Hirdetés
Félreértések? Félrevezetések a tápanyag-utánpótlásban
Alapvetően jellemző a magyar tápanyag-utánpótlás elmúlt 25 évi gyakorlatára, hogy a felhasznált NPK mennyiségek a rendszerváltás környékén drasztikusan visszaestek. A helyzet az ezredforduló tájékára N vonatkozásában javult, de még ma is elmarad a korábbi felhasználásoktól. P és K vonatkozásában a helyzet még mindig nem lendült ki igazán a holtpontjáról.
Jelentős változásokat hozott a N alkalmazás technológiában az osztott N kijuttatás, „N etetés” hangsúlyozása. Jelentős mennyiségek 3-4 szeri megosztását javasolják egyes kultúrák esetén. Drámai hangnemben ecsetelik a nitritek, nitrátok kilúgzását. Anyagi veszteségekkel és környezeti katasztrófával fenyegetnek az egyes technológiai ajánlatok.
Nagyon sok szó esik a tápelem arányokról, a Liebig „dézsa” szorításáról és a tartamkísérletek eredményeinek termelésbe való interpolálásáról, figyelembe nem vételük esetén lehetséges éhínségekről. A szelídebbek csak anyagi haszon elmaradásokról, csökkenésekről tesznek említést.
Hirdetés
Valóban ennyire drámai helyzet? Valóban ennyire szükség van a tápanyag-utánpótlás intenzifikálására?
A helyzet egyáltalán nem drámai és végképp nem reménytelen. A termelési struktúrában az ásványi tápelem felhasználás –nemcsak a szervestrágyázás valóban drámai visszaesése miatt - elengedhetetlen, de a javasolt mennyiségeket és felhasználási technológiákat át kellene gondolni. Nem szabad megengednünk, hogy rémhírekkel, dogmákkal riogassanak bennünket! A technológiai fegyelem betartása nem egyenlő a meggondolatlan műtrágyázással!
Több mint 300 ezer ha termőterület talajvizsgálati és trágyázási adatának és több évi kísérleti munka eredményének ismeretében kijelenthetjük, hogy a műtrágyázás a korábbinál okszerűbb és korszerűbb alapokra helyezése, a több évtizedes tabuk megkérdőjelezése, megingatása (ledöntése lehetetlen) nem fenyeget sem éhínséggel sem egy komplett ágazat megsemmisülésével. Sőt, ha számba vesszük a lehetőségeinket, akkor a jövedelmezőség és fenntarthatóság még javítható is!
Cikksorozatunkban tévhitekről, műdrámákról és valós megoldásokról számolunk be. Tartsanak velünk!
Szerző: Lajos Mihály, az Agrofil Szaktanácsadó Mérnöki Iroda Kft. ügyvezetője
(X)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.
Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!
Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.300 hirdetés 105 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés