Hirdetés
Fiatalok, felelőtlenek és nem gondoskodnak többé az állataikról
Az állateledel-gyártók szövetségének (PFMA) adatai szerint a 2021-es évben több mint 3 millió háztartásban mondtak le az emberek a háziállataikról. Az örökbefogadásra átadott állatok tulajdonosainak 71 százaléka a 35 év alatti csoporthoz tartozott. A szövetség éves jelentéséből kiderült, hogy míg a járvány idején 4,7 millió háztartás szerzett be új háziállatot az Egyesült Királyságban, addig 2021 óta a becslések szerint 3,4 millió háztartás mondott le róluk.
A Z-generáció (16 és 24 év közöttiek) és az ezredfordulósok (25 és 34 év közöttiek) tették ki az új háziállat-tulajdonosok 53 százalékát a világjárvány idején. És ők voltak azok is, akik a legnagyobb valószínűséggel lemondtak a háziállataikról - írta a brit Independent cikkére hivatkozva a Magyar mezőgazdaság. Az ebbe korcsoportokba tartozók több mint egyötöde (23 százalék) nem tudott háziállatot tartani, és az örökbefogadásra leadott háziállatok 71 százaléka fiatalokhoz tartozott.
Leggyakrabban a kutyákról (60 százalék) és a macskákról (45 százalék) mondtak le.
Hirdetés
Nicole Paley, a PFMA vezérigazgató-helyettese szerint a számok aggasztóak:
"Szeretnénk kivizsgálni, hogy a tulajdonosok miért mondanak le a háziállataikról, és hol adják le őket" - mondta. "Úgy véljük, hogy sok háziállatot adnak el, hogy visszaszerezzék az emberek a pénzüket, emellett pedig állatelhelyező központokba viszik őket. Szorosan együttműködünk a kutya- és macskafélék ágazati csoportjával, valamint más állatjóléti szervezetekkel, hogy kiderítsük, mit tehet a kisállat-ellátási ágazat a tulajdonosok támogatása és ennek a jelenségnek a megakadályozása érdekében."
Emiatt hagyták el a háziállataikat a fiatalok
A 16-24 évesek körében a fő ok, amiért lemondtak a háziállatról, az életkörülményeik megváltozása volt, 34 százalékuk említette ezt a tényezőt. Valamivel több mint egyötödük (23 százalék) pénzügyi nehézségek miatt nem tudta megtartani háziállatát, míg 22 százalékuk a munkakörülmények megváltozására hivatkozott. Néhány fiatal állattartó az állatok viselkedése miatt is aggódik: 13 százalékuk emiatt mondott le kedvencéről. Az ezredfordulósok körében a munka (41 százalék) és a lakhatási körülmények (39 százalék) voltak a leggyakoribb okok.
Aggasztó, de nem meglepő a háziállatok elhagyása
Dr. Samantha Graines, az RSPCA (Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals egy Angliában és Walesben működő jótékonysági szervezet, amely az állatok jólétét támogatja) szakértője szerint a lemondási statisztikák
"nagyon aggasztóak, de nem meglepőek".
Elmondta, hogy az RSPCA-nál megnövekedett a segítségkérések és az újbóli elhelyezés iránti kérelmek száma, de főleg a nyulak esetében.
"Egy állatot hazavinni a családunkba jelentős elkötelezettség és felelősség, és a világjárvány idején megnövekedett tulajdonosi kör aggodalomra adott okot, hogy egyesek talán nem gondolták át teljesen, hogy képesek lesznek-e megfelelően gondoskodni róluk életük hátralévő részében" - mondta Graines.
Felelőtlen visszatérés a korábbi életmódhoz
A jótékonysági szervezet munkatársai aggódnak amiatt, ahogyan az emberek a világjárvány után visszatérnek a normális élethez. A megélhetési költségek emelkedésével párosulva "állatjóléti válság" kezdetét láthatjuk.
Nő a kedvtelésből tartott háziállatok száma
A PFMA eredményei, amelyek az Egyesült Királyságban közel 9000 háztartás megkérdezésén alapulnak, azt mutatják, hogy a kedvtelésből tartott állatok tartása összességében növekszik. Az Egyesült Királyságban 2022-ben rekordszámú, 35 millió háziállat van, és 17,4 millió háztartásban legalább egy. A legnépszerűbb választás a kutya (13 millió), amelyet a macskák (12 millió) és a szobamadarak követnek (1,6 millió font). Továbbá gyakoriak még a hörcsögök, nyulak, tengerimalacok, galambok és lovak is - írták.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Acélcsarnok-építés? Most dupla pályázati segítséget is kaphatnak az állattartók
Újra mezőgazdasági célú pályázatok nyílnak 2024 őszén, amelyek ez alkalommal az állattartó gazdaságok versenyképességének fokozását célozzák a termeléshez szükséges eszközök korszerűsítésének vagy éppen építési beruházás finanszírozásával. Az agrárszíntéren igen elterjedt acélcsarnokok utóbbihoz kínálnak, vállalkozásra szabott épületkonstrukciókat. Nézzük a modern acélcsarnokok előnyeit!
Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag
Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet. Párat említünk ezek közül a cikkben.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 41 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés