negatív hatással lehet a tápanyagok felvételére (1. ábra), de a megoldás nem mindenki számára egyértelmű. A Timac AGRO kutató csapata erre a problémára alkotta meg az EUROFERTIL TOP termékcsaládot, mely a savanyú talajokon, és a DUOFERTIL TOP termékcsaládot, mely a lúgos talajokon biztosítja a tápelemek legjobb hasznosulást és támogatja a növények intenzív fejlődését.
Az EUROFERTIL TOP termékeinkben lévő PHYSIO+ biostimulátor komplex fő összetevője a magas aminopurin tartalmú barnaalga kivonat. Az aminopurinnak fontos szerepe van a kalcium felvétel fokozásában, aminek köszönhetően a gyökerek – és így a gyökérszőrök képződése – intenzívebbé válik, így egyre nagyobb felületen képes a fiatal növény táplálkozni. Az aminopurin az élettani folyamatok katalizálásán keresztül hatékonyabb tápanyagfelvételt, szállítást és beépülést eredményez. A kirobbanó kezdeti fejlődés pozitív hatással lesz az aminosavak képződésre, a fehérjeszintézis és a fotoszintézis folyamatára. A termékekben a kalcium MESCAL formában található meg. A MESCAL egy tengeri algafaj elmeszesedett váza. Mikroporózus szerkezetének köszönhetően rendkívül hatékony módon vesz részt a talaj kémhatásának beállításában és fenntartásában, aminek köszönhetően a tápelemek is jobban tudnak hasznosulni a növények számára. Továbbá a talajaggregátumok kötéséhez szükséges gyorsan oldódó kalciumot visz a talajba, javítva ezzel a talajszerkezetet. Ez kedvezően hat a talaj vízháztartására, művelhetősége pedig javul.
A DUOFERTIL TOP termékeinkben lévő MPPA DUO hatása a benne található pholyphenol molekuláknak és növényi hormon prekurzoroknak köszönhetően a tápanyagok lekötődéstől való védelmében a tápelemek mobilizálásában és a talajbaktériumok, valamint mikorrhizák fejlődésében mutatkozik meg.
Az MPPA komponens egy olyan szerves molekulakomplex, amely lúgos talajban magához vonzza és kötésben tartja a talajban lévő, illetve a kijuttatott műtrágyában található és azokból feltáródó tápelemeket. Ezeket a kötéseket a gyökérzet által kiválasztott gyökérsavak felbontják, így a növény számára elérhetővé válnak a szükséges tápanyagok. A komplex másik hatóanyaga egy auxin prekurzort tartalmazó polipeptid kivonat. Fokozza a növény auxin-szintézisét, ami pedig serkenti a gyökér- és hajtásfejlődési folyamatokat. E mellett hatással van a talaj bizonyos mikroorganizmusaira, ami miatt gyorsul a tartalék tápanyagok feltáródása és a gyökerek tápanyag és vízfelvevő képessége is.
Mindkét termékcsoport tartalmazza a TOP-PHOS speciális foszfor molekulát, mely Ca-hidak segítségével alkot komplexet a foszforral. Ennek köszönhetően a foszfor akkor szabadul fel, amikor a talaj vízoldható foszforkészlete a növény foszforfelvételének köszönhetően csökken. Ez az eljárás forradalmasította a foszfor utánpótlást, mivel gyakorlatilag a kijuttatott hatóanyag teljes mértékben hasznosulni fog.
A tény, hogy önmagában a talaj kémhatása milyen mértékben befolyásolja a tápelemek hasznosulását, a mostani nehezített körülmények között kiemelten fontossá teszi, hogy olyan műtrágyát válasszunk, amely hatékony, és biztosítani tudja a hatóanyagvédelmet a teljes vegetáció során.
További részletekért keresse Timac AGRO szaktanácsadóját, látogasson honlapunkra vagy kövessen minket folyamatosan frissülő Facebook oldalunkon.
Az Ön eredménye a mi valódi sikerünk!
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási technológia
A hosszú és egyre szárazabb nyár után dönteni kell. Maradunk-e az egyre gyakrabban nem működő szilárd NPK mellett, vagy továbblépünk. Mutatunk egy-egy olyan technológiát, ami a szilárd és már folyékony tápanyagok használatán alapul, és minden berendezés megtalálható hozzá, még a legkisebb gazdaságban is.
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is
A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 39 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés