Hirdetés
Fontos kihívásokra adnak választ az ösztöndíjas erdélyi diákok
Nyolcadik alkalommal hirdette meg a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) Maros megyei szervezete a Sapientia EMTE Kertészmérnök, Tájépítész és Növényorvos szakos hallgatói számára az Erdély aktuális gazdasági, technológiai és munkaerőpiaci kihívásai tematikájú pályázatot. A kiírást minden évben a magyar Agrárminisztérium támogatja, idén 10 hallgató részesült az ösztöndíjban.
Az eseményről a Maszol.ro portál munkatársa, Benedek Huszár Botond tudósított, ezt az anyagot szemléztük.
Erre szolgál az ösztöndíj
„Az ösztöndíjprogram a közösségépítő tevékenységet hivatott támogatni. Az RMGE a Kárpát-medencei falugazdász-hálózat partnere, az oktatásban 2000-től akkreditációs központként működik, több szakterületen elismert képzéseket folytatva, így kapcsolódik tevékenységünk ehhez a szakmai programhoz is” – nyilatkozta a Maszolnak Fazakas Miklós, az RMGE Maros megyei szervezetének elnöke. Hozzátette, hogy a program lényege a marosvásárhelyi Sapientia Tudományegyetem Kertészmérnöki és Tájépítész Szak hallgatóinak támogatása olyan módon, hogy az a fiatalokat az itthon maradásra, a szülőföldön való boldogulásra biztassa. Ehhez akár szakmai körülményeket, környezetet is tud biztosítani a szervezet. Az ösztöndíjak odaítélési módja azt a szellemiséget és irányt képviseli, amelyet a gazdaszervezet is felvállalt 30 évvel ezelőtt. Ez a megfelelő szakmai képzésről, alaptudásról, felvállalásáról és ezek népszerűsítéséről szól.
Hirdetés
A szakember szerint a céljuk a kisgazdaságokat, családi vállalkozásokat támogatni, hiszen a román mezőgazdasági minisztériumnak jelenleg sincs megfelelő, hatékony stratégiája, ami az ágazat fejlődését, fejlesztési ritmusát illeti. Összegzésében úgy fogalmazott, az RMGE szilárd meggyőződése, hogy ha vidékben, Székelyföldben gondolkodunk, akkor ilyen kontextusban kell ezt megtennünk, hiszen ez a régióban élő magyar kisebbség jövőjét is meghatározza.
Így látják a pályázaton nyertes erdélyi diákok az ösztöndíj szerepét
„Ez az ösztöndíj az erdélyi gazdálkodás fontosságát erősíti meg bennem. Meg kell becsülni azt, ami számunkra adatott. Építő jelleggel fel kell használnunk azt a tudást, amit az évek során felhalmozunk” – mondta Székely Klementina, tájépítész szakos hallgató.
Ez az ösztöndíj olyan jellegű támogatást jelent, ami a fiatalok számára mindenképpen előny. Fontos lenne, ha minél több hallgató élne ezzel, hiszen egyelőre kevés olyan lehetőség van, ahol szakmailag fejlődni lehet, támogatást szerezhet az ember a továbbképzésre” – mondta Vale Dávid kertészmérnök hallgató.
A Maszol.ro kérdésére válaszolva elmondta, egy konkrét kutatást pályázott meg a biogazdálkodás témakörben, az ösztöndíj segítségével részben finanszírozni tudja majd tevékenységét. Egy növényvédelmi eljárást szeretne kidolgozni, ami a fekete nyár rügykivonatával készül. A kutatásnak már vannak részeredményei, ami akár segítheti a későbbiekben a gazdákat is.
A tanszékvezető is elmondta: közösen kell bővíteni és támogatni az erdélyi hallgatók tudásszerzését
„Számunkra ez a nap azért is különleges, mert eszünkbe juttatja, hogy az anyaország gondot visel arra, hogy az erdélyi fiatalok képzése egy kicsit könnyebb legyen” – mondta köszöntőbeszédében Benedek Klára, a Sapientia EMTE Kertészmérnöki Tanszékének vezetője. Mint fogalmazott, minden egyes ilyen átadott ösztöndíj azt üzeni, hogy támogatják az agrárértelmiséget Erdélyben. Hangsúlyozta, hogy mivel Erdélyben is vannak szakmai partnerek, nem egyedül kell küzdeni a hallgatók képzéséért és fejlesztéséért. Közölte: jóleső érzés azt látni, hogy szakmailag felkészült újabb generáció bővíti az agrárértelmiséget, ezáltal is biztosítva a folytonosságot. Ez elengedhetetlen eleme annak, hogy a fiatal gazdák itthon találják meg az útjukat, hogy boldoguljanak. Tenni kell azért, hogy ez a szakma előrelépjen, és ebben a kulcs a hallgatókban van – zárta gondolatait a tanszékvezető.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási technológia
A hosszú és egyre szárazabb nyár után dönteni kell. Maradunk-e az egyre gyakrabban nem működő szilárd NPK mellett, vagy továbblépünk. Mutatunk egy-egy olyan technológiát, ami a szilárd és már folyékony tápanyagok használatán alapul, és minden berendezés megtalálható hozzá, még a legkisebb gazdaságban is.
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is
A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 38 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés