A jövő évtől induló támogatási programok újabb lendületet adhatnak a hazai ökológiai gazdálkodásnak, amelynek a jelenlegi 320 ezer hektáros területe 2027-re akár 500 ezer hektárra is bővülhet. A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) ökológiai munkacsoportja szerint az ágazat fejlődése érdekében fontos, hogy megfelelő fajták álljanak az öko gazdák rendelkezésére, amellyel növelhetik a termelési hatékonyságukat.

A VSZT közleménye írta meg, hogy az ökológiai tanúsítás alá vont területek nagysága Magyarországon 320 ezer hektárt tesz ki, ez az ország teljes mezőgazdasági területének 6,4%-a, amely elmarad a körülbelül 10%-os uniós átlagtól. A művelési ágakat tekintve hazánkban az uniós átlaghoz képest túlsúlyban van a kaszálásra, illetve legeltetésre használt területek aránya (55%, míg az EU-ban 41%). A szántóföldi kultúrák hazánkban a teljes ökoterület 37%-át teszik ki (az uniós átlag 45%), az ültetvények részesedése pedig fele (6,5%) az EU-ban tapasztaltnak (13%).

A jövő évtől induló támogatási programok újabb lendületet adhatnak a hazai ökológiai gazdálkodásnak, amelynek a jelenlegi 320 ezer hektáros területe 2027-re akár 500 ezer hektárra is bővülhet
A jövő évtől induló támogatási programok újabb lendületet adhatnak a hazai ökológiai gazdálkodásnak, amelynek a jelenlegi 320 ezer hektáros területe 2027-re akár 500 ezer hektárra is bővülhet

Az ökológiai szántóink jellemző kultúrája a kalászos gabona és kukorica (38%), de ugyanekkora területet foglalnak el a zöldtakarmány-növények is (36%), mely utóbbi csoport meghatározó képviselője a lucerna. Nagyobb mértékben termesztenek még napraforgót, borsót, édesköményt, hagymát, burgonyát, szóját és kölest is.

„A környezetkímélő mezőgazdasági gyakorlatot folytató ökológiai gazdálkodás által termelt élelmiszer növényvédő szerek maradványától mentes, és a műtrágyahasználat mellőzése miatt gazdagabb talajélettel rendelkező öko földekről származó termények bizonyos tápanyagokban, mikro- és makro-elemekben is gazdagabbak lehetnek a konvencionális megfelelőjükhöz viszonyítva. Ezek egyértelműen a fogyasztók egészségének hosszú távú megőrzését támogatják - fogalmaztak. 

Az ökológiai termesztés növeli a biológiai sokféleséget a talajban és afölött. A körforgásos gazdálkodásra, csökkentett külső erőforrás-felhasználásra való törekvése is óvja a természeti környezetünket, az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklésén keresztül. A termelők saját földjük hosszú távú, fenntartható művelését nyerik az öko átállással és akár újfajta piaci lehetőségeket is találhatnak a helyi rövid értékesítési láncok kiépítése formájában - írták. 

Ami nagyon fontos, hogy az ökológiai növénytermesztés alacsonyabb termelékenységét szükséges lenne javítani egyrészt célzott agrotechnika használatával, másrészt alkalmas növényfajták termesztésével - hangsúlyozta dr. Mikó Péter, a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont nemesítője, a Vetőmag Szövetség Ökológiai Vetőmag Munkacsoportjának elnöke.

Külön figyelem a biogazdálkodás igényeire

A Vetőmag Szövetségben négy éve külön munkacsoport foglalkozik az ökológiai gazdálkodással. A munkacsoport fontos feladata, hogy az öko vetőmagpiacot és növénynemesítést érintő kérdésekben konzultáljon a hatósággal, az állami szervekkel, és segítse a felkészülést a 2036-os átállásra, amikortól már csak öko vetőmagot használhatnak az ökogazdálkodók - ismertette dr. Mikó Péter.

Az ágazat fejlődése érdekében emiatt fontos, hogy megfelelő fajták álljanak az ökogazdálkodók rendelkezésére, amellyel növelhetik a termelési hatékonyságukat.

Az öko gazdák fajtaválasztásának elősegítése érdekében minél több információt szükséges biztosítani fajtatesztek útján, mely segítségével nem csak országosan, hanem a saját régiójukban született eredményeket is megismerhetik.

Kísérletek, eredmények, infók és fajtaválasztás

A munkacsoport 2020-ban többismétléses kisparcellás kísérleteket indított, amelyet az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) koordinál. 2024-ben már a negyedik őszi búza és a harmadik tönköly fajtatesztek zárultak. Fontos tapasztalatok gyűltek össze az elmúlt évek során, melyekkel felvértezve újabb növényfajok (tritikálé, őszi borsó) tesztelését is elindították idén ősszel. Az egyes évek részletes eredményei az ÖMKi honlapján elérhetőek és letölthetőek, ugyanott egy hároméves összefoglaló is elérhető már. A kisparcellás öko fajtakísérletek nem csak a gazdák fajtaválasztását segítik, hanem egyúttal a vetőmag-forgalmazóknak is fontos információt nyújtanak, mert annak eredményei alapján tudják meghatározni, hogy melyik fajtából lehet szükség ökológiai minősítésű fémzárolt vetőmagra a következő években. Ily módon az ökoban használható fajták azonosításával egyrészt fejlődik a vetőmagszektor, másrészt a még jobb tulajdonságokkal bíró, új fajtákat előállító nemesítői munka anyagi háttere is biztosítottá válik.

Van esély a változásra

Mint dr. Mikó Péter kifejtette: a megtermelt öko termények döntő többsége még mindig feldolgozatlanul hagyja el az országot. Azonban az is jól látható, hogy a kézműves pékségek terjedése, a bio zöldségek és -gyümölcsök iránti hazai kereslet, illetve a célzott feldolgozás növekedése, vagy a kiskereskedelmi áruházláncok választékának ilyen irányú bővítése új, belföldi termékláncok kialakulását hozza magával, ezzel megindítva az exportált mennyiség csökkenését, amely várhatóan tovább fog folytatódni a jövőben.

Támogatás és jövőkép

A magyar állam és az Európai Unió is támogatja az ökológiai gazdálkodókat pénzügyileg és dedikált akcióterv meghirdetésével is. A hazai KAP keretében pedig lehetőség van az átállás támogatására: az újabb ötéves program 2025 januárjától indul, és várhatóan nagy mértékben fogja gyarapítani a hazai tanúsított ökológiai területek méretét és az öko vállalkozások számát. Az unió által meghirdetett „Zöld Megállapodás”, és az azt szolgáló stratégiai tervek értelmében az évtized végéig több mint duplájára (25%-ra) kell emelni az öko területek arányát Európában. Ebben európai és tagállami szintű akciótervek fognak segíteni.

Így a Nemzeti Cselekvésterv az Ökológiai Gazdálkodásért is az öko ágazat fejlődését célozza, amely számos területen tartalmaz a hazai öko gazdálkodást ösztönző megoldásokat, hogy az öko területek aránya 10%-ra, azaz 500 ezer hektárra emelkedhessen 2027 végére. Ezek az ösztönzők mind előrevetítik a szektor további fejlődését - írták.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A John Deere elektromos traktorral is előrukkolt a CES 2025-ön

2025.01.19.

Az amerikai mezőgazdasági gépgyártó, a John Deere, több autonóm gépet is bemutatott a 2025-ös Consumer Electronics Show (CES) kiállításon Las Vegasban. Ezek között volt egy elektromos traktor is, amely 130 lóerős teljesítményre képes.

Újból ellátási aggályok merültek fel – megugrottak a kakaó- és kávéárak

2025.01.19.

A Világbank italárindexe 18 százalékkal emelkedett decemberben, miután a kávé és a kakaó ára is megugrott az újból felmerülő ellátási aggályok hatására. Az index, amely 2024 harmadik negyedévében (negyedéves összevetésben) 6 százalékkal csökkent, továbbra is körülbelül 91 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi szintnél.

Kutyák és macskák – házi kedvenceinket sem kíméli a cukorbetegség

2025.01.19.

Egy háziállat cukorbetegségének diagnózisa sokkoló lehet. Sajnos a cukorbeteg macskák és kutyák körülbelül 20%-át elaltatják a diagnózist követő egy éven belül, mivel ez hatással van az állatok egészségére, valamint a gazdáik életmódjára és pénzügyeire.

4 alacsony szénhidráttartalmú étel, ami növeli az energiát, elősegíti a fogyást és javítja az emésztést

2025.01.19.

Az alacsony szénhidráttartalmú ételek alapvetővé váltak azok számára, akik javítani szeretnék egészségüket, és nem véletlenül. A megfelelő alacsony szénhidráttartalmú lehetőségek beépítése az étrendbe számos előnnyel járhat, például növeli az energiaszintet, elősegíti a fogyást, és javítja az emésztést. Ha tápanyagban gazdag, alacsony szénhidráttartalmú hozzávalókra összpontosítunk, hatékonyan táplálhatjuk a testünket, miközben támogatjuk az általános jóllétünket.

Új nagyhatalom született a szőlő világpiacán

2025.01.18.

A perui asztali szőlőé az egyik leggyorsabban növekvő ágazat, amelynek termelése a 2019–2020-as 400 000 tonnáról 2022–2023-ra 622 000 tonnára emelkedett. A Fluctuante piackutató cég nemrégiben közzétett egy jelentést az agrárexportokról, ez elemzi a perui szektor jelenlegi állapotát.

 Hilda, a génmódosított marha, kevesebb gázt fog kiengedni magából a környezetvédelem érdekében

2025.01.18.

 Hilda, a génmódosított marha kevesebb gázt fog kiengedni magából a környezetvédelem érdekében.

Partnerhírek
Partner

Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal

2025.01.16.

2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.

Partner

Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal

2025.01.13.

A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Agromésztej
Pest, Nagytarcsa

Agromésztej

7 075 HUF / flakon

+ áfa
Kiemelt
FitoNatur Huminart
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur Huminart

18 120 HUF / flakon

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 156 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás