A pelletált takarmányok minőségét és tartósságát befolyásolja a pellet alakja, az összetevők tulajdonságai és a takarmánygyári folyamatok, mint például az őrlés, keverés, főzés, nedvesség hozzáadása és tömörítés. A pellet minőségének körülbelül 20%-a az őrlésen múlik. A pelletálás folyamatánál a takarmánygyári eljárások és szabványok szintén döntő fontosságúak.

A pellet alakja, az összetevők jellemzői és a takarmánymalom folyamatai együttesen befolyásolják a pelletálás útján előállított takarmányok minőségét és tartósságát (Fotó: Selko)

A megfelelő őrlés

A pellet minőségének körülbelül 20%-a az őrlésen múlik. A megfelelő szemcseméret meghatározása a takarmánygyártás első alapvető lépése, mivel nagymértékben befolyásolja a tápanyagok felszívódását. A szemcseméret függ a takarmányozásra szánt fajtól – a baromfitápok durvább szemcseméretet igényelnek, míg a sertés- vagy malactápok finomabb szemcséket.

A finomabb őrlés nagyobb hő- és nedvességbehatolást tesz lehetővé. Az összetevők 300 mikronnál kisebb szemcsékre történő őrlése javítja a kondicionálás során a zselatinizálódást, és kiváló minőségű, tartós pelletet eredményez. A durvább őrléssel nő a törékeny vagy törött pellet kockázata, mivel a zselatinizáció nem olyan hatékony, mivel a hő és a nedvesség nem tud olyan gyorsan behatolni a részecskékbe, mint ahogyan az szükséges volna.

A szemcseméretet figyelembe kell venni a szerszám specifikációjában. Ha például 4,0 mm átmérőjű szerszámot használ valaki, de ennél nagyobb átmérőjű lyukkal rendelkező őrlőszitát, akkor a végén a pelletőrlő malmot őrlőként használva újra fogja őrölni a takarmányt. Ez negatívan befolyásolja a pelletőrlő teljesítményét és a pellet minőségét. Kerülni kell az újraőrlés szükségességét. Ellenőrizni kell a receptúrát és biztosítani kell, hogy a berendezés helyesen legyen beállítva a megadott szemcsemérethez.

Miért olyan fontos a keverés?

A keverő a takarmánymalom szíve. Az őrlési folyamat célja az lehet, hogy a végén olyan pellet készüljön, amely az állati fogyasztáshoz szükséges összes tápanyagot tartalmazza. Ha a keverés minőségét nem tesztelik vagy ellenőrzik, ezt a paramétert szinte lehetetlen elérni.

A takarmánypép keverési minőségét befolyásoló két tényező a nyersanyagok szemcsemérete és a keverő hatékonysága, amelyet a variációs együtthatóval (CV%) értékelnek. A CV az a mérőszám, amely igazolja, hogy a malomban vett takarmányminta vagy a gazdaságban elfogyasztott pellet a takarmányozási szakember által megfogalmazott tápanyagok elvárt szintjét tartalmazza.

A keverési gyakorlatot befolyásoló alapvető elemek közé tartozik a használt keverő típusa, kapacitása és a keverési idő. A tétel térfogatának megfelelő szinten kell lennie. A hosszabb keverés nem jelent jobb keverést. Az összetevők hozzáadásának sorrendje szintén fontos. A keverőrendszert minden egyes módosítás után értékelni, ellenőrizni és tesztelni kell. Egy teljes takarmány esetében a jó CV 5-10% között van. A 10% feletti értékek azt sugallják, hogy javításokra van szükség, például a keverési idő növelésére vagy a keverő beállítására.

Miért olyan fontos a pellet tartóssága?

A pellet tartóssága (PDI) egy minőségi mutató, amely azt tükrözi, hogy a takarmány milyen valószínűséggel érkezik épségben az állathoz, hogy elfogyassza. A kívánatos PDI 90-95 fölött van. Ennek a célértéknek az elérése segít elkerülni a takarmányhulladékot a szállítás során vagy a takarmány gazdaságban történő fogyasztásakor.

A PDI-t befolyásoló tényezők közé tartozik a takarmány összetétele, szemcsemérete, kondicionálása, hűtése, a berendezés általános körülményei és a szerszám tömörítési aránya, valamint a takarmány összetétele. A magasabb PDI segít az állatnak energiát megtakarítani, amelyet egyébként a kisebb részecskék felszedésére fordítana. Emellett a takarmány tápértéke is optimalizálódik, mivel a törés miatt kevesebb tápanyag vész el a finomságban.

A szerszám és a henger körülményeit figyelemmel kell kísérni. Az üzemvezetők általában az előállított tonnaszámot tekintik az alkatrészek cseréjének indikátorának. A berendezések állapotának ellenőrzése jobb indikátora lehet a csereidőnek.

A nedvesség kihasználása

A nedvességtartalom optimalizálása segíthet csökkenteni a tárolás, őrlés és hűtés során eredendő nedvességveszteség miatti zsugorodást. A pelletgyártási folyamat egyes szakaszaiban a nedvesség szabályozott mértékű hozzáadása támogathatja a minőséget, az emészthetőséget és a folyamat hatékonyságát.

Például a kondicionálás során gőz hozzáadása javíthatja a pépesített takarmány állagát. A gőz módosítja a takarmány fizikai-kémiai tulajdonságait, kenő- és kötőhatást biztosít, és növeli a takarmány áteresztőképességét. Emellett segíti a takarmány mozgását a pelletálógép mátrixán keresztül, javítva a takarmány emészthetőségét és csökkentve a feldolgozási költségeket.

A nedvességtartalmú technológiai adalékanyagok, mint például a Selko Fylax Forte-HC folyadék, a nedvesség behatolásának és megkötésének, valamint a keményítő zselésedésének fokozására használhatók. Ezek az adalékanyagok nedvességet juttatnak a takarmánytömegbe, biztosítva, hogy az 14-15% körüli nedvességtartalommal érje el a kondicionálót. A Fylax Forte-HC liquid összetevői ellenállnak a feldolgozási hőmérsékletnek, és a takarmány előállítása, szállítása és tárolása után is sokáig aktívak maradnak.

Számos döntés befolyásolhatja a pelletált takarmány minőségét és tartósságát. A folyamatok figyelembevétele, az egyes fajok szemcseméretre vonatkozó követelményeinek ismerete és a berendezés beállításának optimalizálása egyszerű gyakorlattá teheti a tartós, jó minőségű pellet elérését.

(Forrás: allaboutfeed.net)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Bőgés után barcogástól hangosak az erdők – egy nap alatt akár 30-40 nősténnyel is elbír a bika

2024.10.04.

Az ősz és a hűvösebb idő beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, azaz a szarvasbőgés. A különös jelenség időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől akár novemberig is tarthat. A rendőrség és a vadásztársaságok fokozott óvatosságra kérik a közlekedőket, mivel a párzás időszakában a vadak mozgása még kevésbé kiszámítható, mint máskor.

Drámai visszaesés után hároméves mélyponton Magyarország ipari termelése: mi áll a háttérben?

2024.10.04.

Az augusztusi ipari termelési adatok alapján az ipari kibocsátás volumene jelentős visszaesést mutatott. Az ipar teljesítménye idén augusztusban 9,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, a munkanap-hatással korrigálva pedig a visszaesés 4,1% volt.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás