Hirdetés
Fokozottan védettek és népszerűek is az ürgék Tihanyban
A tihanyi Belső-tó partján, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén tavasszal és nyáron nyílik lehetőség megfigyelni az ürgék életét. A rágcsálók nagyon óvatosak, bármilyen nagyobb hanghatásra, hirtelen mozdulatra visszabújnak az üregükbe. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósága bekamerázta a tó melletti, szürkemarhákkal legeltetett gyepterületet, hogy bemutathassák a természetvédelmi oltalom alatt álló, fokozottan védett állatok mindennapjait.
A kamerák képei három kültéri és a Levendula Házban lévő monitoron láthatók. A turisták megválaszthatják, hogy a négy kamera közül melyik képét nagyítják ki. Az érdeklődők az élőképek mellett korábban rögzített felvételeken is megnézhetik az ürgék életét - írta a 24.hu.
Így kerültek védettség alá és Tihanyba
Az ürge (Spermophilus citellus) fokozottan védett, a rágcsálók rendjébe tartozó kisemlős védelme a természetvédelem fajmegőrzési tevékenységének egyik fontos célfaja.
Hirdetés
A Belső-tónál különleges lehetőségünk van megfigyelni ezeket az aranyos, ma már fokozottan védett rágcsálókat a természetes környezetükben. Az ürgéket a XX. század közepe során fokozatosan kezdték irtani rágcsáló mivoltuk miatt, és kezdték elveszteni az életterüket, ezek okán védett fajjá nyilvánították őket. Ürgepopulációk jelentek meg aztán több repülőtér területén is, ahol kockáztatták a forgalom biztonságát. Ezért több helyen, így a szentkirályszabadjai reptéren is befogták őket. Ezek az ürgék kerültek aztán 2003 során a Belső-tóhoz, a szürkemarhák szomszédságába. Kora tavasztól késő nyárig láthatóak a környéken. Jelenleg olyan 1500-2000 ürge él a területen - írta a Tihanyprogramok.hu oldal.
Érdekességek az állatról:
Az ürge olyan lyukakat fúr a földbe, amelyek létfontosságúak más állatok számára. Oda a kétéltűek, hüllők, és különböző rovarok is bújnak el.
Több méter hosszúságú, több kijáratos járatrendszert alakít ki a föld alatt. Az éjszakákat a biztonságos üregben tölti.
Ha a felszínen tartózkodó ürgék bármelyike ragadozót pillant meg, éles füttyel figyelmezteti társait, mire azok gyorsan behúzódnak járataikba.
A XX. század közepén irtották őket rágcsáló mivoltuk miatt, így kezdték elveszteni az életterüket. Később védett fajjá nyilvánították őket. Természetvédelmi értéke 250 000 forint.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal
A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.
Értékesítő szaktanácsadókat keres az AGRO.bio – azonnali munkakezdés
Az AGRO.bio Hungary Kft. több mint 23 éve a talajbaktériumok és mikrobiológiai termékek piacának meghatározó szereplője. Elkötelezett a fenntartható mezőgazdaság mellett, működő megoldásokkal segítve a gazdálkodókat a természetes, hatékony és hosszú távon is fenntartható gyakorlatok megvalósításában. Küldetésük, hogy visszaadjuk az életet a termőföldnek, miközben stabil közösséget építenek, amelyben munkatársaikra hosszú távon számítanak. Családias csapatuk bővítéséhez keresnek azonnali munkakezdéssel 2 fő értékesítési szaktanácsadót.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatPrémium Kazalt- bálatakarók 7.6 m x 25 m - INGYENES SZÁLLÍTÁS - 3 ÉV GARANCIA!
94 338 HUF
Prémium Kazal- és Bálatakarók 7.6 m x 12,5 m - INGYENES SZÁLLÍTÁS és 3 ÉV GARANCIA!
47 169 HUF
Több mint 3.200 hirdetés 150 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés