Ezen a télen sem pihenhettek sokat a növényvédemi szakemberek. Hetente kapták a kérdéseket az árvácskák pusztulásával kapcsolatban. A pusztulás mértéke néhol elérte a 100%-ot. Tavalyelőtt az enyhe és nedves téli időjárásban főleg a szürkepenészre gyanakodtak a növényvédelmi szakemberek, a virágszirmokon és a leveleken is megjelentek a betegség tünetei. A laborvizsgálatok nem erősítették meg a feltételezést, nem ez okozta a kárt.

Úgy tűnt, hogy a kisvirágú fajták egészségesek maradnak, többször is ajánlották ezeket a nagyvirágúak helyett. Sajnos az idei év rácáfolt erre.

Mit ültethetnénk az árvácskák helyett? Mivel tudnánk pótolni azt a téli színkavalkádot, amit a virágaik mutatnak? (Fotó: Pixabay)

A szürkepenész tünetei sem mutatkoztak, de néhol már februárban ki kellett szedni a beteg töveket az ágyásokból. Egyre bizonyosabb lett, hogy a talajjal kapcsolatos az árvácskák pusztulása. Zsigó György növényorvos Vajna Lászlónak a mezőgazdasági tudomány doktorának segítségét kérte. Több helyszínen is szemléztek, mintáztak.

A talajból támadnak a kórokozó gombák

A súlyos tüneteket mutató, éppen hogy csak vegetáló tövek gyökerének vizsgálata során bebizonyosodott, hogy a talajból támadó kórokozó gombáknak főszerepük lehet a pusztulásban. A gyökérszőrök nélküli vagy a gyökérnyaknál barnuló palánták talajlakó gombák, baktériumok károsítására utaltak. Talaj eredetű fertőzést, növénypusztulást öt-hat kórokozó is előidézhet.

Gyakori lehet például a Fusarium gomba okozta hervadás, a levelek sárgulása és a teljes növénypusztulás.

Valószínű, hogy a február 23-án „felboncolt” árvácskán is egy fuzáriumfaj fertőzésének következménye az edénynyalábok elhalása. A kórokozó fajokat csak speciális laboratóriumi vizsgálatokkal lehet pontosítani, de a közterületi védekezés, gyógyítás lehetőségeit számba véve ennek nincs nagy jelentősége.

Csak gyökérlabdával együtt lehetett kiemelni a palántákat

Megdöbbentő volt az is, hogy a még csak enyhébb tüneteket mutató palántákat jó néhányszor csak az ültetéskori gyökérlabdával együtt lehetett kiemelni. A gyökerek nem tudták túlnőni ezt a kiscserépnyi gyökérlabdát, az ágyás talaja nem engedte, hogy továbbterjeszkedjenek.

A konkrét talajhibákat csak az adott ágyásból vett talajminták elemzése után lehet meghatározni.

A tömörödött talajszerkezet, a hiányos vagy aránytalan tápanyagellátás (akár a túlzásba vitt komposzthasználat), az iszapoló öntözés és az öntözővíz pH-ja mind szerepet játszhatnak abban, hogy legyengülnek a növények, és már nem tudnak ellenállni az enyhe fertőzési nyomásnak sem.

Mindezek mellett az üvegházakból kikerülő és tünetmentesnek tűnő palánták is hozhatják magukkal a kórokozókat. Ezek berobbanhatnak a szabadban, a gyengélkedő növényeken.

Nincs alkalmas gombaölő készítmény

Még az I. kategóriás készítmények között sincs olyan gombaölő készítmény, amellyel eredményesen lehetne védekezni, de 15 °c alatt különben sem működik a permetszerek többsége.

Nincs olyan talajfertőtlenítő szer sem, amelynek a bedolgozásával vagy beöntözésével védekezni lehetne a talajlakó gombák, baktériumok ellen. A kitermelt ágyásföld deponálása után el lehet végezni a kémiai talajfertőtlenítést, de a kezelés hatása kérdéses, sőt az esetleges növénykárosító utóhatásával is számolni lehet. Mindezek mellett költséges eljárás.

Ahol évek óta küzdenek ezzel a gonddal, ott érdemes megfontolni a talajcserét, már csak azért is, mert a tavaszi-nyári palántákat is megfertőzhetik a talajlakó kórokozók.

Több éven át fertőznek

Néhány fajuk több évig is megőrzi a fertőzőképességét a talajban. A talajcsere sem olcsó, és több szakmai kérdést is felvet. Honnan szerezzük be az egészséges talajt, keverjük-e valamivel a kihordás előtt, milyen mélyen és milyen technológiával végezzük el a műveletet (pl. terítsünk-e valamit a talajréteg alá) stb.

Végül, de egyáltalán nem utolsósorban, mit ültethetnénk az árvácskák helyett?

Mivel tudnánk pótolni azt a téli színkavalkádot, amit a virágaik mutatnak?

Meg lehetne győzni a megrendelőket a kevésbé élénk, de strapabíróbb növényekről vagy arról, hogy az általuk elvárt látványhoz nagyobb költséggel, többször le kell cserélni az állományt? Nehéz a döntés.

(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)

Megosztás

További híreink

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Bőgés után barcogástól hangosak az erdők – egy nap alatt akár 30-40 nősténnyel is elbír a bika

2024.10.04.

Az ősz és a hűvösebb idő beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, azaz a szarvasbőgés. A különös jelenség időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől akár novemberig is tarthat. A rendőrség és a vadásztársaságok fokozott óvatosságra kérik a közlekedőket, mivel a párzás időszakában a vadak mozgása még kevésbé kiszámítható, mint máskor.

Drámai visszaesés után hároméves mélyponton Magyarország ipari termelése: mi áll a háttérben?

2024.10.04.

Az augusztusi ipari termelési adatok alapján az ipari kibocsátás volumene jelentős visszaesést mutatott. Az ipar teljesítménye idén augusztusban 9,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, a munkanap-hatással korrigálva pedig a visszaesés 4,1% volt.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás